Elképesztő a hasonlóság a pap és az őt játszó színész között: Jámbor Nándor a sorozat fiatal sztárja

Jámbor Nándor a Feminának mesélt a Brenner János atya életét bemutató Legyetek szeretettel! című, nyolcrészes sorozatról is.

Jámbor Nándor színész
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Jámbor Nándor hat évig a szombathelyi teátrum társulatának tagja volt, a 2022/23-as színházi évadtól pedig a Thália Színház csapatát erősíti. A harmincéves színész főszereplőként is bemutatkozott a Legyetek szeretettel! című, nyolcrészes sorozatban, melynek első részét április 24-én adta le a Hír TV. 

Döbbenetes a külső hasonlóság közte és az általa alakított Brenner János atya között, akit 2017-ben avattak boldoggá, és aki az 1956-os forradalom utáni egyházüldözés mártírja volt, megölésének körülményei máig nem tisztázottak. A sorozatról, a vidéki és a fővárosi színészi létről is beszélgettünk vele a Femina interjújában. 

Jámbor Nándor színész

Jámbor Nándor 2016-ban diplomázott a Kaposvári Egyetem színművész szakos hallgatójaként. Már egyetemistaként játszott a szombathelyi Weöres Sándor Színházban, gyakorlati ideje végén Jordán Tamás leszerződtette négy másik csoporttársával együtt. 2016 és 2022 között volt társulati tag.

jambor-nandor
Fotó: Weöres Sándor Színház

- A vidéki színházakban a frissen végzett színművészek talán többféle faladathoz jutnak, mint egy fővárosi társulatban: kipróbálhatják magukat több műfajban, többféle szerepben. Te ezt hogyan láttad?

- Valóban mindenféle feladatot kaptunk az egészen kicsitől a közepesen át egy-egy nagyobb falatig. Számomra az derült ki, hogy mindenféle színházi irányt kedvelek, szerettem bennük kipróbálni magamat: széles spektrumon játszottam a bohózattól kezdve az operetten és a rockoperán át a kortárs drámáig. Egy nagyszerű társulatnak lehettem a tagja, amikor először odakerültem a nyári színházhoz, már kialakult a vágy, hogy szeretnék valamikor ide visszatérni - ez meg is adatott. 

- Melyik volt az a műfaj vagy darab, ami emlékezetes maradt a szombathelyi évekből: hatalmas élmény volt, vagy megszenvedtél vele, sokat tanultál? 

- Több ilyen szerep is volt, amik mérföldkőnek tekinthetőek. Az első évadban a Béres Attila rendezte Vitéz Mihályból Báthory Zsigmond szerepe. A következő évadban Mohácsi János rendezte a Mágnás Miskát, abban Baracs voltam, ami nagy tanulópénz volt, azt éreztem, még egy kicsit „nagy rám a szmoking”, bele kellett időközben nőni - a visszajelzések alapján sikerült. 

- Mennyire nehéz szombathelyi színészként filmekbe, sorozatokba bejutni, szinkron- vagy reklámszerepeket kapni? 

- Vidékről nehezebb, jó adag szerencse is kellett hozzá, hogy bekerültem a Legyetek szeretettel! című sorozatba, melynek témája Boldog Brenner János élete. Ez egy erősen Vas megyei kötődésű, helyi történet, amit az eredeti helyszíneken forgattunk. 

Brenner János atya és Jámbor Nándor.
Brenner János atya és Jámbor Nándor.

- Jókor voltál jó helyen!

- Így van, hiszen ritka, hogy vidéki színészek közül ennyien forgathatnak egy produkcióban, a szombathelyi és a zalaegerszegi társulat sok tagja lehetőséghez jutott. Rajtuk kívül Csőre Gábor, aki most kollégám a Tháliában, és Szamosi Zsófia színésznő is játszanak a tévéfilmsorozatban.  

- Te ráadásul a főszerepet kaptad meg, amire feltételezem, komoly casting volt. 

- Igen, és majdnem lemaradtam róla, mert rossz vonatra szálltam fel. Oda kellett telefonálnom, hogy legyenek szívesek megvárni. Az utolsó pillanatban estem be, kaptam még egy esélyt, aztán 2021 decemberében felhívtak, hogy rám bíznák a szerepet. A vonaton utazva olvastam utána a történetének, és engem is meglepett a külsőre szembeötlő hasonlóság János atya és köztem. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Brenner János atya tevékenységét az ötvenes években az akkori államhatalom rossz szemmel nézte. 1957. december 14-éről 15-ére virradó éjjelen elcsalták egy házhoz, hogy feladja az utolsó kenetet. Mindössze 25 évesen 32 késszúrással ölték meg. A gyilkosság után indított nyomozás színjáték volt, a helyiek közül sokakat megfélemlítettek, elhallgattattak. Akit koholt vádak alapján elítéltek, azt később felmentették. Máig nem tisztázott, mi történt.

- Ha röviden össze akarnánk foglalni Brenner János atya történetét, azt mondhatnánk, egy tiszta lelkű, igazán jó ember az életét adta másokért és a hivatásáért. Milyennek láttad őt te, aki a bőrébe bújtál?

- János atyában elsőre is megkapó az a karizma, amivel maga köré tudta gyűjteni a helyi fiatalokat. A természetes lazaság, ahogy a motorról lepattanva bement, és megtartotta a misét, amin úgy beszélt a szeretetről, hogy mindenkinek elért a szívéig, közérthető volt, nem tűnt pátoszosnak. Foglalkozott a fiatalokkal, az élet szeretetére tanította őket, arra, hogy az ötvenes évek sötét időszakában hogyan lehet kitartani a közösség mellet, amelynek ő is a része volt. 

- A meggyilkolása előtt is az életére a törtek. Volt, hogy az erdőből ismeretlenek fahasábokat dobáltak a motorja elé, de ügyes manőverezéssel megúszta a balesetet. A gyilkosság éjszakáján viszont hiába menekült. Ezeket a jeleneteket forgatni kicsit olyan lehetett, mint egy akciófilmben is részt venni. Milyen extra felkészülést igényelt tőled a szerep?

- Sok mindent meg kellett tanulnom a forgatás előtt és közben, így azt is, hogyan zajlott az ötvenes években a misézés. Elmentem latin nyelvű misét hallgatni, próbáltam abból levenni a hanghordozást. János atya motorozott, és bár nekem nincsen jogsim, a forgatás során rapid módon megtanultam motorozni. A forgatás adrenalinnövelő fröccse volt, amikor mentek előttem quaddal, hogy felvegyék, hogyan jövők mögöttük motorral. Izgalmas és kalandos forgatás volt, mert a helyszínek is autentikusak, ott forgattunk, ahol mindez valóban megtörtént.

jambor-nandor-brenner-janos
Fotó: Legyetek szeretettel!

- Nem kellett az időutazáshoz igazán sok mindent csinálni, mert ha csak nyomaiban is, Brenner János és a története velük él tovább, ott van, és visszahozza azt az atmoszférát. A falu idősebb lakói közül is többen eljöttek statisztálni. Találkoztam olyanokkal, akik személyesen is ismerték János atyát, meséltek róla és arról a traumáról, amit évtizedekig magukban hordoztak, hiszen a történtekről még suttogva sem lehetett beszélni. De legalább a találkozás idején úgy érezhették, hogy vehetnek egy nagy levegőt, és kiadhatják magukból. 

- A Legyetek szeretettel! című sorozatot 2022-ben forgattad. Már korábban is érlelődött benned, hogy vidékről egy fővárosi teátrumhoz szerződj?

- Bennem is megérett már a gondolt, hogy jó lenne máshol is megmérettetni magamat, és lehetőséget is kaptam: tavaly februárban a Thália Színház főrendezője, Kelemen József felhívott, én pedig igent mondtam, átszerződtem a 2022/23-as évadtól. Rögtön a mély vízbe dobtak, kiváló társulattal próbálhattam a Komédia egy bankrablásról című darabot, ami egy mozgalmas, sokszínű, angolszász bohózat, ebben az egyik főszereplőt játszom.

jambor-nandor-thalia
Fotó: Thália Színház

- A Varázslat egy nyáréjszakán című darabot idén mutattuk be, ami Shakespeare Szentivánéji álom című darabjának a Székely Csaba által átdolgozott prózára fordítása: a klasszikus vígjátékot mai, közérthető nyelven szólaltatja meg, ebben az egyik őrült szerelmest, Demetrioszt játszom. 

- Milyen színházi darabokban és filmekben láthatunk a közeljövőben? 

- Május 6-án mutatjuk be Martin McDonagh A nagy kézrablás című fekete komédiáját, ami elsőre egy nagyon groteszk történetnek ígérkezik, de tele van váratlan fordulatokkal, humorral. Az elmúlt hetekben pedig Urbán Zsanett Semmi című kisfilmjét forgattam, ami egy hetvenes évekbeli nyaralástörténet, férfi-női viszonyokat vizsgál egy Kispolszkiban. Bízom benne, hogy egyik feladat hozza magával a következőt.

Olvasd el a Bordán Lilivel készített interjúnkat is!

Bordán Lili New Yorkban született a hetvenes évek meghatározó színésznője, Bordán Irén lányaként. A kétezres években elején élt négy évet Magyarországon, majd Los Angelesbe költözött. Több ismert külföldi és hazai filmben, sorozatban láthattuk, a Hadik című történelmi kalandfilmben ő alakítja Erzsébet porosz királynét. 

Bordán Lili színésznő amerikai szuperprodukciók után Erzsébet királyné bőrébe bújt

Bordán Lili a Hadik díszbemutatójára már kétgyerekes édesanyaként repült haza férjével és családjával. A Feminának adott interjúban az anyaságról, hivatásáról, külföldi és magyar szerepekről is mesélt.

Elolvasom

Cover-fotó: Thália Színház, Kállai-Tóth Anett

Ezt is szeretjük