Csernus Imre: az élet nem két dimenzióban zajlik, mint a laptopon meg a Tinderen
Csernus Imre szerint az életben ismerkedni kizárólag sorozatos egymás felé lépegetéssel lehet.
Csernus Imre nem éppen a túlfinomultságról híres, de amit mond, arra nagyon is érdemes odafigyelni. Kedvelem, mert nyekergés helyett aktivitásra készteti az olvasóit - na meg persze az önmagukért való felelősségvállalásra. Nem káromkodni pedig manapság szinte modorosságnak számít.
Több könyvét olvastam már, utoljára - nem túl meglepő módon - a legújabbat. A döntés persze mindenkinek a saját kezében van, mindenesetre a kötet segítséget és támpontot adhat mindazoknak, akik változtatni szeretnének az életükön. Például a párkapcsolat terén. Rövid, de annál figyelemreméltóbb részlet az Aki lemarad, az kimarad című fejezetből.
Aki lemarad, az kimarad
Mára szinte normává vált, hogy a való élet helyett online vagy mobiltelefonos alkalmazások útján ismerkedtek. Az biztos, hogy én nem csinálnám így. Nekem elementáris szükségletem, hogy megérezhessem a partnerem kisugárzását. Hogyha érzésekről van szó, online nem fognak átjönni a másiknak a gesztusai. Bármit le lehet írni, bármit. Bármilyen fotó fel lehet rakni. Én viszont igénylem, hogy a másik ne csak állítsa magáról, hogy rendelkezik kisugárzással, hanem érezzem is. Lássam, hogyan villan a szeme, hogyan viselkedik önmagával. Szereti-e önmagát? Figyel-e magára? Laza-e? Ha igen, belülről jön-e a lazaság, vagy pia/drog hatására?
(...) Amikor mostani fiatalokkal találkozom, akik az online felületen nőttek fel, kiderül, hogy a verbális kommunikációjuk sokkal-sokkal lassabb éles helyzetben, mint online. Az online felületen nincs stresszfaktor. Leülsz a laptop elé, ezerrel nyomod, és sokkal szebbnek láttatod magad, mint amilyen vagy. Éppen ezért ilyen az emberek rendkívül bőbeszédűek lesznek. Ha viszont ott van a stresszfaktor (lehet ez belső stressz is, mert, mondjuk, nagy forgalmú a hely, a másiknak kellemetlen az illata, vagy nem úgy néz ki, ahogy vártad), akkor rögtön jön az, hogy nem mered kimondani, ami a fejedben van. Ez a klasszikus "Jaj, csak nehogy megsértsem a másikat" típusú, tilitoli kommunikáció.
Azonban elfelejted azt, hogy az élet nem két dimenzióban zajlik, mint a laptopon meg a Tinderen, hanem nagyon is háromdimenziós. A személyes tényezők, mint az önbizalomhiány, a belső feszültség, a bizonytalanság mind-mind kétdimenziós kommunikációra késztet, mert az felületes, az menni fog. De az önfelvállalós kommunikáció nem. Az életben ismerkedni kizárólag sorozatos egymás felé lépegetéssel lehet. Valójában a lépegetés jelenti azt, hogy önmagadat adod: hogy olyannak mutatod magad, amilyen vagy.
(...) Sokan azt mondják nekem, hogy azért nem őszinték, mert attól sebezhetőkké válnának, illetve előfordult, hogy sérültek is. Én ebben nem hiszek. Emlékszem egy randevúra, amikor úgy alakult, hogy éppen edzésről mentem találkozni az illető lánnyal. A város másik végében jártam, és egyszerűen nem volt időm hazamenni, letusolni, ezért úgy, izzadtan érkeztem az első randevúra, és a csajnak nagyon szimpatikus volt, hogy vállaltam az arcom. Nem volt "legszebb ruha" meg "legjobb parfüm" mellébeszélés. Őszinte voltam: "Bocs, nem haragudj, úgy alakult, hogy most jövök az edzésről, és attól én még én vagyok..."
(...) De akkor hol vagy érzelmileg biztonságban? A helyzet az, hogy biztonságban először csakis önmagad mellett lehetsz. És ez kizárólag sok munkával érhető el. (...) A belső hiányosság mindig feszültséget generál, és aki ezt nem tudja, az csupán tüneti szempontból fogja oldani a feszültségét vagy a depresszív hajlamait. Helló! Akinek nem nyílik ki a szeme, annak egyszerűen nincs esélye a boldogságra.
Nő akarsz lenni? Jó nő? Boldog nő? Boldogabb, mint az anyád, vagy azok a felnőtt nők, akik körülvesznek? De nem tudod, mit tehetsz ezért? Nagyon nehéz dolgod van, hiszen valószínűleg nem kaptál olyan mintát, amelyet követve kellő önismeretet szerezhetnél.
Ahogy a legtöbb ember, valószínűleg te is előszeretettel hárítod másokra a felelősséget. Pedig ha látni akarsz, ha boldog akarsz lenni, akkor döntés elé kerülsz: vagy folytatod, amit eddig csináltál, és továbbra is a homokba dugod a fejed, vagy megtanulsz felelősséget vállalni önmagadért, a tetteidért. Ez a könyv felhívja a figyelmed bizonyos kérdésekre, támpontokat ad, segítséget nyújt. De a döntés egyedül a tiéd.
Dr. Csernus Imre pszichiáter, 1966-ban született egy közép-vajdasági kisvárosban. Ez a kötete A Nő című 2007-es sikerkönyvének bővített és a fiatalabb korosztály számára átdolgozott változata.
Kiadja a Jaffa Kiadó.
A könyv ára 3192 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.