A barka templomi megszentelése állítólag rontásűző hatással bír, illetve megvéd a vihartól, valamint a betegségektől is.
Dia
A komatál a barátság egyfajta jelképe volt. Húsvéti piros tojást, kalácsot és italt tettek a fiatal lányok egy kosárba, amit egymásnak küldtek át, ezzel jelképezve örökre szóló barátságukat.
Dia
Régebben szokás volt, hogy nagyszombaton a templom előtt tüzet raktak, majd a szentelt parázs felett főzték meg a húsvéti menüt.
Dia
A tojásokat nem azért festették pirosra hajdanán, hogy szerelmet hozzanak, hanem azért, mert a szín Jézus vérét jelképezi, és ezáltal védelmező, mágikus erőt tulajdonítottak neki.
Dia
A locsolkodás a termékenységet szimbolizálja, átvitt értelemben ezért mondják, hogy meglocsolják a nőket, nehogy elhervadjanak. A víznek ugyanakkor tisztító és betegségelhárító szerepe is van.
Dia
A villőzés azt jelenti, hogy a hajadon lányokat friss zöld ággal csapkodták meg. A szóbeszéd szerint ez a termékenységet serkenti.
Dia
A kiszehajtás főszereplője egy ruhába öltöztetett szalmabábu, akit anno a lányok énekelve vittek végig a falun, majd vízbe dobták vagy megégették. A bábu mindenki számára azt személyesítette meg, amitől szabadulni akart.