Autószerelőből az egyik leghíresebb magyar énekes lett - A műhelyben énekelt először

Simándy József autószerelőként kezdte pályafutását.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Simándy József a 20. század egyik leghíresebb magyar operaénekese volt, akinek neve és hangja örökre összeforrt a Bánk bán klasszikussá vált Hazám, hazám kezdetű gyönyörű áriájával.

Az 1916-ban született legendás tenorista hétköznapinak egyáltalán nem nevezhető helyen kezdte pályafutását. A szülei kiskorában elváltak, édesanyja pedig egyedül nevelte őt és két testvérét.

Az anyagi gondok miatt egy taxivállalathoz került inasnak. Történelmi pillanatnak lehettek fültanúi munkatársai, hiszen ott énekelt először, és az ő biztatásukra kezdett el magántanulóként éneklést tanulni. Kevés magyar operaénekesről mondhatjuk el, hogy a Szürketaxi vállalatnál tanult autószerelést, de Simándy József náluk kezdte karrierjét, és ott is dolgozott 1939 őszéig.

- Az autószerelő műhelyből mentem oda egyenesen. Szombaton még megjavítottam egy hatalmas, héttonnás teherautót, hétfőn pedig ott ültem az Operaház tenor-kettő szólamában - idézte fel Simándy emlékeit.

Posszert Emília, a bécsi operaház dívája ingyen kezdte tanítani, azonnal felismerte a fiatalember egyedülálló tehetségét. A Zeneakadémia elvégzése után Szegeden lépett fel először, onnan került Budapestre.

1953. március 15-én énekelte először a Bánk bánt, amellyel a mai napig a legtöbben azonosítják. Két évvel korábban ismerkedett meg leendő feleségével, aki balett-táncosként dolgozott az Operaházban. Nagy volt a korkülönbség közöttük, 18 év, de összeházasodtak. Simándy a későbbiekben fellépett Európa-szerte, Münchenben például 39-szer tapsolta vissza a közönség, annyira szerették.

- Ha 30 évvel később születik, akkor világsztár lett volna belőle. Nem tudok a világon hozzá fogható tenoristát mondani - mondta róla Kovács János Kossuth-díjas karmester az RTL Klub XXI. század című műsorában.

Simándy, a magánember imádta a régiségeket, a kertjét, a borászatot és persze az autókat. Ha nem énekelt, akkor szeretett elvonulni, többek között ezért is vett telket Balatongyörökön, ahol sokat pihent nyaranta családjával.

A legendás tenorista 1997-ben hunyt el 80 éves korában. A Kossuth-díjat már 1953-ban megkapta, az Operaháznak 1990-ben lett örökös tagja. Hangjával, elhivatottságával a mai napig operaénekesek tucatjait inspirálja.

Fotó: MTI/Keleti Éva

Örök magyar kedvencek, akiket haláluk után is imád az ország

Örök magyar kedvencek, akiket haláluk után is imád az ország

Nézegess képeket!

Elolvasom

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezt is szeretjük