Ha erre az egy dologra nem figyelsz, megromolhat viszonyod a gyerekkel

Sérülhet a kapcsolat, ha rosszul csinálja a szülő.

Szülő-gyerek online kapcsolat
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A közösségi média megadja azt a szabadságot, hogy az ember bármikor és bárhonnan kommunikálhat szeretteivel. Ennek a szabadságnak azonban ára van: a látszólag boldog digitális élet elvakíthatja, miközben gyakran észre sem veszi, hogy ez az online világ milyen módon és mértékben veszélyezteti és károsítja a valós kapcsolatokat.

A Kaspersky Lab által készített legújabb kutatás szerint az emberek harmada kevesebbet beszél személyesen a hozzátartozóival. A szülők egyötöde azt is elismeri, hogy sérült a kapcsolatuk a gyerekeikkel, miután kompromittáló helyzetben látták őket a közösségi platformokon.

Mit ér meg, hogy kedveljenek?

A lájkvadászat érdekében az emberek hajlamosak alkoholos befolyásoltság alatt olyan fotókat megosztani magukról vagy másokról, ami kényes, ugyanakkor egyre nyilvánvalóbb, hogy a közösségi média hatással lehet a valós, offline kapcsolatokra is.

Minden ötödik szülő szembesült már azzal a problémával, hogy romlott a gyerekeikkel a viszonyuk, mert előnytelen helyzetben jelentek meg a közösségi médiában. Ezzel szemben a szülők csupán 14%-a számolt be arról, hogy bosszantotta gyereke online viselkedése. A felmérésben részt vevők 16%-a vallotta be, hogy megingott házastársi vagy élettársi viszonya a közösségi médiában megjelent bejegyzések miatt.

Barátokkal, családtagokkal és a kollégákkal szerteágazó kapcsolatokra folyamatosan hatással van, hogy mennyit kommunikál az ember velük a kibertérben, a személyes kommunikáció hátrányára. Számokra lebontva elmondható, hogy a megkérdezettek 31%-a a szüleivel, 33%-a a gyerekeivel, 23%-a a partnerével és 35%-a a barátaival beszél kevesebbet szemtől szemben, mivel a közösségi médián keresztül könnyebben tud kapcsolatot tartani.

Segít és hátráltat a digitalizáció

- A vizsgálatok azt mutatják, hogy a mai digitális kommunikáció kiegészíti a valós kommunikációt. Egy olyan globalizált és rendkívül mobil világban élünk, amely egyúttal lazítja is a viszonyt a partnerek és a családtagok között. A digitális kommunikáció lehetőséget ad arra, hogy áthidalja a modern élet okozta távolságot és könnyíti a kapcsolattartást a különböző városokban vagy országokban élő szeretteinkkel.

Nem szabad azonban figyelmen kívül hagyni a tényt, hogy a digitális kommunikáció nem helyettesítheti a személyes kapcsolatokat - vagy legalábbis nem mindig és nem teljesen. A digitális kommunikáció jelrendszere ugyanis kevésbé gazdag, mint a valós beszélgetéseké, és ilyen módon redukálja a párbeszéd minőségét - mondta dr. Astrid Carolus, a Würzburgi Egyetem média pszichológusa.

Te miben hasonlítasz anyukádra?

Nézegess képeket!

Elolvasom

Annak ellenére, hogy a kutatási eredmények azt mutatják, hogy az emberek kevesebbet kommunikálnak szemtől szemben, a válaszadók mintegy fele úgy véli, hogy kapcsolataik minősége egyáltalán nem csökkent, sőt, javult az állandó online jelenlét miatt.

Félreértett érzelmek az online térben

- Bizonyos körülmények között az emberek azt érzik, hogy az online kommunikáció szuperközvetlen, ugyanakkor számtalanszor tapasztalhattuk, hogy gyakori a félreértés, félreolvasás a közösségi médiában. Úgy tűnik, hogy kapcsolataink minősége javul, habár az online kommunikációt nem mindig tudjuk objektíven értékelni, és túlértékeljük a negatív és a pozitív üzeneteket egyaránt - figyelmeztet dr. Astrid Carolus.

A tanulmány megállapította, hogy bár a közösségi média segítségével az ember könnyedén kommunikálhat, áthidalva időt és távolságot, mégsem teszi őt boldoggá, mivel megterhelheti a kapcsolatokat. A felhasználók sok esetben szomorúnak és idegesnek érzik magukat annak következményeként, hogy folyamatosan összehasonlítják a saját életüket másokéval.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

A lájkvadászat arra készteti az embereket, hogy irreális mennyiségű személyes információt osszanak meg a közösségi média felületein, amivel nemcsak saját magukat, hanem a barátaik, a családtagjaik és a kollégáik megítélését is veszélyeztetik. Az embereknek óvatosabban és körültekintőbben kell információt megosztaniuk a közösségi médiában annak érdekében, hogy megvédjék magukat és a kapcsolataikat. 

Ez nemcsak az online világ kockázatait csökkenti, hanem segít megakadályozni a további károkat az offline világ kapcsolatrendszerében. A Kaspersky Lab egy új alkalmazást fejlesztett azzal a céllal, hogy az emberek biztonságosan tárolhassák digitális emlékeiket, fotóikat vagy videóikat. Az FFForget lehetővé teszi, hogy biztonsági mentést készítsenek az online jelenlétükről, és ezeket az adatokat egyúttal titkosítja is.

Ezt is szeretjük