Hol van a határ kompromisszum és megalkuvás közt? Erre figyelj a kapcsolatban
Sokan észre sem veszik, hogy valójában el vannak nyomva.
Ha úgy vesszük, minden kompromisszumot megelőz egy nagyvonalú vállalás, azaz valamit a saját érdekeid elé helyezel.
Megalkuvás akkor lesz belőle, ha fel sem méred, hogy az adott helyzetben te valójában mit is szeretnél.
Rántotta vagy pirítós?
Vegyünk egy nagyon egyszerű, hétköznapi példát. Reggelizni akarsz, mondjuk, szívesen ennél tojásrántottát. Megkérdezed a párodat, ő mit kér. Azt válaszolja, hogy vajas pirítóst enne. Ha szó nélkül nekiállsz kenyeret pirítani, és egyetlen tojást sem veszel ki a hűtőből, beletörődtél abba, hogy azt eszed, amit ő szeretne.
Ez bizony megalkuvás. Amennyiben elmondod neki, hogy te tojásrántottára vágysz, esélyt adsz a kompromisszumnak. Lehet, hogy azt mondja majd, milyen jó ötlet a rántotta. Vagy: neked van lehetőséged rántottáról pirítósra átváltani. Sőt, elkészülhet akár minkét reggeli.
Ám ha fel sem merül benned, hogy dönthetsz, indulataid lesznek, és ezeket előbb vagy utóbb bizony rázúdítod majd a párodra vagy valaki másra. Amennyiben képes vagy képviseli a vágyaidat, minden lemondásod szeretetből fakad, és a kapcsolatotokat erősíti.
Ki az igazi mérce?
És hogy miért váltasz át olyan működésre, amely neked nem jó, ráadásul a párodat is eltávolítja tőled? Éppen ezt tudja felderíteni a családállítás módszere, amely a lelked legmélyén zajló folyamatokat éri tetten. A legtöbb esetben a szülői mintákban keresendő a válasz, illetve a gyerekkorodban tapasztaltakból kialakított túlélési stratégia okozza a félreértéseket.
Ha például édesanyád lezser, nemtörődöm volt, aki elsősorban a saját vágyainak élt, lehet, hogy te meg pont azért nem vagy képes kompromisszumokra, mert az áldozataiddal különbözni szeretnél tőle. Vagy: a mártír üzemmódoddal egyfajta lojalitást vállalsz a szüleiddel, akik számukra fontos dolgokról is lemondtak azért, hogy neked mindened meglegyen. Esetleg azért rendelődsz alá, mert megszoktad, hogy apád folyton elégedetlen veled… Mindig személyre szabottan kell felderíteni, pontosan merrefelé kormányoz a tudattalanodban bekapcsolódott robotpilótád.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Bakancslista haladóknak
Azért érdemes egyértelműen tervezned, mert így deríthető ki, vajon a párod valódi társad-e. Ha ugyanis ő nem akar gyereket, és külföldön tervezi a jövőjét, nem alapozhatod a boldogságodat arra, hogy majd meggyőzöd arról, maradjon itthon minimum három utódot nevelni.
Ezek olyan eltérések a vágyaitokban, amelyek csak megalkuvás árán egyeztethetőek össze. Mindez hosszú távon biztosan nem működtethető.
Illetve aki kényszerből, elvárások miatt enged el bizonyos célokat, soha nem bocsátja meg ezt a másiknak. Ezért nagyon fontos kiegyenlíteni, amit beleadtok a kapcsolatotokba. Amennyiben az adott tétel - legyen szó akár arról, hogy valamiről le kell mondani - ellentételezhető, kompromisszumról van szó. De ha olyan sokat adtok vagy kaptok, ami alapjaiban kérdőjelezi meg a másik teljesítőképességét, a megalkuvás szakításhoz vezethet.
- családállítás
- féderer ágnes
- párkapcsolati probléma
- párkapcsolat
- vita
- beszélgetés
- kommunikáció
- Lélek&Test
OLVASD EL EZT IS!
- fotó
- párkapcsolat