- Ettől egy orvos sem fog itthon maradni

Hiába próbálkozik a kormány?

Ösztöndíjprogramot jelentettek be a szakorvosoknak is. A kamara szerint ez nem elég.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A rezidenseknek meghirdetett ösztöndíjprogram után a szakorvosoknak is előállt egy programmal az egészségügyi államtitkárság. A bejelentés szerint európai uniós forrásokból hatmilliárd forint jutna a szakképzésen, továbbképzésen részt vevő szakorvosoknak, további hatmilliárd forint pedig az intézményeknek, akik a pénzt a dolgozók továbbképzéséhez kapcsolódó helyettesítésekre, illetve foglalkoztatási támogatásra költhetnék.

A program részletei egyelőre nem ismertek. Míg a rezidenseknél számszerűsítve volt a támogatás - havi nettó 100 ezer forint plusz jut mintegy 600 főnek -, addig ez esetben csak annyit lehet tudni, hogy a szakorvosok és a szakdolgozók szakmai tanulmányaikhoz kaphatnak anyagi hozzájárulást, mellyel többek között tankönyveik, utazási, lakhatási költségeik kifizetését könnyítenék meg.

A pályázati pénzek elnyerésének feltétele - ugyanúgy, mint a rezidenseknél - az, hogy a pályázóknak legalább annyi ideig kell még a közszolgálati egészségügyben dolgozniuk, ameddig az ösztöndíjat kapták, és ez idő alatt nem fogadhatnak el hálapénzt.

Nem old meg semmit

Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke lapunknak elmondta, a támogatás nem elutasítandó, és el is fogadják, ám hangsúlyozta azt is, hogy ez a program nem old meg semmit, és ettől nem fog senki itthon maradni. Az elnök hozzátette: a képzések támogatását és az orvosok bérrendezését külön kellene kezelni.

- Nem húzza ki a bajból az érintetteket az, hogy ösztöndíjjal segítik a sokadik szakvizsgájuk megszerzését. Ehelyett a béreket kéne emelni - egységesen, mindenkiét - szögezte le.

A kamara a rezidenseknek nettó 200 ezer forintos, a szakorvosoknak pedig nettó 300 ezres fizetést akar kiharcolni, ami nem nevezhető elszállt igénynek, különösen annak fényében, hogy Németországban egy orvos megkeresheti ennek a többszörösét. A rezidenseknek indított program biztosítja az általuk meghatározott nettó 200 ezres bért, de csak 600 főnek, rajtuk kívül pedig még több mint 30 ezer orvos van, akinek a helyzete ettől nem fog változni.

Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy a szakorvosoknak meghirdetett program hány főnek, és hány forinttal toldja meg a fizetését. A számokat illetően Szócska Miklós egészségügyi államtitkár annyit mondott, hogy ebből a pénzből ezres nagyságrendű dolgozót tudnak támogatni.

Hozzátette továbbá, hogy mindenkit a státuszához viszonyítva, arányosan támogatnak majd, így olyan összegek is lesznek, amelyek a már régóta dolgozó szakorvosok számára is ösztönzést jelentenek. A pénzek odaítélésekor az ellátórendszer hiányszakmái prioritást fognak élvezni.

Éger István ezzel kapcsolatban is elmondta, hogy a program nem old meg semmit, az egészségügyben egységes béremelésre, illetve egyebek mellett az életpályamodell kialakítására van szükség. További probléma, hogy a program nem orvosolja a szakemberhiányt sem: a vidéki településeken már hosszú évek óta kevés a doktor, sok településen háziorvos sincs.

Játék a számokkal: amiről az államtitkárság nem beszél

A doktorok tehát elégedetlenek, és így félő, hogy év végén valóban több ezer szakember fog felmondani, és folytatódik a kivándorlás is. Korábban az egészségügyi államtitkárság közölte, a statisztika cáfolja a drasztikusan növekvő orvoselvándorlást, az év első felében mindössze hat fővel több egészségügyben dolgozó kért hatósági bizonyítványt külföldi munkavállaláshoz, mint tette ezt tavaly, ugyanebben az időszakban.

Íme, a 6,8 milliárd forintból felújított Szent Imre Kórház belülről

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az adatok szerint 2010 első félévében 753-an, míg az idei esztendő első hat hónapjában 759-en keresték fel az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatalt hatósági bizonyítvány kérelmezése céljából.

Éger István ezzel szemben lapunknak azt mondta: a szám egyértelműen növekszik, 2009-ről 2010-re például 25%-kal nőtt az elvándorlást fontolgatók száma. Tény: erre az államtitkárság közleménye nem tért ki, az általuk közölt számokból csak az derül ki, hogy tavaly hányan kértek engedélyt, az már nem, hogy ez a szám mennyivel több a tavalyelőttinél.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Az adatok viszont nyilvánosak, melyekből kiderül, hogy 2009-ről 2010-re tényleg látványos volt az emelkedés. Míg 2009-ben 1786 orvos kért engedélyt, addig 2010-ben már közel háromezren, egészen pontosan 2846 fő.

Ezt is szeretjük