Miért tűntek régen idősebbnek az emberek a koruknál? A férfi magyarázatára közel 10 millióan voltak kíváncsiak

Hatalmas siket aratott a férfi videója: annak járt utána, hogy valóban gyorsabban öregedtek-e régen az emberek.

oregedes
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A régi fotóalbumokat lapozgatva vagy az internet ’60-as, ’70-es, ’80-as évekbeli képeit nézve nagyon sokaknak feltűnt már, hogy több évtizeddel ezelőtt nagyon másképp néztek ki az emberek, akár nagyszüleink is. 

A felvételek alapján ma már jó néhányukat tíz-húsz évvel idősebbnek tippelnénk a koruknál. Na de miért van ez? Régen tényleg másképp öregedtek? Ha igen, miért? Ezeket a kérdéseket boncolgatta Michael Summers, a Vsauce nevű YouTube-csatorna készítője, és egy 22 perces videóban magyarázta el a jelenség hátterében álló okokat, a felvételt pedig már közel 10 millióan látták. Mi most sorra vesszük az általa említett tényezők közül a leglényegesebbeket.

Miért néztek ki régen öregebbnek az emberek?

A férfi több embert is hoz példaként arra, hogy a ’60-as, ’70-es évek tinédzserjeit, fiataljait most simán harmincas korosztálynak tippelnénk. Még a 17 éves Elizabeth Taylorról is mutat egy képet, amin biztos, hogy 27-nél nem mondanánk fiatalabbnak. Szerinte az egész retrospektív öregedés egy összetett folyamat, amiben több tényező is közrejátszik. Elárulta, a mai emberek külsőre tényleg lassabban korosodnak, ez pedig az életmódbeli, a táplálkozásbeli változásoknak, az egészségügy fejlődésének, a dohányzási szokások változásának, a bőrápolásnak és a naptej használatának is köszönhető. 

Egy 2018-as vizsgálat során a biológiai öregedés változásait tanulmányozták a kronológiai életkorhoz képest 1988 és 2010 között olyan markerekből, mint például a vérnyomás vagy a tüdőfunkció. Arra jutottak, hogy még ebben a rövid időtávban is jelentős különbségek mutatkoztak az öregedésben: az újabb generációk biológiailag "fiatalabbak", mint az előttük élők. Kutatások is bizonyították tehát, hogy tovább maradunk ma már fiatalosak, mint régen. Az 56 lesz az új 60, a 37,5 lesz az új 40, és a 19 az új 20 - ha a tudomány alapján nézzük. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Persze mindehhez a stílus és a külső is hozzájárul: nagyot változtat valakin egy modern, divatos frizura vagy épp a férfiaknál a szakáll, valamint a fiatalos, sikkes öltözködés, és ezek azt is befolyásolják, hogy hány évesnek néz ki a illető. Michael Summers hozzátette, a régi idők emberei sokszor azért tűnnek öregebbnek, mert a mai értelemben, a mai divat alapján „öregesen” öltözködtek.

Sőt arra is rámutatott, hogy egy kutatás szerint még a nevek is befolyásolják azt, hogy hogyan nézünk valakire. Az emberek ugyanis nemcsak képesek kitalálni egy-egy arcról, hogy hogy hívják az illetőt, de maga a név is befolyásolja, hogy hogyan változik, hogyan fest valaki külsőre. Az ember ugyanis sokszor teljesen tudattalanul hozzáidomul a nevéhez, és az azzal kapcsolatos külső elvárásokhoz.

A jelenség egy része így a férfi szerint valamilyen szinten illúzió, ám  valós, tudományos alapja is van. Videójában nagyon sok részletre, érdekességre rávilágít, melyeket képekkel is illusztrál, így érdemes megnézni.

Képeken a bizonyíték: máshogy öregedtek régen

A netezőket már régóta foglalkoztatja a téma, és rengeteg képi bizonyítékot is összegyűjtöttek ezzel kapcsolatban. Ezek a fotók megmutatják, mennyire másképp öregedtek régen az emberek.

8 fotó, ami bizonyítja, mennyire máshogy korosodtak régen az emberek - 14 évesen már felnőttként néztek ki

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük