Ennyit adnának a magyarok egy albérletért - Egyre nagyobb a kontraszt a jelenlegi árakkal

Egyre kevesebbet adnának a lakók, egyre többet kérnének a tulajok.

Albérletpiac 2024 nyarán
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A bérlők egyre kevesebbet fizetnének, mégsem változtak a bérleti díjak júniusban a budapesti albérletpiacon, átlagosan 239 ezer forintnál maradtak, hiszen a lakásukat kiadók az egyetemisták rohamára számítva kivárnak - derül ki a Rentingo.com legfrissebb albérletpiaci elemzéséből. 

A külföldi diákok ugyanakkor nem várnak a ponthatárok kihirdetésére, már június végén megkezdték a lakáskeresést. Az ő megjelenésük sem tudta viszont megállítani a keresleti díj csökkenését, amely immár negyedik hónapja tart - ilyen hosszú, a bérlők anyagi lehetőségeinek csökkenését mutató időszakra legutóbb 2020-ban, a Covid-járvány idején volt példa.

Ennyit adnának a magyarok egy albérletért

Több folyamat egyszerre alakította a budapesti albérletpiacot az elmúlt időszakban: a kínálati bérleti díjak az áprilisi és májusi csökkenés után júniusban stagnáltak, a bérbeadók átlagosan 239 ezer forintot kértek kiadó ingatlanjukért. Ezzel párhuzamosan a keresleti bérleti díj, vagyis a bérlők által elképzelt ár negyedik hónapja csökken folyamatosan: júniusban az átlagos árszint 216 ezer forint volt, ami 6 százalékos visszaesés áprilishoz képest. Az árolló a keresleti és kínálati oldal között így ismét 10 százalék fölé nyílt - mutat rá legfrissebb albérletpiaci elemzésében a Rentingo.com.

A kínálati ár stagnálása a bérbeadási platform szerint azzal magyarázható, hogy a bérbeadók a felsőoktatásban tanulók június végétől tapasztalható növekvő érdeklődése és várható rohama miatt egyelőre inkább kivárnak.

GettyImages-1152308563
Fotó: Maskot / Getty Images Hungary

Hosszú évek tévhite a piacon, hogy a diákok rohama a ponthatárok július végi kihirdetésével kezdődik - hívja fel a figyelmet a Rentingo. Az általános trend ezzel szemben az, hogy már június végén elkezdik a keresést azok, akik jelenleg is a felsőoktatásban tanulnak, de albérletet váltanának, valamint azok az elsőévesek is, akik a tanulmányi eredményeik alapján szinte biztosak az egyetemre történő bejutásban. A legerősebb hatással a nyári albérletpiacra ugyanakkor a külföldi diákok vannak, akik szintén nem a ponthatárokat várják: ők már az elmúlt három hétben is jelentős aktivitást mutattak, a bérbeadási platformra újonnan regisztráló bérlakást keresők között a külföldiek aránya az általános 15 százalékhoz képest közel duplázódott, és 27 százalékra ugrott.

A Rentingo.com szerint a nyári hónapok nagy kérdése lesz, hogy melyik tendencia erősebb: a felsőoktatásba újonnan bekerülők vajon ellensúlyozni tudják-e a hónapok óta folyamatosan csökkenő fizetőképességet, illetve meddig tartanak ki a bérbeadók: maradnak-e optimisták, vagy az elmúlt hónapokhoz hasonlóan igazodni kezdenek a keresleti apályhoz.

Pár tanács, amit érdemes megfogadni

A Rentingo.com szerint a jelenlegi fővárosi albérletpiaci helyzetben érdemes három tanácsot megfogadniuk az új tanévre készülő egyetemistáknak.

  1. Mindig érdemes időben elkezdeni a tájékozódást, hiszen aki későn áll neki az albérletkeresésnek, feltételezhetően drágábban tud majd a későbbiekben bérelni.
  2. A kiadó szobák számítanak a legolcsóbb terméknek az albérletpiacon, ezek mindig hamarabb kelnek el, ezért érdemes lakótársakkal összeállva közösen egy egész lakást bérelni.
  3. Budapesten egy adott kerületen belül is jelentős különbségek lehetnek a bérleti díjak között, ezért érdemes az alberletkalkulator.hu oldalán, valamint hasonló interaktív albérletkereső oldalakon tájékozódni, amelyek nem kerületenként, hanem körzetekre bontva mutatják a különböző városrészek átlagos bérleti díjait.

Ez a legjobb spórolási módszer, ha albérletre vadászol - Akár 100 ezer alatt megúszhatod

Érdemes még az őszi albérletdömping előtt lecsapni a megfelelő lakásra.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty  Images Hungary)

Ezt is szeretjük