Rossz hír a családoknak: újabb megszorítások jöhetnek!

A Matolcsy-féle gazdaságpolitika nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Korrekcióra lesz szükség.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A legfrissebb adatok alapján hiába állítják egyesek, hogy megbukott a Matolcsy-féle gazdaságpolitika, a kormány várhatóan nem változtat az irányvonalon, további korrekciókra és megszorításokra viszont számíthatunk a kedvezőtlen folyamatok tartóssága esetén - véli Nagy Attila Tibor, a Méltányosság Politikaelemző Központ politikai elemzője.

A Központi Statisztikai Hivatal a héten hozta nyilvánosságra adatait arról, mennyivel nőtt a gazdaság az év második negyedévében. Az adat azért érdekes, mert kiderül belőle, hogy az új kormány gazdaságpolitikája mennyire volt sikeres.

Az adatok alapján az valószínűsíthető, hogy a Matolcsy-féle gazdaságpolitika nem vált be, az előző negyedévhez viszonyítva ugyanis stagnált a bruttó hazai termék. Ez annyit jelent, hogy gyakorlatilag leállt a gazdasági növekedés, és a várt 3%-os emelkedést - ahogy egy elemző fogalmazott - "el lehet felejteni".

Ez azért gond, mert így át kell írni a terveket, a várttól elmaradó növekedés miatt hiány fog kialakulni a költségvetésben, amit, ha idén nem is, de jövőre pótolni kell.

Az adatnak politikai hozadéka is van, az MSZP már fel is tette a kérdést: "Vajon mikor jut el arra a felismerésre a miniszterelnök, hogy a Matolcsy-féle gazdaságpolitikai kísérlet lassan, de biztosan tönkreveri az országot, hány pofon kell még ahhoz, hogy Orbán Viktor ráébredjen: Magyarország nem mehet szembe sem az Európai Unió gazdaságpolitikájával, sem az egyetemes gazdaságtudománnyal?"

A párt emellett az egykulcsos adórendszer eltörlését is követeli a kormánytól, amire viszont igen kevés az esély. Nagy Attila Tibor szerint ugyanis a kormány a világos adatok ellenére meg van győződve arról, hogy nem hibázott. Emellett abban reménykedik, hogy ha az ország több lábon áll - Kína, keleti piacok felé nyitás -, és ha a külföldi körülmények javulnak, akkor kilábalunk a jelenlegi helyzetből.

A beismerés és a változtatás az elemző szerint azért is lenne problémás, mert egyfajta ideológiai töltet is volt a gazdaságpolitika mögött. Mindezek miatt pedig amíg lehet, addig nem fognak változtatni rajta.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

- Kommunikációs szempontból egyáltalán nem lenne racionális a beismerés, ugyanakkor korrekciókra, további megszorításokra lehet számítani - véli az elemző. Hogy milyenekre, azt egyelőre nem lehet tudni, a Matolcsy által vezetett Nemzetgazdasági Minisztérium ugyanis eddig nem nyilatkozott erről.

Orbán Viktor miniszterelnök is csak annyit mondott: 100 milliárd forintos hiány keletkezik, ami miatt kiadási és bevételi oldalon is intézkedéseket kell tenni. Orbán részletekről nem beszélt, csupán a bürokrácia leépítését és egyszerűsítését helyezte kilátásba. Beszédéből egyébként az sem derült ki, hogy a megszorításokat idén vagy jövőre tervezik végrehajtani.

Ezt is szeretjük