Csodával határosnak tartják, mit kapott az élettől Törőcsik Mari: nemcsak az orvosai, de a rendezői is

Törőcsik Mari legendás élete.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A napokban jelent meg az Európa Könyvkiadó gondozásában az a hiánypótló és letehetetlenül izgalmas beszélgetőkönyv, amelyet Bérczes László tanár, rendező, dramaturg és fesztiválszervező készített Törőcsik Marival. Az élvezettel, humorral és fájdalommal elmondott történetekből egy kivételes személyiség, egy megejtően egyszerű, de nemes ember és példaértékű jellem portréja rajzolódik ki. A Törőcsik Mari címet viselő beszélgetőkönyvből rengeteg eddig egyáltalán nem, vagy kevésbé ismert érdekességet tudhatunk meg a legendás magyar színésznőről, ezekből szemezgettünk.

Törőcsik Mari és Soós Imre a Körhinta című filmben

Törőcsik Mari a 20. század második felének legnagyobb magyar színésznője, aki felejthetetlen alakításaival, tündéri személyiségével, kivételes eleganciájával és magával ragadó bájával több generációt bűvölt el. Több mint fél évszázados pályafutása és élete tele van hihetetlen művészi eredményekkel, rekordokkal, és olyan csodákkal, amelyek feltétlen tiszteletet váltottak ki nemcsak színész- és rendezőkollégáiból, hanem azokból az orvosokból is, akik felépülésében segítették.

Az 1935-ben Pélyen született színésznő nagyapja egy kis mozit üzemeltett a Heves megyei kis településen, ahol kislánykorában rengeteg filmet nézett - ekkoriban kezdett el arról ábrándozni, hogy egyszer híres színésznő lesz.

Cipők és kalapok

15 éves koráig Pélyen nevelkedett, gyerekkorára és édesanyjára így emlékezett vissza egy három évvel ezelőtt készült interjújában:

- Az én gyerekkorom szebb volt, mint szép: gyönyörű volt. Állítom, hogy a megye legelegánsabb asszonya az én anyám volt. A divat sohasem érdekelt, de a cipőket és a kalapokat miatta szeretem. Csodálatos kalapjai voltak. Élénken emlékszem rájuk, ahogy a gyerekkoromra is. Olyan, mintha minden egyes percét megjegyeztem volna.

Gimnazistakorában országos gépíróbajnokságot nyert. 1954-ben lett a Színház- és Filmművészeti Főiskola operett szakos növendéke, diplomáját négy évvel később szerezte meg az összevont osztályban. Ekkoriban még a Törőcsik Mariann nevet használta, mivel születésekor tévedésből Törőcsik Marián férfi keresztnéven anyakönyvezték. Azt illetően, hogy ki miatt változtatta meg a nevét Marira, két eltérő történet is szárnyra kapott.

Mariánból Mari lesz

Az első változat szerint a legendás rendező, Fábri Zoltán kérte, hogy inkább felejtse el a Mariann nevet, a Marit pedig híres kolléganője, Krencsey Mariann javasolta neki, hogy a nézők könnyebben megjegyezzék a nevét, és hogy még véletlenül se keverjék őket össze. A másik verzió szerint 1955-ben, első filmje, a Körhinta forgatásakor Fábri Zoltán kérésére, Hegyi Barnabás operatőr javaslatára lett Mari.

Törőcsik Mari, Darvas Lili és Makk Károly Cannes-ban

A Körhintát az 1956-os cannes-i filmfesztiválon mutatták be, ahol Arany Pálmára jelölték a magyar filmművészet örökzöld klasszikusát. Törőcsik Mari és a rangos francia filmes seregszemle kapcsolata ekkor kezdődött, az igazi cannes-i ragyogásra pedig két évtizeddel később került sor. 1971-ben Makk Károly megrendítő, Szerelem című filmjében nyújtott alakításáért Törőcsik Mari és Darvas Lili a zsűri külön dicséretében részesült, a film fogadtatása pedig elképesztő volt. Makk Károly visszaemlékezése szerint filmjét tapsviharban részesítették a nézők a vetítés után, az emberek pedig még az utcán is extatikusan kiabáltak, amikor oldalán a két főszereplővel, Darvas Lilivel és Törőcsik Marival a vetítés után lesétáltak a vörös szőnyegen.

A cannes-i diadal

Öt évvel később, 1976-ban a Maár Gyula Déryné, hol van? című filmjében nyújtott alakításáért a cannes-i fesztiválon a legjobb színésznőnek járó Arany Pálmát vehette át. Ez nemcsak Törőcsik Mari pályafutásában, de az egész magyar filmművészetben is történelmi pillanat volt, hiszen egy olyan rekordot sikerült felállítania, amit azóta se sikerült egyetlen másik magyar színésznőnek sem megismételnie. Törőcsik Mari ugyanis az egyetlen olyan hazai színésznő, aki díjat nyert a cannes-i fesztiválon. A magyar színészek között is csak egyetlen hazai legendát találhatunk, akiről ugyanezt elmondhatjuk: Páger Antal 1964-ben a Pacsirta főszerepéért kapta meg a legjobb férfialakításért járó Arany Pálmát.

Törőcsik Mari és Bodrogi Gyula 1965-ben

Miközben Törőcsik Mari a mozgóképet már 20 éves korában meghódította, színházi kiugrására csak a hatvanas évek végén került sor. A Nemzeti Színház már 1958-ban szerződtette, és első nagyobb színházi szerepeit is ekkoriban kapta: drámai erővel és katartikus módon játszotta el Solvejget a Gellért Endre-féle Peer Gyntben, a címszerepet a Grigorij Konszkij által rendezett Tánya című előadásban, és a Major Tamás által színpadra állított Vízkereszt, vagy amit akartok Violájaként is felejthetetlent alakított.

Színházi karrierjében az áttörő pillanatot az 1968-as esztendő hozta el: ekkor mutatta be a Katona József Színház Zorin Varsói melódia című darabját, melyet Iglódi István rendezett. A hetvenes években aztán Major Tamás olyan kultikus rendezéseiben remekelt, mint A luzitán szörny, A szecsuáni jólélek vagy a Rómeó és Júlia. A nyolcvanas-kilencvenes években nemcsak szerepel, de igazgat és tanít is. 2002 óta újra a Nemzeti Színházban lép fel.

Legendás férjek és csodával határos gyógyulás

Törőcsik Mari háromszor ment férjhez. Első házassága mindössze három hétig tartott. Legendás szerelem fűzte Bodrogi Gyulához, akivel 1956-ban házasodtak össze. Harmadik férje Maár Gyula rendező, akivel 1971-től forgattak közös filmeket. 1973-ban Velemre költöztek, ebben az évben született meg lányuk, Teréz, 1979-ben pedig örökbe fogadtak egy hatéves, Son nevű vietnami fiút egy hanoi árvaházból.

2008. október 14-én délelőtt kórházi rutinvizsgálat közben összeomlott a vérkeringése, megállt a szíve, és a klinikai halál állapotába került. Sikerült újraindítani a szívműködését, és az általános orvosi vélemény ellenére csodával határos módon tudata, emlékezőképessége, mozgásképessége visszatért. Emberfeletti akarat- és életerővel gyógyulni kezdett. Egy év múlva, 2009 októberében Anatolij Vasziljev rendezésében - Naphosszat a fákon - újra színpadra lépett, azóta is játszik. 2015. november 23-án az egész ország ünnepelte 80. születésnapját.

Fotók: MTI / Keleti Éva, Nándorfi Máté, MTI/UPI

A nagyapa mozijáról és a Nagykert rózsafáiról, a pélyi templom oltáráról és a velemi diófáról, a cannes-i életműdíjról és a szomszéd Margitkáról, az angolkisasszonyokról és a főiskolai felvételiről, mesterekről és pályatársakról mesél Törőcsik Mari Bérczes László új könyvében. Az élvezettel, humorral és fájdalommal elmondott történetekből egy kivételes személyiség és egy egyszerű ember portréja rajzolódik ki.

2016. november 4-én 19 órakor mutatja be az Európa Könyvkiadó a Nemzeti Színház Gobbi Hilda Színpadán a Törőcsik Mari és Bérczes László beszélgetőkönyvét. A kötet főszereplőjével, Törőcsik Marival és a szerzővel, Bérczes Lászlóval Veiszer Alinda beszélget. A rendezvény ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Az eseményre a jegy@nemzetiszinhaz.hu e-mail címen lehet regisztrálni.

A rendezvény a Nemzeti Színház oldalán. A könyvbemutató a Facebookon.

Törőcsik Mari a tragikusan fiatalon elhunyt színészlegenda szerelme volt

Törőcsik Mari most árulta el, milyen kapcsolatban állt kollégájával. Kattints a fotókért!

Törőcsik Mari a tragikusan fiatalon elhunyt színészlegenda szerelme volt

Nézegess képeket!

Elolvasom

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezt is szeretjük