4 tabuszín, ami tönkreteszi az életed hosszútávon

A színek nagy hatással vannak rád, ezért válassz okosan. A következő árnyalatokat kerüld a lakásban!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A színek hatását már régen felismerte az orvostudomány is, a színterápia ma már elterjedt gyógymód a különböző betegségek kezelésére. A színek emellett a közérzetre is hatással vannak: az egyes árnyalatok hathatnak nyugtatóan vagy éppen idegesítően.

Éppen ezért fontos, hogy az otthonod berendezésénél figyelembe vedd az egyes színek és árnyalataik hatásait, főképpen a nagyobb felületek, így a falak és a padló esetében. A következő árnyalatokat például célszerű kerülni, sokat rontanak ugyanis a hangulaton és a komfortérzeten.

Így válassz a színek között!

Az otthonod egyes helyiségeiben uralkodó színek kiválasztásánál először több apró részletre kell odafigyelned. Először is szem előtt kell tartanod, hogy mire használod a szobát, más és más színek alkalmasak ugyanis a dolgozószobába, a nappaliba vagy a hálószobába.

A helyiség gyakori használói is befolyásolhatják a választást - a nappaliba való színek például nem feltétlenül jók a gyerekszobába -, továbbá annak is jelentősége van, hogy leggyakrabban melyik napszakban tartózkodsz a helyiségben. A beáramló fény mennyisége szintén meghatározó, hiszen nem tanácsos erőteljes, sötét színeket alkalmazni egy olyan szobában, ami önmagában is sötét.

Kerülendő árnyalatok

A fenti szempontokon túl jöhet a színek hangulatra gyakorolt hatásának figyelembe vétele. Tabuként kezelendő minden olyan árnyalat, ami rossz gondolatokat kelt, idegessé, feszültté tesz, vagy depressziós hangulatot okoz.

Lila szín és árnyalatai

A lila nagy kedvenc idén a divat terén, a lakberendezésben azonban érdemes csínján bánni vele. Hiába emelkedett és pompás hangulatú szín, a túl sok lila hosszútávon rontja a közérzetet, fokozza a depresszióra való hajlamot, rosszkedvet teremt.

Ez elsősorban attól függ, hogy melyik színből milyen arányban van jelen a lilában: ez a szín ugyanis nem más, mint a vörös és a kék keveréke. Amennyiben a kék dominál, a vörös elveszti benne energetizáló hatását, és a szín hosszútávon nyomasztó hatással bír majd.

A fekete hatásai

Az utóbbi években a lakberendezés terén a fényes ezüst, a csillogó, fényes fekete felületek és a sötét, bordós színek voltak uralkodóak. A pompás, barokkos lakásbelsők azonban hiába mutatósak, hosszútávon élhetetlenek. Hiába ötvözték ugyanis a feketét fénnyel - elsősorban tökéletesen sima felületekkel -, ez a szín túlságosan nyomasztó egy lakásba. Bár egyrészről emelkedett, elegáns, hatalommal bíró szín, a gyász, a félelem, a megismerhetetlen és a rejtélyes színe, mely elnyomhat, rosszkedvűvé tehet. Csak helyenként érdemes a lakásban használni, nagyobb felületeken nem tanácsos az alkalmazása.

Erőteljes vörös árnyalatok

A vörös figyelemfelkeltő és mozgalmas szín, ám éppen utóbbi miatt tanácsos óvatosan bánni vele. Mivel emeli a vérnyomást, serkenti a szívműködést, és cselekvésre késztet, élénkít és energetizál, hosszútávon könnyen túlpörgeti az emberi szervezetet, és kifáraszt.

A 15 legnagyobb lakberendezési hiba

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ha a lakásban nagyobb felületek viselik magukon a vörös színt, akkor egy idő után nyugtalannak, idegesnek és ingerültnek érezheted magad. Emellett az élénk, erőteljes vörös árnyalatok az éhséget is fokozzák, fogyókúrázóknak ezért egyáltalán nem ajánlott ez a szín.

Egészségedre!
Kíváncsi vagy, pontosan hogyan hatnak egészségedre az egyes színek, és melyiket milyen probléma ellen használhatod? Cikkünkből megtudhatod.»

A kék sötét árnyalatai

A kék szín világos árnyalatai kedvező hatással vannak az emberi szervezetre: frissességet sugallnak, megnyugtatnak és inspirálnak. Jó választás a nappaliba - elsősorban a melegebb árnyalatok -, de a fürdőszobába is, hiszen a kék a víz színe.

A kék sötétebb árnyalatainak azonban nem szabad a kiegészítő színnél nagyobb szerepet szánni. Ezek ugyanis negatívan hatnak a szervezetre: hosszútávon rontják a közérzetet, kedvetlenné tesznek, és a kilátástalanság érzésével töltenek meg.

Cikkünk megírásában Anna Starmer Színek könyve című kiadványa segített.

Ezt is szeretjük