Csendes gyűlölködés szenteste - Sokan évek óta így töltik a karácsonyt, de nem mernek tenni ellene

Íme, a szakember karácsonyi tippjei családi konfliktusok ellen!

Családi konfliktusok karácsonykor
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ősszel még mindenki vágyódva gondol a karácsonyra, amikor végre lesz idő a pihenésre, a családra, mindent beborít majd a nagy pelyhekben hulló hó, az ünnepi fények melegséggel töltik el a lelkeket és a karácsonyfa alatt apró manók járják vidám táncukat.

Ahogy azonban közelednek az ünnepek, sokakban szép lassan felrémlik, hogy a pihenés helyett megint kötelező rokonlátogatás lesz, a hó helyett csak az eső esik, a karácsonyfaizzók tavaly tönkrementek, Zsuzsi néni fája alatt pedig idén is ugyanazokat az idegtépő beszélgetéseket kell lefolytatni, mint előző karácsonykor. Szóval az egész megint nem olyan lesz, mint a filmeken.

Családi konfliktusok karácsonykor

Miért izzanak fel a családon belüli konfliktusok karácsonykor? A témát kutató Leonard Felder Los Angeles-i pszichológus szerint az emberek háromnegyede legalább egy családtagját nem szívleli a tágabb rokoni körben - akivel jó eséllyel csak a nagyobb ünnepek alkalmával találkozik. Ez már önmagában megfelelő alapot teremt egy konfliktusokkal terhelt, de legalábbis csendes gyűlölködésben töltött karácsonyhoz, ám van itt még más is.

Freud szerint azok az emberek harcolnak legtöbbet egymással, akik etnikailag közel állnak egymáshoz, génkészletük hasonló. A kis különbségek nárcizmusa nevű elméletének lényege, hogy ha két ember nagyon hasonlít egymáshoz, akkor hajlamosak a kettejük közötti különbségeket hangsúlyozni, mivel egyediségre törekednek.

Sokan élik meg kötelezőként a karácsonyi családlátogatást, ami a fent említettek mellett ugyancsak elősegíti a feszült légkör kialakulását. Karácsonykor gyakorlatilag bármin össze lehet veszni, illetve az ünnepre való tekintettel néma háborúzásba keveredni egy vagy több rokonnal. De vajon mit tehetsz, ha szeretnél változtatni valamit hosszú évek jól bevált gyakorlatán? Alexandria Skinner, mediátor és ügyvéd, akinek fő szakterülete a családi konfliktusok megoldása, válások békés lebonyolítása, adott néhány hasznos tippet, melyekből az alábbiakban szemezgettünk.

Csak néhány toboz kell hozzá - Gyönyörűséges dolgok lesznek belőlük

Nézegess képeket!

Elolvasom

Így lehet boldogabb a karácsony!

Csökkentsd az elvárásaidat!

Felejtsd el a reklámokban szereplő tökéletes családokat! Nem léteznek. Minden családnak megvan a maga problémája. Nem véletlen, hogy nem élsz egy háztartásban a szüleiddel, a bátyáddal vagy az anyósoddal. Ne várj többet a családi összejöveteltől, mint ami a valóságban teljesíthető, így nem fog akkora csalódás érni!

Nyomd meg a szünet gombot!

Mielőtt válaszolnál egy az ünnepi asztalnál éppen elhangzott - burkoltan vagy nyíltan támadó - megjegyzésre, nyomd meg a szünet gombot. Végy egy mély levegőt és gondolj bele: attól, hogy szó nélkül hagyod a mondatot, nem ér véget a világ. Ha mégis reagálnál, ne a véleményedet fejezd ki, inkább kérd a másikat, hogy fedje fel saját meggyőződésének alapját. Ne te magyarázkodj, hagyd meg neki ezt a lehetőséget!

Nyújts menekülési útvonalakat!

Ha tudod, hogy két családtag nagyon nem jön ki egymással, szükség lehet menekülési útvonalakra. Amennyiben házigazda vagy, megkérheted valamelyiküket, hogy segítsen neked a konyhában húst szeletelni, bontson ki egy üveg bort, vagy tegyen bármi olyasmit, amivel ideig-óráig elszeparálhatod őket egymástól.

A cikk az ajánló után folytatódik

Koncentrálj a hasonlóságokra!

Bár nem könnyű, hiszen - ahogy fent olvastad - Freud szerint is hajlamosabbak vagyunk inkább a különbségekre fókuszálni, igyekezz észrevenni a családtagok közötti hasonlóságokat is. Ha tudod, hogy a nagybátyád is kedveli a Bud Spencer-Terence Hill filmeket, inkább ebbe az irányba tereld a beszélgetést, és hagyjátok a gyereknevelési elveket vagy a politikát!

Ezt is szeretjük