A történelem 4 legfurcsább lakása

Valóban éltek bennük

A következő példák jól mutatják: az ember bárhol és bármiből képes fedelet szerezni a feje fölé.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Úgy tűnik, a kacsalábon forgó kastélyokért többnyire csak a mesékben voltak oda az emberek. A világ legfurcsább lakásai után kutatva ugyanis előbbiből nem találtunk, de papírból készült házat, barlangból kialakított lakot vagy éppen sziklából kivájt otthont annál inkább.

Kezdettől fogva köztudott volt, hogy az ember bármiből képes magának fedelet készíteni a feje fölé, ahogy az is, hogy néhányan olyannyira borzonganak a hétköznapi dolgoktól, hogy bármire hajlandóak egy kis egyedi életérzésért. A következő házak tulajdonosai éppen így érezhettek, amikor elhatározták: megépítik minden idők talán legfurcsább lakásait.

A massachusetts-i papírház

Sokan gondolják, hogy a régi, már rongyosra olvasott újságok semmire nem jók, legfeljebb gyújtósként használhatók. Elis Stenman azonban másképp gondolkodott 1922-ben. Az amerikai gépészmérnök elhatározta, hogy házi készítésű ragasztót és régi újságokat használ fel új otthona megépítésére: két év alatt készített is magának egy igazi papírházat, ami közel 90 év után is olyan jó állapotban van, mint az építés befejezésekor.

Elis kívül-belül enyhe túlzással csak papírt használt. A falak, a tető, a lépcsők mind papírból készültek - az ablakok természetesen nem -, sőt, a ház óráinak és zongorájának is újság volt az alapja. A Stenman család nyaralóként használta a rockporti házat, ahol nagyon sok nyarat töltöttek. Elis a végrendeletében a szomszédra hagyta az épületet, mivel a férfi rengeteg újsággal járult az építkezés sikeréhez.

Edna Beaudion, a segítőkész szomszéd múzeummá alakította az épületet, és a mai napig fogad látogatókat, akiktől egy jelképes összeget, mindössze 10 cent belépőt kér.

A clingstoni sziklaház

Szívesen élnél egy saját szigeten, ahol távol vagy mindenkitől? Lehetséges - bár minden bizonnyal egy vagyon kell majd hozzá -, ahogy azt a clingstoni sziklaház is bizonyítja. A 103 éves épület az Egyesült Államokban, a Rhode Island-i Narragansett-öbölben található, egy akkora szigetecskén, amin épphogy elfér a ház.

Bár a ház kényelmes, a tulajdonos, Henry Wood és családja többnyire nyáron használja, illetve télen egy-két hétre a szabadságok idején. A 79 éves Mr. Wood feleségével 1961-ben vette meg a házat, egy távoli unokatestvértől, akinek családja építette fel. A 23 szobás, háromemeletes, kétségkívül impozáns lakot 1905-ben fejezték be. Bár 36 ezer dollárba került felépíteni, a jelenlegi tulajdonos mindössze 3600 dollárért tudta megvásárolni. Nem meglepő hát, hogy igencsak megdöbbentek, amikor néhány éve egy értékbecslő 4 millió dollárra becsülte otthonuk értékét.

A sziklavilla olyan különleges, hogy mai napig tananyagnak számít az építészek körében, és nem múlik el év anélkül, hogy a média ne közölne róla képeket. Érdekesség, hogy Clingson lakói mind egy emberként segítenek évente egyszer kitakarítani a házat, mindezt egy hétvégi búcsúval egybekötve.

Hobbitotthon Wales-ben

Hihetetlennek tűnhet azok számára, akik betondzsungelhez szoktak, hogy valaki fogja magát, és komolyabb segítség nélkül megépíti saját környezetbarát házát, ráadásul a semmi közepén. Egy wales-i fiatalember így tett. Ráadásul nem régi terve volt már a különleges ház: Simon Dale már kisfiúként tudta, hogy felnőttként vidéken akar élni, és azt is, hogy a kéz kezével fogja majd felhúzni álmai otthonát.

Bár nem lett építész belőle, felnőve apósa segítségével nekiállt az álma megvalósításának. Mindössze négy hónapba telt, mire ketten megépítették a fiatal házaspár hobbitházát, ráadásul szinte nulla pénzből: összesen 3000 font kellett az építkezéshez, ami kevesebb mint egymillió forint mai árfolyamon számolva.

A család kényelmesen elfér az otthonos házban, és egy pillanatra sem bánták meg, hogy ezt a különleges nyugalmat választották. Sőt, az ötlet olyannyira megtetszett nekik, hogy a két férfi eldöntötte: még legalább kilenc hasonló házat épít a wales-i Pembrokeshire-ben. Elképzelhető tehát, hogy hamarosan hobbitfalva is megnyitja kapuit a hobbitház után.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A hétszáz éves sziklafalu

Irántól északkeletre található a Mount Sahand-hegy, melynek lábánál fekszik Kandovan, a sziklafalu. Messziről nézve a hegyet nem is gondolná az ember, hogy laknak itt, azt pedig főleg nem, hogy kényelemben és egészen jó körülmények között.

A falut körülbelül 700 évvel ezelőtt alapították, és a vulkanikus sziklából faragták ki a barlangokat, valamint azok különböző helyiségeit. A házak nincsenek telezsúfolva bútorokkal, a kényelemről a vastag szőnyegek, falikárpitok és párnák gondoskodnak.

A hálószobák szépen megmunkált ággyal és kisasztallal vannak berendezve, a hímzett terítők és faliszőnyegek pedig még otthonosabbá teszik a helyiségeket. Kandovant a mai napig több százan lakják. Mezőgazdaságból és állattartásból élnek, valamint a turistákból, akik időről időre felkeresik a különleges, cukorsüveg alakú sziklákba vájt falut.

Ezt is szeretjük