Ilyen volt, ilyen lett: Törőcsik Mari, a Nemzet Színésze

A háromszoros Kossuth-díjas Törőcsik Mari mostanra sem veszített semmit különleges szépségéből és bájából.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Törőcsik Mari 1935. november 23-án született Pélyen. 1958-ban szerezte meg diplomáját a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, majd a budapesti Nemzeti Színház szerződtette, ahol egészen 1979-ig játszott.

Az ezt követő egy évben a győri Kisfaludy Színház művészeti vezetőjeként dolgozott, aztán a nyolcvanas években a Mafilm színtársulatának a tagja lett, 1990 és 1993 között pedig a szolnoki Szigligeti Színházban lépett fel.

A kilencvenes évek elején a Művész Színház igazgatója volt, ám a második évad kezdetén lemondott e tisztségről. A Thália Színház igazgatójaként folytatta munkáját, és több alkalommal szerepelt a budapesti Katona József Színházban is.

Minden szerepben otthonosan mozog

Egyedülálló és kivételes tehetségének köszönhetően ma hazánk egyik legjobb színésznőjeként tartjuk számon, aki tragédiákban, komédiákban és zenés játékokban minden színpadi alakot nagy stílusérzékkel játszott el.

Több mint fél évszázados pályafutása során olyan emlékezetes előadásokban találkozhattunk vele, mint a Cseresznyéskert, a Rómeó és Júlia, a Csongor és Tünde, a Háború és béke, a Koldusopera, a Száz év magány vagy a Figaró házassága.

Fábri Zoltán fedezte fel

Ami pedig a filmeket illeti, Fábri Zoltán fedezte fel Törőcsik Marit, amikor még a főiskola elsőéves operett szakos hallgatója volt, és ő adta neki a lány szerepét a mára már klasszikussá vált Körhinta című filmjében.

Onnantól kezdve Törőcsik Mari több tucat filmben szerepelt, amelyek között olyan emlékezetes alkotásokat találunk, mint az Édes Anna, a Szent Péter esernyője, a Csend és kiáltás, a Szeressétek Ódor Emíliát vagy A lőcsei fehér asszony, amely alakításáért 1976-ban a legjobb színésznőnek járó díjat vehette át Cannes-ban.

A színészet mellett egyéb munkákat is elvállalt, a nyolcvanas-kilencvenes évek fordulóján például ő volt a Magyar Színészkamara elnöke, emellett docensként tanított a Színház- és Filmművészeti Főiskolán.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Kétszer házasodott meg, első férje Bodrogi Gyula volt, a második pedig Maár Gyula.

Fotók: Europress

Ezt is szeretjük