Mindenki görcsöl ezen a dolgon, maximum nem vallja be - Ezt jelenti a FOPO-jelenség

Úgy teszel, mintha láttál volna egy filmet, pedig nem? Ez is a FOPO egyik jele lehet.

FOPO-jelenség
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Retikül
Top olvasott cikkek

Valószínűleg minden ember aggódott már azon, hogy mit gondolnak a kollégái a ruhájáról vagy a beszédstílusáról. A vélemény egy olyan dolog, ami mindenkinek van, és mindenki fél a másikétól - maximum nem vallja be.

Az emberek - és így a társadalom is - borzasztóan ítélkező. Elég egy-két apróbb botlás, és máris a figyelem középpontjába kerülhetünk. A közösségi média csak tovább ront a helyzeten, hiszen remek platformot nyújt az ítélkezésnek és a véleményformálásnak.

A FOPO-jelenség

A FOPO, azaz a mások véleményétől való félelem a 21. századi ember egyik fő szorongása. A fogalom Michael Gervais pszichológushoz köthető, aki könyvet is írt a témáról. A FOPO szerinte „elsősorban egy anticipációs mechanizmus, hogy minél jobban elfogadtassuk magunkat mások szemében, és hogy megpróbáljuk elkerülni az elutasítást. Állandó jóváhagyás-keresés és hiperéberség jellemzi ezt a szorongást."

GettyImages-1304188182
Fotó: 10'000 Hours / Getty Images Hungary

Ilyen lehet például, amikor a barátod csupán annyit ír, "OK", te pedig máris pánikba esel, hogy valami rosszat mondtál, vagy amikor egy kínos sztori elmesélése után fürkészed a másik arcát, vajon mit gondol most rólad. A visszautasítástól és ítélkezéstől való félelem már az ősi emberben is jelen volt. Gervais szerint az agy régen a biztonságot a közösséghez tartozáshoz párosította. Ha kirúgtak minket egy törzsből, az majdnem halálos ítélet volt, mivel a vadonban egyedül kevesen élték túl.

A közösségi média hatalmas teret engedett a FOPO-jelenségnek. A kedvelések, a követések és a kommentek mind-mind külső megerősítések. Mindezek hatására a saját magunk megítélése háttérbe szorult, a külső vélemények pedig minden eddiginél nagyobb fontossághoz jutottak.

A FOPO-nak három szakasza van. Az első a várakozási fázis: ezek azok az érzések és gondolatok, amelyek a társas szituációra való felkészülés során futnak át elménken. A második az ellenőrzés: ez az, amikor már benne vagy a helyzetben, és ellenőrzöd a hangszínét, a gesztusait, mimikáját. Kémleled, hogy minden rendben van-e, ahelyett, hogy valóban megértenéd a mondanivaló tartalmát vagy az azok mögötti érzelmeket. Egy elmélet szerint azért nem jegyezzük meg soha bemutatkozáskor a másik nevét, mert túlságosan összpontosítunk arra, hogy mi magunk jó benyomást keltsünk.

A harmadik a válaszadási fázis. Ezalatt értjük az összes olyan társas interakciót, amit csak a pozitívabb megítélés érdekében teszünk. Ha nevetsz egy faviccen, ha úgy teszel, mintha láttál volna egy filmet, pedig nem is - ezek mind-mind ilyen cselekedetek.

Jelek, hogy FOPO-ban szenvedsz

  • Ellenőrzöd a telefonodat, hogy fontosnak tűnj.
  • Nevetsz egy olyan viccen, amit nem találsz viccesnek.
  • Iszol egy partin akkor is, ha nem kívánod.
  • Stresszelsz, amikor kávét rendelsz, hogy feltartod a sort.
  • Tovább maradsz a munkahelyeden, mert a főnök is bent van.
  • Hazudsz a korodról egy állásinterjún.

Ahhoz, hogy elkerüld ezt az érzést, muszáj tudatosítanod magadban, hogy az emberek közel sem figyelnek rád annyira, mint gondolod. Sokan úgy érzik, állandó reflektorfényben vannak, mindenki őket nézi, ítélkeznek felette, és kritizálják a háta mögött. A mások véleménye miatti aggódás könnyen válhat kényszeressé. Ilyenkor pedig elkezdünk egy olyan utat követni, ami nem is mi vagyunk. Mások álmait és elismerését hajszoljuk a sajátjaink helyett, ez pedig később sokat árthat a mentális egészségünknek.

Ha tényleg le szeretnéd vetkőzni ezt a szorongást, a fő a tudatosság. Ebben az esetben az első lépést megtetted: rájöttél, hogy bizonyos cselekedeteid, reakcióid honnan erednek. A FOPO erős szorongással és idegességgel járhat, ezeket légzéstechnikával és belső beszéddel lenyugtathatod. Fontos, hogy tudd, milyen értékeket is képviselsz igazán. Csak azért, mert a másik teljesítményorientált vagy karrierista, neked nem kell annak lenned. Határozd meg a saját céljaidat és értékeidet, amiket hitelesen tudsz majd képviselni. A FOPO-t nem egyszerű, de érdemes legyőzni, ugyanis rengeteg felesleges szorongást generál bennünk, és sok élményt beárnyékol a túlzott megfelelési kényszer.

Ezért esik nehezünkre felállni egy társaságtól - Apró társas szorongások, amiket mindenki ismer

A szociális fóbia megnehezíti a társas interakcióinkat, és cselekvőképtelenné tesz.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük