4 csodás kúszónövény a balkonra és kerítésre
Eleged van a szomszédok folyton fürkésző tekintetéből? Nyugodt kis szigetre vágysz az erkélyen? Válaszd a kúszónövényeket!
Nem vagy még gyakorlott növénytartó, vagy az erkélyed mérete nem teszi lehetővé, hogy több növényt is elhelyezz benne? A megoldás nem más, mint néhány kúszónövény, melyek nem igényelnek túlzott gondoskodást, ennek ellenére rövid időn belül dús kert hangulatát idézik a balkonodon.
Egyenesen Dél-Amerikából: Bougainville
A növény botanikai nevét a francia utazóról, Louis Antoine de Bougainville-ről kapta, ő fedezte fel Dél-Amerikában. Hétköznapi néven murvafürtként emlegetik. Fantasztikus mennyiségű és ragyogó színű murvalevelének köszönhetően a Bougainvillea igazi nyári, kánikulai hangulatot varázsol a balkonra vagy a teraszra.
Növekedése a bokros szőlőére emlékeztet.
Dézsában elérheti a 300 centiméteres magasságot is. Ovális vagy lándzsa alakú, sötétzöld levelei között bújnak meg a viszonylag kicsi, fehér virágok, melyeket pompás lila, piros, fehér, narancssárga vagy rózsaszínű murvalevelek öveznek. Májustól szeptemberig virágzik.
Hogyan tartsd?
A murvafürtök számára mindig a legmelegebb fekvést keresd a napos oldalon, ahol véded a növényt az esőtől és a szelektől. A hajtásokat támasztékhoz is kötheted, hogy legyen mire kapaszkodniuk. A növekedési időszakban bőségesen öntözd anélkül, hogy elmocsarasítanád a talajt. A murvafürt más, ragyogó színű növények mellett is nagyon hatásos, ilyenek például a leander vagy a hibiszkusz, de jól mutat a díszlevélnövények, például a pálmák társaságában is.
Virágok ezrei: trombitafolyondár
Az Észak-Amerikában őshonos növény hétköznapi nevét kis trombitára hasonlító virágairól kapta. Ezek adják a szakadatlanul virágzó kúszónövény vonzerejét, ettől kap egzotikus hangulatot a terasz vagy az erkély. A trombitafolyondár ragyogó zöld, szárnyasan összetett levelei a virágzási időszakon túl is biztosítják díszítőértékét. Júliustól szeptemberig ragyogó, narancsvörös, 6-8 centiméter hosszú virágokat növeszt.
Kapaszkodógyökereivel általában segítség nélkül is felkúszik a falakra, és elborítja azokat, de a fiatalabb növényeknek jól jön a támaszték vagy a zsenge hajtások karóhoz kötözése.
Hogyan tartsd?
Hogy megóvd a trombitafolyondár csodás virágait, a növénynek érdemes az erkélyen vagy a teraszon szélvédett, napos helyen otthont találni. A növekedési időszakban bőségesen öntözd, és ügyelj arra, hogy augusztusig hetente kapjon tápanyagot. Az elnyílt virágokat rendszeresen távolítsd el.
Egy híres kúszónövény: borostyán
Az egyik legismertebb és legnépszerűbb kúszónövény minden bizonnyal a Hedera helix, más néven borostyán vagy repkény. A legsokoldalúbban felhasználható örökzöld növények közé tartozik. Ha gyors takarásra van szükséged, négyzetméterenként harminc-ötven növényt ültess, ha elegendő időd van, elég a négyzetméterenkénti nyolc-tíz darab is - ezek is megnőnek akkorára, hogy takarjanak. Sok különböző fajtája van, melyek főként méretben és növekedési hajlamban, de levélalakban és színben is különböznek egymástól.
Hogyan tartsd?
Ha jól tartod, a borostyán fajtától és körülményektől függően növénytartóban elérheti a 150-500 centiméteres hosszt is. A hosszú életű, nem fagyérzékeny kúszónövény kedveli az árnyékos, félárnyékos helyeket.
A növekedési időszakban legyen mindig nedves a földje, de tartsd szem előtt, hogy érzékeny a túlöntözésre. Időnként hasznos, ha alakra vágod, illetve megmetszed. A sokoldalú borostyán számos lehetőséget nyújt a tervezéshez.
Nagyszerűen borítja be a falakat, és zöld növénytakarót nyújt. A díszes hajtásokat támrendszerre, korlátra is futtathatod.
Takar és árnyékol: vadszőlő
A vadszőlő a szőlőfélék nemzetségébe tartozik. A borostyánhoz hasonlóan ezt a népszerű kúszónövényt gyakran használják a házak falának befuttatására - az erkélyen vagy teraszon kitűnő takarást biztosít, de árnyékot is ad.
A vadszőlő buja, zöld levelei fajtától vagy változattól függően főként három- vagy ötkaréjosak, esetleg fogazottak. Ősszel csodálatos színhatást keltve sárga és ragyogó vörös színben pompáznak. Fehéres-zöldes virágai kicsik és jelentéktelenek, ősszel kékesfekete bogyókká érnek, melyek a madarak kedvencei, ám a vadszőlő termése emberi fogyasztásra nem alkalmas.
Hogyan tartsd?
A repkénynek is nevezett növény egyaránt kedveli a napos és félárnyékos területeket. Szabad földbe telepítve elérheti a 12-15 méteres magasságot és a 10 méteres szélességet.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Edényben tartva válassz számára megfelelő méretű tartót, és vágd vissza a növényt a tél beállta előtt, sőt, nyáron is, amennyiben szükséges. Az első pár évben a vadszőlőnek egy kis segítségre van szüksége a kapaszkodáshoz.
Cikkünk a Balkon- és terasznövények című könyv alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- betegség
- állat
4 természetes növényvédőszer
- házimunka
- szúnyog
10 hatékony módszer szúnyogok és legyek ellen
- egészséges
- gondozás