Elengedik a devizahitelesek tartozásának jelentős részét az új árfolyamgáttal
2012 áprilisában startol az új árfolyamrögzítés. Íme, a részletek.
Aki valamiért lemaradt a végtörlesztés lehetőségéről, annak itt a második körös árfolyamgát, ami legalább akkora segítség lehet a devizahitelesek számára. A kedvezményes törlesztésre áprilistól idén év végéig lehet majd jelentkezni, a rögzítés pedig az eredeti tervektől eltérően nem 2016 végéig, hanem 2017. június 30-ig tarthat.
Az árfolyamgát igénybevétele azért nagyon kedvező az adósoknak, mert tartozásuk egy jelentős részét lényegében elengedik, nekik csak a rögzített szint feletti tőketartozást kell visszafizetniük.
Így működik
A kibővített árfolyamrögzítés lényege, hogy a rögzített árfolyam feletti tartozásrész az adós gyűjtőszámláján halmozódik, ennek kamatait pedig az állam és a pénzintézetek fele-fele arányban fizetik. Az adósnak a gyűjtőszámlán esetlegesen felhalmozódó hitelösszeget 2017 júliusától kell visszafizetnie. A havi törlesztőrészletet a pénzügyi intézmény, illetve jogszabályok állapítják meg.
Íme, a részletek
Azok a devizahiteles adósok élhetnek a lehetőséggel, akik szerződésszerűen teljesítő ügyfélnek számítanak, illetve a 90 napi fizetési késedelmet nem haladták meg. Az árfolyamrögzítés, illetve az árfolyam-különbözetből eredő tartozások jóváírása a gyűjtőszámlán a friss információk szerint 2017 közepéig lesz biztosított. A program hatálya alatt pedig az adós a 180-270 CHF/HUF, a 250-340 EUR/HUF és a 2,5-3,3 JPY/HUF közötti árfolyamsávokban az alsó sávhatárnak megfelelő árfolyamon törleszti a devizahitelt.
A havi törlesztőrészlet árfolyamgát feletti részéből a tőkerészt a hiteladós viseli a hatályos gyűjtőszámla-szabályok szerint, a kamatokat pedig az állam és a pénzintézetek fizetik fele-fele arányban. Az elszámolásra negyedévente kerül sor mind az állami, mind a banki kamatrész vonatkozásában. A 270 CHF/HUF, a 340 EUR/HUF, a 3,3 JPY/HUF árfolyamszintek feletti árfolyamkockázatot teljes egészében a költségvetés viseli.
Bekerülnek a lízingesek
Bővítheti a kormány a kedvezményre jogosultak körét is: a Magyar Bankszövetséggel december 15-én aláírt megállapodás a lízingesekre még nem terjedt ki, de az új elképzelés szerint a kormány őket is bevonná a kedvezményezettek közé. Ezt azzal indokolták, hogy indokolatlan lenne a kizárásuk, hiszen a végtörlesztést is kiterjesztették erre a körre. A devizában törlesztők viszont, úgy tűnik, kiszorulnak a lehetőségből, bár a véglegesített javaslatban még ez is változhat.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kedvezmény a közszolgáknak
Különösen jól járhatnak a közszolgálati dolgozók, ugyanis ők a mindenkinek járó kamattámogatás mellett két további kedvezményt is kapnak. Az egyik egy vissza nem térítendő támogatás lesz. Az állam teljesen átvállalja az adósoktól a február 1. és július 1. közötti részletek rögzített árfolyam fölötti részét kamatokkal, tőkerésszel együtt. Ehhez jön a közszférának járó külön kamattámogatás: három százalékpontos kamatkedvezményben részesülnek, és gyermekenként további egy-egy százalékpontos kamatkedvezményben.
A régi rendszerből is átléphetnek
Nátrán Roland, a Nemzetgazdasági Minisztérium pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkára elmondta, hogy azok sem szorulnak ki, akik az eredeti rögzítésre jelentkeztek: a régi, kisebb kedvezményt jelentő árfolyamrögzítéssel január 8-ig 3250-en éltek, az ő kedvezményüket a bankok az új, sokkal kedvezőbb kondíciókra cserélik, kivéve, ha külön kérik, hogy ezt ne tegyék meg a pénzintézetek.
Szerinted jó megoldás az új árfolyamgát?
OLVASD EL EZT IS!