6 dolog, amit tilos csinálni ma a hagyományok szerint: a Borbála-napon varrni és kölcsönadni sem szerencsés
Szent Borbála napja, december 4. dologtiltó alkalom volt régen, amikor házimunkákat sem volt ajánlott végezni.

- Egy aduász darab, ami télen sem hiányozhat a ruhatárból: a fehér nadrág minden stílusban otthonosan mozog »
- Ultranőies és merész sminktrendek törnek az élre idén: 4 változás, aminek csak örülni lehet »
- A 43 éves Kate Hudson lenyűgözően szép volt a vörös szőnyegen: megmutatta nőies alakját, de nem esett túlzásba »

- VV Piros a kiesése után az RTL egyik sztárjával bújt össze: az ágyból posztoltak
- Hogy hívják Dr. Bubó asszisztensnőjét a rajzfilmben? 8 kérdés kedvenc meséinkről
- Ez a hét nő viselhet fehéret a pápa előtt - Másoknak tilos ilyenben találkozni vele
- Lovas Rozi ritkán látott férjével: János ilyen jóképű pasi
- Ennyi lépést kéne megtenni naponta a stroke ellen 60 éves kor felett
Az adventi időszak alatt a néphagyományok is több fontos ünnepnapot tartanak számon. Bár az András- és a Luca-nap számít a legismertebbnek, Szent Borbála napjához is számos hiedelem és szokás kötődik.
Szent Borbála egy keresztény vértanú volt a 3-4. században, akit később a bányászok, a kohászok, a tüzérek, az építészek, a tűzszerészek, az ágyú- és harangöntők védőszentjeként tiszteltek. A tizennégy segítőszent egyike, pártfogó az utolsó szentségek felvételében, csodái közé tartozott több olyan eset, amikor a hozzá imádkozók nem haltak meg, mielőtt gyóntak és felvették volna a betegek kenetét.
Borbála-napi tilalmak
Szent Borbála emléknapja december 4-e, melyhez dologtiltó népszokások is kapcsolódnak. A lányoknak és az asszonyoknak ezen a napon tilos volt varrniuk, mondván, ezzel könnyen bevarrhatják a tyúkok fenekét is, ami miatt azok nem tojnak elegendő tojást.

A varráshoz hasonlóan a fonás sem volt ajánlott házimunka, amelynek indoka az volt, hogy a fonal kóccá változhat, sőt, a marhák is megbetegedhetnek annál, aki ilyet végez. Tiltólistás volt ilyenkor a seprés, mivel a tevékenység a néphit szerint a szerencsét is eltávolítja a házból. Tilos volt továbbá ezen a napon ruhát kinn hagyni, ez rontást vonhatott maga után.
Kölcsönadni és ajándékozni sem volt szerencsés ezen a napon, a babona szerint ezzel a szerencse is távozik a házból. Borbála napján a tűzrakás sem lehetett a nők feladata, csak a férfiak tehették meg, hogy begyújtanak, máskülönben szerencsétlenség történhetett a házban.
Ahogy a többi emléknap, úgy Borbála napja sem csak a tilalmakról szólt, több javasolt tevékenységet és jósló babonát is felsorol a néphagyomány. A természettel a mainál szorosabb kapcsolatot ápoló ember hiedelmekkel igyekezett magyarázatot adni egyes történésekre, vagy megjósolni az adott események kimenetelét, esetleg harcolni a rossz erők, szerencsétlenségek ellen.

Egyes területeken ilyenkor tollat fosztottak, máshol bort fejtettek, netán búzát csíráztattak, ahogy Luca-napon, így próbálták megjósolni a jövő évi termést: ha a búza kizöldült karácsonyra, gazdagság volt várható a földeken. Egyes térségekben elterjedt a gyümölcság hajtatása is. Ha a borbálaág karácsonyra életre kapott, a háznál élő lány hamarosan kérőre számíthatott.
Gyönyörű ünnepi hagyományok régen
Az ünnepeket régen betlehemesek köszöntötték, de a regölésnek is hagyományai voltak.
(Borító- és ajánlókép: Getty Images Hungary, Szent Borbála szobra a horvátországi Brdovec Szent Vid templomában. Képek: Fortepan/Karabélyos Péter, Máté Zsuzsanna.)
OLVASD EL EZT IS!

- falu
- falusi turizmus