Minden idők legnevetségesebb lakberendezési stílusai
Íme, néhány érdekes stílus, mellyel azonban könnyű túlzásba esni.
- Kiss Krisztina
- 2012.12.24.
Dia
Pop art stílus
Bár egykor modern hatást keltett ez az irányzat, ma már a retró szerelmesei tartanak rá igényt. Ha mértékkel adagolod a stílusjegyeit, mozgalmas, színes, fiatalos légkört teremt a lakásban, ám a buborékminták, a színes dekorációk és poszterek, valamint a hetvenes éveket idéző, merev, műanyag bútorok halmozásával könnyen bazárivá teheted az összképet. A kényelmi szempontokat figyelembe véve, ez a stílus nem túl praktikus a lakás egész területén alkalmazva, kamaszok szobájába azonban át lehet emelni belőle egy-két jópofa ötletet.
Dia
Japán stílus
Természetesen a hagyományos japán lakberendezési stílus önmagában nem nevetséges, ám nem szabad megfeledkezni arról, hogy egy sajátos kultúrához kötődik, mely egyfajta életszemléletet és életstílust is takar. A divatból követése valahogy mindig visszatetszést kelt, különösen akkor, ha valaki így akarja szellősebbé tenni a kis alapterületű nappaliját. Nem baj, ha keleti stílusjegyeket építesz bele a dizájnba, de ne ess túlzásokba. Nem muszáj teljes egészében lemásolni a japán lakberendezést, vagyis bátran rugaszkodj el a tatami szőnyegtől és a padlón elhelyezett párnáktól.
Dia
Antik berendezés
Az antik berendezés mindig drága és fényűző hatást kelt a lakásban, de nem feltétlenül tükröz kifinomultságot. Manapság nagyon divatosak a kevert irányzatok, vagyis a rokokó stílus díszes elemei hangsúlyt kaphatnak az otthonosságot felértékelő angol viktoriánus dekoráció mellett - mely a díszpárnákkal, drapériákkal és a hangulatteremtő elemekkel esik olykor túlzásokba -, illetve mindezt megfűszerezhetik a biedermeier stílusjegyek. Az arany középúton járva elegáns lehet a végeredmény, de a végletek ebben az esetben sem szerencsések, mert így könnyen múzeummá varázsolhatod az otthonodat, melyben nem lehet kényelmesen élni.
Dia
Futurisztikus és design stílus
A futurisztikus lakberendezésben nagy szerepet kap a mesterséges megvilágítás, mely fehér, fémes vagy üveg felületeken visszatükröződve ultramodern hatást kelt. A design stílusban az egyediséget sugalló geometrikus formák uralkodnak, és mindkét irányzat esetében fontos a szellős, minimálisan kihasznált nagy tér. Szintén közös stílusjellemzőjük, hogy a formák eltérnek a megszokottól, illetve a bútorok sem mindig ott bukkannak fel, ahol várná az ember, vagyis nem hagyomásnyos értelemben vannak elrendezve. Mértékkel adagolva ízléses dekorácót nyújtanak a futurisztikus megoldások, ám eltúlozva túl steril, űrkorszaki, hideg környezetet eredményeznek, melyben senki sem érzi jól magát.
Dia
Barokk és neobarokk stílus
Az antik barokk stílus roppant díszes, szinte csak súlyos drapériákból, cifra csipkékből, cikornyás fafaragásokból és aranyszínű díszkeretekből áll össze, melyek a nagyobb szobák terét is jelentősen összenyomják, illetve elnehezítik. A fényes brokát anyagokkal és a csillogó pompával nehéz visszafogottan bánni, a túlkapások pedig könnyen nyomasztóvá, fojtogatóvá és giccsessé tehetik az élettered. A neobarokk stílusnak ma már számtalan verziójával találkozhatsz: az elegáns fekete-fehér berendezéseket, valamint a tollakat, kristályokat és cukormázas színeket preferáló irányzat sem veszélytelen, hiszen mindkettő arra hajaz, hogy a régi budoárok stílusvilágát modernizálja.
Dia
Szafari stílus
A szafari lakberendezési stílus akár elegáns és modern is lehet, de sajnos még mindig köztudatban élnek a nyolcvanas-kilencvenes években elterjedt közönséges verziói. Bár a rattan bútorok nem giccsesek és egy csipet természetet csempésznek a lakásba, nem szerencsés csak rattan berendezést alkalmazni. A kertben, teraszon gyönyörűen mutatnak az efféle ülőkék, és a szoba stílusát is feldobja egy-egy rattan asztalka vagy komód, de, ha minden helyiség úgy van berendezve, mint egy bungaló, túl sok egyszerre. A zebramintás szőrmék, a törzsi álarcok és a faragott dísztárgyak koncepció nélküli halmozásával szintén elvetheted a sulykot.
Dia
Eklektikus stílus
Az eklektika követése egyszerűnek tűnik, hiszen az a lényege, hogy keveredjenek egymással a különböző korok és irányzatok stílusjegyei. Ma kifejezetten divatos a retró és modern jellemzők ötvözése, de nincs rá garancia, hogy pusztán a mixeléstől mutatós lesz a végeredmény. Könnyen abba a hibába eshetsz, hogy szedett-vedett lesz az összkép, és valahogy nem kerülnek egyensúlyba az apró részletek. Akár a retró, akár a modern dekoráció kerül túlsúlyba, hanyagul összedobált, kaotikus hatást kelthet a berendezés.