80 évesen elhunyt Pécsi Ildikó - A Kossuth-díjas színésznő otthonában hunyta le örökre a szemét

December 5-én, gödöllői otthonában elhunyt Pécsi Ildikó Kossuth- és Jászai-díjas színésznő.

Pécsi Ildikó elhunyt

December 5-én, gödöllői otthonában elhunyt Pécsi Ildikó Kossuth- és Jászai-díjas színésznő, Gödöllő város díszpolgára - adta hírül honlapján a város önkormányzata

Még dúlt a második világháború, amikor az 1940. május 21-én született Pécsi Ildikó hároméves kislányként elhatározta, hogy színésznő lesz. Hatezer jelentkező közül került be a legjobb 22 közé, és 1962-ben diplomázott a Színművészeti Főiskolán, de a rendezők már a főiskola alatt kinézték maguknak. 1959-ben szerepelt először a filmvásznon. 

Országos ismertséget az 1962-ben bemutatott, első magyar szélesvásznú film, Az aranyember hozott számára. A 22 éves színésznő alakította a Jókai-adaptációban Tímár Mihály szerelmét, a gyönyörű, szőke Noémit. Az aranyember bemutatása után sok férfi álmodozott róla, ebben a filmben szeretett bele későbbi férje, Szűcs Lajos is. 1963-ban ismerkedtek meg Pécsett, házasságot 1969-ben kötöttek. Idén ünnepelték az 51. házassági évfordulójukat. 

Gertler Viktor rendező Pécsi Ildikót és Csorba Andrást instruálja Az aranyember egyik jelenetének forgatásán.
Gertler Viktor rendező Pécsi Ildikót és Csorba Andrást instruálja Az aranyember egyik jelenetének forgatásán.
Fotó: MTI/Bojár Sándor

Pécsi Ildikó a ’60-as évek szexszimbóluma volt, a magyar Gina Lollobrigidának is nevezték. Az aranyembert sorra követték a filmek, előfordult, hogy két év alatt nyolc alkotásban játszott főszerepet. Az 1963-ban forgatott A Tenkes kapitánya című sorozatban emlékezetes alakítást nyújtott, mint Rózsa, a cigány lány, az 1968-as Egri csillagokban harcoló nőként tűnt fel. 

Miután megszületett fia, Csaba, és visszatért a filmvászonra, ki tudott törni a szexszimbólum-skatulyából. A Rideg Sándor regénye alapján készült, 1980-ban bemutatott Indul a bakterház filmtörténeti klasszikussá vált, abban Pécsi Ildikó Csámpás Rozi bőrébe bújt.

Görbe Nóra (Veszprémi Linda) és Pécsi Ildikó (Tombacher Klára) a Linda című tévésorozat egyik epizódjának a forgatásán.
Görbe Nóra (Veszprémi Linda) és Pécsi Ildikó (Tombacher Klára) a Linda című tévésorozat egyik epizódjának a forgatásán.
Fotó: MTI/Friedmann Endre

Az 1984-ben képernyőre került Linda című sorozatban felejthetetlen párost alakítottak Bodrogival: a színésznő Steinbach Klárikát, a címszereplő apjának, Veszprémi Bélának (Bodrogi Gyula) az állandóan aggódó barátnőjét alakította.

A televízióban számos szórakoztató műsorban, kabaréban is láthattuk, Antal Imrével legendás A néma levente- és a Rómeó és Júlia-paródiájuk is. 

Pécsi Ildikó kezdetben naivákat alakított, majd bebizonyította, hogy drámai szerepekben, komédiákban és operettekben is kiváló. Jellemábrázoló készségének és humorának köszönhetően idővel kiváló karakterszínésszé vált. Nemcsak színésznőként ismert, hanem rendezőként is: évekig vitte a Táci Gorsium Nyári Játékait, több száz önálló irodalmi estet tartott, tévéjátékokat rendezett, könyvet is írt. 

1994 óta volt állandó lakója Gödöllőnek, 2010-ben - férjével együtt - a város díszpolgára lett. "Neve szinte egybeforrt számos városi rendezvénnyel: Erzsébet Királyné Szavalóverseny, nőnapi műsorok, de nem múlhatott el nélküle városi főzőverseny, állatvédelmi nap vagy kutyák örökbefogadó napja. Számos városi színdarabban fellépett, és rendezőként működött közre. Sok esetben férjével, az olimpiai bajnok labdarúgó Szűcs Lajossal vett részt a rendezvényeken" - olvasható az önkormányzat honlapján. 

pecsi-ildiko
Fotó: Femina/Rátkai Márk

Pécsi Ildikót 1976-ban Jászai Mari-, 2007-ben Kossuth-díjjal tüntették ki. 2009-ben Örökös tag lett a Halhatatlanok Társulatában. 2020. február 28-án a Magyar Filmdíj 2020 - Magyar Mozgókép Szemle keretében életműdíjjal tüntették ki a Vigadóban. 

A Magyar Filmakadémia Egyesület életműdíjának átadóján Szinetár Miklós is méltatta, akinek az osztályában végzett a Színművészetin. Kiemelte: kevesen tudják, a színésznő harcolta ki, hogy azok, akik érdemes és kiváló művészek lettek, de a címhez nem járult anyagi juttatás, a nyugdíjukhoz kapjanak kiegészítést, ami hatalmas segítség az idős művészek számára. 

Pécsi Ildikó és Szűcs Lajos a Család-barát című műsor egyik 2014 februári adásban, a Házasság Hetén.
Pécsi Ildikó és Szűcs Lajos a Család-barát című műsor egyik 2014 februári adásban, a Házasság Hetén.
Fotó: MTVA/Nagy Zoltán

Férje, Szűcs Lajos olimpiai bajnok labdarúgó 76 évesen, 2020. július 12-én hunyt el. Több mint öt évtizeden át voltak hű társak. A színésznőt nagyon megviselte szeretett párja betegsége, majd elvesztése. 14 kilót fogyott, fizikailag és mentálisan is belebetegedett a gyászba. Az utóbbi időben sokat betegeskedett, novemberben 24 órás felügyeletre szorult.

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük