Amikor nem fehér a szemfehérje: így csökkentsd az allergéneket a lakásban

Vérben forog a szemed? Legalább otthon tudj fellélegezni!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Még nem ért egészen véget a parlagfűszezon, de akik allergiások, azok az esősebb, pollenszegényebb idő beköszöntével sem lélegezhetnek fel teljesen.

A levegőben ugyanis az egész évben keringenek allergének, amelyek orrfolyást, tüsszögést, köhögést és vérben forgó szemeket okozhatnak az arra érzékenyeknél. A legrosszabb, ha még otthon sem tudsz pihenni, úgy kínoz a nátha, ezért most adunk néhány tippet, hogyan teheted elviselhetőbbé a lakás levegőjét.

Pollenek a szobában

A kinti levegőből bekerülő, növényi eredetű pollenek ellen nagyon nehéz védekezni, de néhány trükköt bevethetsz, hogy legalább a számukat csökkentsd.

A szellőztetést időzítsd az esti vagy éjszakai órákra, ilyenkor ugyanis alacsonyabb a pollenkoncentráció, de egy kiadós eső után is érdemes kitárni az ablakokat: a lehulló folyadék ilyenkor a földre mossa az allergéneket, megtisztítja a levegőt, így pollenmentes, friss oxigén juthat a szobába.

Azzal is elviselhetőbbé teheted a benti levegőt, ha gyakrabban törlöd át a bútorokat, de kizárólag nedves ruhát használj!

A száraz portörlés csak felkavarja az allergéneket, és még rosszabb lesz a helyzet. Pollenidőszakban a padlót is mosd fel naponta egyszer, majd öntsd ki a felmosóvizet.

A legterheltebb időszakokban minden este moss hajat, így megelőzheted, hogy a hajszálakra tapadt pollenek az ágyneműbe kerüljenek, onnan pedig belélegezd őket.

13 veszélyes és allergiát okozó tárgy a lakásban

Nézegess képeket!

Elolvasom

Allergének a lakásban

Nemcsak a kintről bekerülő pollenek okozhatnak gondot, a lakásban is sok az olyan tárgy vagy szennyeződés, ami allergéneket bocsájthat ki. A szobanövényeken megálló por, illetve a virágföld szintén válthat ki allergiás reakciót. A nagyobb levelű növényeket töröld át nedves ruhával, a többit pedig időnként zuhanyoztasd le, hogy megtisztuljanak a tüsszögést okozó portól. A virágföldet érdemes erre a célra kapható dekorkaviccsal borítani, így csökkented az allergének levegőbe jutását.

A falakon vagy szekrényekben megtelepedő penész levegőbe kerülő spórája szintén allergiás reakciókat okozhat az arra érzékenyeknél. A legjobb, ha tartasz otthon teafaolajat, és az első gyanús foltot bespricceled vele. Nem kell töményen alkalmazni, elég, ha néhány cseppet feloldasz egy flakon vízben, és azzal fújod be az érintett területet.

A legfontosabb, hogy ne kezdd el dörzsölni a falakat, mert azzal csak a spórák levegőbe jutását segíted elő: nemcsak az allergiád lesz rosszabb, de a penész is könnyebben terjed.

Örök ellenség: a poratka

Allergiaszezon ide vagy oda, poratkával egész évben találkozhatsz, hiszen a visszataszító kis élősködő gyakorlatilag bármilyen hőmérsékleten jól érzi magát, és amíg táplálékhoz - vagyis elhalt emberi bőrhöz - jut, addig vígan éli világát a párnán, takarón vagy matracon. Bár a bőrünkből táplálkozó atka nem a legszimpatikusabb állat, önmagában nem okozna sok problémát, mikroszkopikus méretű ürüléke azonban belélegezve irritáló lehet, az arra érzékenyeknél pedig súlyos allergiás rohamot is kiválthat.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ha jót akarsz magadnak, mosd legalább 70 fokon az ágyneműdet, az ennél alacsonyabb hőmérséklet ugyanis meg sem kottyan az atkáknak. Ha allergiás vagy, válassz antiallergén, levehető és mosható huzattal befedett matracot, vagy legalább szerezz be egy gőztisztítót: ez képes elpusztítani a matrac felsőbb rétegeiben tanyázó poratkákat, így egy darabig nyugtod lesz az élősködőktől.

Ezt is szeretjük