Fényvarázsló adventi dísz saját kezűleg: csak egy kis csipke kell ehhez a mécsestartóhoz

Meghitt hangulatot és látványos fényeket varázsol a csipke mécsestartó.

Adventi mécsestartó csipkéből
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az adventi időszaknak és karácsony ünnepének is központi motívuma a fény eljövetele, elég csak a lelki értelemben elnyert világosságra, Jézus születésére vagy épp a téli napforduló utáni hajnalra és a természet örök körforgása jelentette újjáéledésre gondolni.

A gyertyák egyre növekvő fénye, az otthoni égősorok vagy épp a városok tündöklő dekorációi is felerősíthetik az előbbiekkel kapcsolatos érzéseket, nem beszélve arról, milyen könnyen képesek felolvasztani a tél komorságát és melankóliáját.

Adventi mécsestartó csipkéből

Az adventi koszorún és a fényfüzéreken kívül egy hangulatos mécsestartó is pillanatok alatt megteremtheti a varázst, különösképp, ha olyan verzióról van szó, mely mintája és kialakítása révén sejtelmes fényeket vetít a falakra is.

mecsestarto-lufik
Fotó: Olena Ruban / Getty Images Hungary

A képen látható mécsestartó elkészítéséhez a csipkén és egy lufin kívül olyan anyagra van szükség, mely segít kikeményíteni a textíliát, ez lehet speciális, hobbiboltokban kapható textilkeményítő adalék vagy dekupázsragasztó, de a hasonló alkotásokhoz gyakran használnak tapétaragasztót is.

Léteznek természetesebb módszerek is, például cukorból készített, sűrű oldattal is lehet dolgozni, amihez egyenlő arányban kell vizet és cukrot melegíteni, oldattá főzni, langyosra hűteni, majd abban áztatni a csipkedarabokat. 

A csipkéből ki lehet alakítani egy vastagabb csíkot, majd azt a hosszanti oldalán végigölteni, hogy összehúzva egyfajta búraforma alakuljon ki, de fel is lehet darabolni, és abból létrehozni a kupolát, az egyes darabok úgyis összeragadnak majd.

A forma kialakításához megfelelő méretűre kell fújni egy lufit, majd a tapétaragasztóba áztatott csipkével beborítani. Áztatás híján ecsettel is fel lehet vinni a ragasztóanyagot, majd alaposan átkenni vele a csipkét. Ha a ragasztó nem természetes anyag, lényeges ügyelni a megfelelő szellőztetésre és munkavédelemre.

Ha kész a csipke felvitele, a lufit fel is lehet függeszteni, de egy tálba is bele lehet állítani. Egy éjszakát minimum állnia és száradnia kell, de előfordulhat, hogy ennél többre, akár 24 órára is szükség lehet. Ha teljes mértékben megszáradt és megdermedt a csipke, ki lehet pukkasztani a lufit, majd óvatosan eltávolítani.

Ezzel kész is a mécsestartó, tűzvédelmi szempontból azonban célszerű igazi helyett LED-es mécsest elhelyezni benne. A módszerrel szinte bármilyen forma kialakítható, a kis mécsestartó mellett akár egy nagyobb is, melyben akár egy teljes, összetekert fényfüzér is elfér, de akár egy lámpaernyő vagy gömb alakú lámpabúra is kialakítható így.

Egyetlen fényfüzér, 14 káprázatos ötlet: nem is hinnéd, mennyi mindent csinálhatsz vele

Nemcsak az ablakban vagy épp az erkélykorláton mutatnak jól a karácsonyi fények.

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary.

Ezt is szeretjük