Hogyan beszélsz a pároddal? Így tehetik tönkre a szavaid a kapcsolatot
Gyerekként kezeled a párod, vagy épp ő viselkedik szülőként?
Te szépen kérted, hogy vigye le a szemetet - legalábbis először. Utána kicsit idegesebben, végül talán a fejéhez vágod, hogy sosem hajlandó erre az egyszerű műveletre. Ismerős a helyzet? A párkapcsolati viták egyik tipikus forgatókönyve, mely sosem végződik happy enddel.
A helyzet mégsem teljesen reménytelen. Ha azt akarod, hogy a párod változzon, illetve megtegyen valamit a kedvedért, neked is változnod kell - vagy legalábbis változtatnod a kommunikációdon.
Családi játszmák
Az emberi kapcsolatokra jellemző játszmák elemzése abból a pszichológiai megfigyelésből indul ki, hogy stresszhelyzetben vagy frusztráció hatására a legtöbb ember a szülő-gyerek interakciós mintába csúszik át, ami gyakran tévútra viszi a problémamegoldást.
A szülő-gyerek kapcsolat mintája viszont olyan elemi szinten kódolt kommunikációs forma, hogy az ember automatikusan ehhez nyúlik vissza. Ha a párod szülőt játszik, te jó eséllyel gyerekként viselkedsz, ha a párod lázadó kamaszként nyilvánul meg, te szigorú szülőbe mész át - ahelyett, hogy egyenrangú partnerekként kommunikálnátok. A szülő-gyerek mintának azonban általában patthelyzet a vége.
Talán te is mondogattad már a párodnak: hányszor kérjelek még? Előfordulhat, hogy reménytelenül próbálod őt irányítani, ő pedig jogosan hányhatja a szemedre, hogy nem vagy az anyja, és ne mondd meg neki, mit csináljon. Íme, néhány példa.
Ha a szülő kérdez
Az alábbi párbeszéd a szülői mintával indul:
- Hányszor kértelek már, hogy vidd le a szemetet, mielőtt eláraszt minket?
- Csak hatszor, de már leszállhatsz rólam.
- Nahát, ez egy igazán érett reakció.
- Nem látod, hogy mással foglalkozom?
- De látom, már megint videojátékozol.
- Vidd le te, ha annyira zavar.
Ugyanennek a helyzetnek a felnőtt-felnőtt változatában hatékony megoldás lenne, ha a szülő szerepét játszó vita helyett maga vinné ki a szemetet. Vannak olyan apróságok, melyeket nem érdemes felhánytorgatni, legalábbis mindkét fél jobban jár, ha nem fut vele felesleges köröket. Míg az ember a saját gyerekét megtaníthatja bizonyos elvárásokra és viselkedési szabályokra, ugyanezt a párján nem érdemes tesztelnie.
A gyerek válaszol
- Nem hiszem el, hogy 9000 forintot költöttél egy retikülre!
- Ez nem retikül!
- Akkor is 9000 forintba került.
- Ez egy laptoptáska.
- De 9000 forintért?
- És ha egy pár cipőt vettem volna ennyiért?
Példa a felnőtt-felnőtt változatra:
- Nem hiszem el, hogy 9000 forintot költöttél egy pénztárcára.
- De legalább egy életen át tart.
- Hát ez a minimum.
Ha a párod kezd szigorú szülőként viselkedni, és feljogosítva érzi magát, hogy szemrehányást tegyen, mert úgy érzi, hibát követtél el, ne vedd fel a lázadó kamasz szerepét. Minden egyes provokatív válasz újabb lehetőség a szülőnek, hogy visszavágjon. Ebben az esetben a konstruktív megoldás az, ha nem kezdesz vitatkozni, hanem igyekszel rövidre zárni a beszélgetést.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Persze, vannak olyan témák, melyekről igenis muszáj beszélni, mint a pénz vagy a munkamegosztás - ilyenkor figyeld magad, mikor fedezed fel, hogy szülőt vagy gyereket játszol. Ahhoz, hogy a megszokott útvonal változzon, gyakran elég, ha csak másképp válaszolsz, illetve más szavakat használsz, mint addig - így mindkettőtöket kizökkentheted a szerepéből, és átírhatod a forgatókönyvet.