3 dolog, amit ne mondj a nyusziról a gyereknek: teljesen összezavarhatja a pszichológus szerint

Nem számít hazugságnak a mese, de van, amire figyelni kell.

A húsvéti nyuszi hazugság?
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár a kisgyerekek életkori sajátosságaihoz és befogadóképességéhez alkalmazkodva a feltámadás történetét is el lehet mesélni szépen, sokan ezt hitbéli meggyőződéstől függetlenül is túl súlyos témának tartják, nem véletlen, hogy az apróságok esetében jellemzően a tavaszi népszokások és a húsvéti nyuszi alakja kerül az ünnep középpontjába.

Míg azonban vannak, akik felnőttként is gyermeki lelkesedéssel vetik bele magukat a készülődésbe, a közös mítoszteremtésbe és a nyuszi által elrejtett csokitojások felkutatásába, másokat elbizonytalanít a kérdés, vajon jót tesznek-e azzal, ha fantázialényekkel népesítik be a gyerkőcök mindennapjait.

husveti-tojaskereses-kislany
Fotó: Alessandra Bucci / Getty Images Hungary

Jó, ha egy gyerek hisz a húsvéti nyusziban?

Ahogy a témával kapcsolatban Teveliné Horváth Melinda pszichológus is megosztotta velünk gondolatait, a kérdést nem szabad a felnőtt gondolkodási sémák mentén értelmezni, a gyermekek ugyanis még másként látják a világot, teljesen természetes fejlődési szakaszt jelentve a mágikus gondolkodás jellemzi őket, világukat a csodák és a varázslatok szövik át, és minden hozzájuk kapcsolódó történést úgy élnek meg, hogy tetteik közvetlen hatással vannak a körülöttük zajló eseményekre. Csak öt-hat évesen kezdik egyre nagyobb mértékben megkülönböztetni a valóságot és a fantáziavilágot, de ez is inkább csak azt jelenti, hogy bizonyos szituációkkal már tisztában vannak, ugyanakkor még a mesevilágot sem felejtik el.

Mindennek a támogatása pedig egyáltalán nem káros, sőt, a fantázia világa segít a gyerekeknek a valósággal kapcsolatos élmények, érzések feldolgozásában, gazdagítja a gyerekek életét, és hatalmas erőforrásokkal ruházza fel őket.

Teveliné Horváth Melinda szerint a húsvéti nyuszi, csakúgy, mint a Mikulás, a Jézuska és a többi csodálatos gyermekkori lény, fontos állomásai a gyermekek lelki fejlődésének, hiszen a fantázia, a képzeletvilág nagyon hangsúlyosan működik gyermekkorban. Ezek a különböző impulzusok fejlesztő hatást gyakorolnak a kisgyermeki képzeletre, melynek működése a későbbi életkorokban is fontos.

husveti-tojaskereses-csokitojas
Fotó: Etienne Jeanneret / Getty Images Hungary

Mindemellett a húsvéti nyuszihoz kapcsolódó közös szokások, a tojásfestés, a fészek megépítése a szülővel az együtt megélt élményeket, illetve a kereteket, az állandóságot is biztosítják a gyermek számára, ami erősíti a biztonságérzetét, illetve ezek lesznek azok az emlékek, melyeket felnőttkorában is szívesen hív majd elő, illetve tovább is ad a következő generációnak. Létezik azonban néhány szabály, melyet a gyermek érdekében mindenképp fontos betartani.

Amit nem szabad mondani

Sok szülő attól fél, a gyermekben komoly bizalomvesztést okoz, ha megtudja a fantázialényekkel kapcsolatos igazságot, és úgy érzi majd, becsapták, azonban a szakértők szerint a kicsik ezt nem így fogják fel, legalábbis, ha a szülő és a gyermek közötti kötődés erős és biztonságos. Teveliné Horváth Melinda szerint jellemző, hogy ilyenkor a gyermekek, még ha sokszor tisztában vannak is a valósággal, belemennek a játékba, mert általa is egy kedves, közös élménnyé válik az ünnep.

Ha a gyermek gondolkodása megérik az igazságra, anélkül fogadja majd el azt, hogy hazugságnak tartaná, ehhez azonban nagyon fontos érzékenyen reagálni a rezdüléseire, figyelemmel lenni a fejődés lépcsőfokaira, tudni, milyen folyamatok zajlanak le benne, illetve mikor jönnek el az adott mérföldkövek.

husveti-tojasgyujtes
Fotó: Anastasiia Krivenok / Getty Images Hungary

Ennek részeként nem szabad túl korán, erőszakosan szembesíteni a racionalitással, de ennél is rosszabb, ha megmosolygás, vicc vagy épp gúny tárgya lesz gyermeki, naiv hite, akár csak az idősebb testvérek részéről. De ugyanígy nem szabad bagatellizálni, érvényteleníteni a meglátásait, érzéseit, és nem tanácsos erőltetni mindenáron a mesét, ha a gyermek már elérte azt a kort, jellemzően nyolcévesen, mikor komolyabb magyarázatokat igényel, és őszinte válaszokat vár a kérdéseire.

Ha elég idős ahhoz, hogy átlássa az igazságot, azt is képes megérteni, miért biztatták a szülei arra, hogy higgyen a mesékben, ehhez azonban elengedhetetlen egy harmadik szabály betartása. A húsvéti nyuszit nem szabad fegyelmezésre, büntetésre használni, ennek hatására ugyanis a gyerek mást gondolhat a szülők motivációjáról, Teveliné Horváth Melinda szerint továbbá ezzel a nyuszihoz kapcsolódó pozitív attitűdöt is összetörhetjük a gyermekben, illetve bűntudatot, szorongást alakíthatunk ki a lelkében.

A gyermek életkorához és kérdéseihez, valamint a család hitéhez, szokásrendszeréhez alkalmazkodva érdemes sokat mesélni arról, miről szól tulajdonképpen a húsvét, és mi köze van mindehhez a nyuszinak, emellett a kis tapsifülesek iránti érdeklődés alkalmas lehet arra, hogy a felelős állattartás témája is szóba kerüljön, különösen, ha a szülő szeretné elejét venni annak, hogy a gyerkőc mindenáron egy valódi húsvéti nyuszira vágyjon.

Így várták a locsolókat dédanyáink: nosztalgikus húsvéti képek a múlt század Magyarországáról

Utánozhatatlan varázsuk van a régi ünnepi fényképeknek.

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary.

Ezt is szeretjük