A leggyakoribb tisztítási, mosási hibák az ágyneműnél: sokan mégis így csinálják
Életed csaknem egyharmadát az ágyneműdbe burkolózva töltöd, ezért nem mindegy, hogyan tisztítod.
Az ágynemű állapota igencsak meghatározó, úgy egészséged, mint a lakás higiéniai szempontjából. Noha kizárólag alvásra használod, és valószínűleg csak tisztán fekszel bele, az éjszakai izzadásnak köszönhetően gyorsan bepiszkolódhat.
Megoszlanak a vélemények arról, milyen gyakran kellene mosni az ágyneműt: sokan úgy vélekednek, elég kéthetente, míg mások szerint legjobb hetente lecserélni a huzatot. Ugyanakkor bizonyos dolgok mellett könnyű elsiklani, így az ágyneműmosás technikájáról is ritkán esik szó. Pedig ez legalább olyan fontos, mint a tisztítás gyakorisága.
A leggyakoribb tisztítási hibák
Nem jó, ha figyelmen kívül hagyod a gyártó utasításait: sokan csak véletlenszerűen próbálják kitalálni, hogy 60 vagy 90 fokon érdemes-e ágyneműt mosni, pedig a címkén szereplő utasítások megadják a választ a kérdésre. Ha megpróbálsz erre odafigyelni, egyrészt biztos lehetsz az anyag tisztasága felől, másrészt az élettartamát is meghosszabbíthatod.
Hibát követsz el, ha teletömöd a mosógépet: a hatékony mosáshoz nem árt, ha az anyagnak van elég mozgástere a mosógépben, hiszen csak így kaphat kellő vizet és mosószert. Arról nem beszélve, hogy sem a mosógépnek, sem az ágyneműnek nem tesz jót a telepakolt állapot. A dob telítettségét könnyen ellenőrizheted: helyezd a tenyered a dob és a szennyes közé: ha kényelmesen elfér, elindíthatod a mosást.
Rosszul teszed, ha túl sok fehérítőt adsz a mosáshoz: a hagyományos fehérítőtől a vízben található vas kicsapódhat, amitől újabb foltok jelenhetnek meg az ágyneműn. Ezt elkerülendő, érdemes áttérni a természetes fehérítőszerekre, például a szódabikarbónára: ha foltos lett az ágynemű, nedvesítsd be a felületet, és alaposan hintsd meg szódabikarbónával. Várj pár percet, majd mosd ki.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az is baj lehet, ha nem a megfelelő programon szárítod: bár lehetnek eltérések a szárítógépekben, a három leggyakoribb szárítóprogram legtöbbször a kímélő, a pamut és a műszálas. Emellett megadható a kívánt szárazsági szint: extra és szekrényszáraz, illetve vasalásnedves. Sokan biztos, ami biztos alapon inkább az extra száraz programot választják, az ágyneműknél - ahogy a legtöbb ruhaneműnél - viszont elegendő a szekrényszáraz opció. Máskülönben összemehet a huzat.
OLVASD EL EZT IS!
- házimunka
- ágynemű
Próbáltad már így felhúzni az ágyneműt? 1 perc alatt kész lesz!
- házimunka
- mosógép