Lesz idén fehér karácsonyunk? A mai nap időjárásán múlik a néphit szerint
Figyeld az eget november 30-án!
November utolsó napja, András-nap komoly jelentőséggel bír a keresztény és a népi kultúrában egyaránt. Ehhez a naphoz képest számolják az adventi időszak kezdetét: minden évben a december 30-ához legközelebb eső vasárnapon ünnepeljük advent első vasárnapját - mely egyben az egyházi év kezdete is. De ehhez a naphoz a néphagyomány is számos jóslást és hiedelmet is köt.
November 30-i időjóslás
Lesz idén fehér karácsonyunk?
November 25-én, Katalin napján azt mondják, ha „Katalin kopog, karácsony locsog”. Vagyis, ha Katalin napon fagy, karácsonykor esik majd az eső. András napjával kapcsolatban pedig az a hír járja, ha a „libát megtartja a jég”, vagyis a hőmérő higanyszála 0 °C alá megy, lemondhatunk a fehér karácsonyról, mert eső várható az ünnepek alatt. Amennyiben november 30-án esik az eső vagy a hó, úgy egészen vízkeresztig, vagyis január 6-áig csapadékos lesz az idő: eső vagy hó várható.
Milyen lesz a tél?
András napján egy másik módszerrel is próbálták megjósolni az elkövetkezendő hetek, hónapok időjárását. Egy levágott gyümölcságat bevittek a meleg lakásba, vízbe tették, és figyelték, hogyan virágzik ki. Ha az ág alsó részén figyelték meg először a rügyfakadást, az azt jelezte, hogy a tél eleje lesz hideg, ha a középső részén jelentek meg először a virágok, az zord januárt ígért, ha pedig az ág felső része virágzott ki elsőként, akkor februárra várták a kemény telet.
Férjjósló praktikák András napján
Jövőbe látó gombócok
Kedvelt András-napi jóslási módszer volt a gombócfőzés is, melynek Magyarország számos vidékén hagyománya volt. Ilyenkor a hajadon lányok gombócokba (vagy derelyébe) papírokat rejtettek el, melyekre egy-egy férfinevet írtak. A gombócokat vízbe tették, és úgy tartották, amelyik előbb jött a felszínre, a benne található név lesz a lány jövendőbelijének neve.
András-kalendárium
András napján a hajadon lányok számos vidéken üvegbe zártak 24 cetlire írt férfinevet. Karácsonyig mindennap kihúztak egyet - az adventi kalendáriumhoz hasonlóan. A néphit szerint az a név, mely utolsóként került ki az üvegből, lesz a lány jövendőbeli férjének neve. Ha tesztelnéd, mennyire ismered a népi hagyományokat, kattints ide.
Ki volt Szent András?
Szent András Jézus 12 tanítványának egyike és Szent Péter fivére volt. November 30-án a katolikus egyház rá, az apostol és vértanú Szent Andrásra emlékezik. Andrást keresztre feszítették - keresztjének szárait nem derékszögben, hanem X-alakban ácsolták, ezért hívják ezt a formát mind a mai napig András-keresztnek.
Mennyire ismered az ünnepi szimbólumokat?
Szinte minden házban ott van ilyenkor az ünnepkör néhány kihagyhatatlan eleme, ám a szimbólumok eredeti jelentését nem mindenki tudja. Teszteld, te mennyire ismered azokat!
Mi alatt csókolózunk karácsonykor? - Teszteld, mennyit ismersz az ünnep szimbólumairól
A karácsonyi ünnepkör részévé vált számos fontos szimbólum, de vajon jól ismered mindet? Teszteld tudásodat!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)