Emelkedik a tandíj

De mennyivel?

A kormány átalakítaná a költségtérítéses képzéseket. Emelkedhet a tandíj, azt viszont egyelőre nem tudni, hogy mennyivel.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Index információi szerint mégsem szűnnek meg a költségtérítéses képzések a felsőoktatási intézményekben, az erre vonatkozó ötlet véletlenül került be a kormány gazdaságélénkítő csomagjába, amit Széll Kálmán-tervnek neveztek el.

A lap úgy tudja, hogy az oktatásról szóló fejezetből a szerkesztés lezárása előtt nem sokkal még hiányzott egy rész, amelyről a terv készítői úgy tudták, hogy azt majd a nemzetgazdasági tárca küldi el.

A minisztériumtól érkezett is egy grafikon a reáltudományos és műszaki képzésben tanulók arányáról, amelyet az utolsó pillanatban illesztettek a szövegbe.

A grafikon alatt viszont ott maradtak Naszvadi György államtitkár megjegyzései is, köztük "a költségtérítéses képzés fokozatos kivezetése". Ezt a legtöbben az egyetemi fizetős képzések megszüntetéseként értelmezték.

Hogy is van?

Ezt követően Kósa Lajos pontosította a tervben olvasható szavakat, és közölte: nem szűnnek meg a költségtérítéses képzések, arra azonban lehet számítani, hogy a jövőben az állami egyetemeken beszedett tandíjak a képzések valós költségét fejezzék ki.

Vagyis a tervek szerint a jövőben a tandíjakba bele fogják számolni az állam által fenntartott egyetemi infrastruktúra költségét is. Az intézkedés mintegy 300 ezer tanulót érint.

Politikusok és családjuk

Nézegess képeket!

Elolvasom

Kérdés, hogy mennyi lesz így a tandíj? A Magyar Rektori Konferencia elnöke lapunknak elmondta, nem volt még olyan számítás, ami erre térne ki. Felvetésünkre, hogy azért nagyjából meg lehet becsülni, hogy egy hallgató mennyibe kerül az intézménynek, és ehhez képest mennyi a tandíj, a konferencia elnöke közölte: ez szakonként változó. Dr. Kriszt Éva egyben hangsúlyozta, a kérdés megválaszolásához további tanulmányokra és számításokra van szükség.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Most se olcsó

A költségtérítéses képzések egyébként már most sem nevezhetők olcsónak. Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen például a hat féléves, nappali tagozaton elvégezhető politológia szak 170 ezer forintba kerül félévenként, a jogász pedig 230 ezer forint.

Ha a bölcsész szakokat nézzük, hasonló számokra találunk, e szakok ára egységesen 120 ezer forint félévenként.

Ezt is szeretjük