Miért kell csókolózni a fagyöngy alatt? Ezt jelenti, ha valakivel megteszed

A mára kedves kis játékká vált szokásnak egykor komoly jelentősége volt.

Csók a fagyöngy alatt

A félélősködőként ismert fehér fagyöngy sokak szemében káros növény, hiszen amellett, hogy fotoszintetizál, a vizet és az ásványi sókat a gazdanövény szöveteiből nyeri, ami miatt, ha elszaporodik, komoly problémákat okozhat. Ugyanakkor rendkívül sokrétű egészségvédő hatással rendelkezik, a hatóanyagaiból nyert gyógyszerek a vérnyomás- és érproblémákon is képesek enyhíteni, emellett az onkológia területén is felhasználják őket.

Csók a fagyöngy alatt

A fagyöngy ugyanakkor nemcsak előzőek miatt különleges, már az ősi kultúrákban is különleges erőt tulajdonítottak neki, a téli napforduló környékén pedig fontos szerepet, nem véletlen, hogy később a karácsonyi ünnepkör szimbólumai közé is begyűrűzött a kultusza.

fagyongy-csokor
Fotó: PhotoAlto/Laurence Mouton / Getty Images Hungary

A mítoszok növénye

Több népcsoport mitológiájában is komoly jelentősége volt a fagyöngynek, a germánok például a nap sugarainak őrzőjeként tisztelték, a kelták, illetve a druidák pedig a halhatatlanság szimbólumát, a földi és a földöntúli világ közötti közvetítőt látták a föld és ég között élő, de egyikkel sem érintkező növényben. A kelta papok a napéjegyenlőség éjszakáján aranysarlóval metszették le az átlagember számára érinthetetlen, szent fagyöngyöt, hogy gyógyításra és többek közt jóslásra használhassák varázserejét.

A fagyöngy a skandináv mitológiában is kiemelt figyelmet kapott, valamint központi szerepet Odin és Frigg fia, Baldur, a fény, a tisztaság, ártatlanság és megbékélés istenének halálában. A történet szerint Baldur megálmodta korai halálát, melytől tartva anyja, a szerelem, a hűség, a termékenység és a házasság istennője, Frigg bejárta a világot, hogy mindent és mindenkit megeskessen, nem fognak ártani fiának. A cselszövő Loki azonban öregasszony képében meglátogatta Frigget, és megtudta tőle, egyedül a fagyöngy az, melyet, ártalmatlanságát látva, nem esketett meg erre. Baldur vesztét így végül egy dárdaként feléje hajított fagyöngyvessző okozta.

A mítosz egyes változatai szerint Frigg könnyei a vesszőre hullva fehér gyöngyökké, bogyókká változtak, majd ahelyett, hogy bosszút állt volna a fagyöngyön, azt kívánta, az soha többé ne árthasson senkinek, legyen inkább a megbékélés és a szeretet szimbóluma.

Csók a fagyöngy alatt

Már a régi időkben is úgy tartották, az istenek megbüntetik azt, aki a fagyöngy alatt viszálykodik, így arra is volt példa, hogy ellenségek köszöntötték egymást békével a növénynek köszönhetően, de a férfi-nő viszonylatban is jelképe lett az egymás felé való közeledésnek.

A pogány időkben az otthonokban is kifüggesztett fagyöngyöt a keresztény hagyomány is átvette, templomok díszítésére is használták, a fagyöngy alatt váltott csók pedig az 1700-as, 1800-as években vált közkeletűvé Angliában, illetve a 19. század elején Amerikában is, legalábbis, amit tudni lehet erről a korabeli irodalmi és képzőművészeti alkotások alapján.

Ezek szerint a fagyöngy alatt szabad volt a csók, vagyis a férfiak megcsókolhatták azt a nőt, aki alatta állt, ugyanakkor balszerencsét jelentett, ha valaki ezt visszautasította, nem véletlen, hogy több irodalmi vagy képzőművészeti alkotás is annak állít emléket, hogy a hagyomány sok nőnek nem volt kedvére való, mégis beadták a derekukat. Egyes területeken minden egyes csók alkalmával le kellett szakítani egy bogyót, ha pedig már nem volt bogyó a növényen, a csók is tilossá vált.

Persze nem mindenki tartotta mindezt kellemetlen rituálénak, a babona szerint ugyanis, akik a fagyöngy alatt váltanak csókot, azokat az örökre összeragasztja, utalva a ragadós bogyókra, emellett gyermekáldást, békés házasságot, egészséget, jó szerencsét és védelmet is jelentett a szokás. És persze nem is lehetett akárkivel csókot váltani, az ugyanis házassági szándékot jelzett, sokan például így próbálták kicselezni a szigorú szülőket, a fagyöngy alatti csók ugyanis kötelezett, komolyan kellett venni. Ha pedig egy lány úgy állt a fagyöngy alatt, hogy nem csókolta meg senki, a következő évben nem is számíthatott házasságra.

Mi alatt csókolózunk karácsonykor? - Teszteld, mennyit ismersz az ünnep szimbólumairól

A karácsonyi ünnepkör részévé vált számos fontos szimbólum, de vajon jól ismered mindet? Teszteld tudásodat!

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary.

Ezt is szeretjük