Fiatal tehetségek kapnak ismét lehetőséget a Kékszalagon (x)

Vajon miért várja több feltörekvő versenyző örömmel és nagy reményekkel július hatodikát? Mire kapnak lehetőséget a Balatonon a Cofidis jóvoltából?

Fiatal tehetségek kapnak lehetőséget a Kékszalagon (x)
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A magyar tenger partján rengeteg program, kikapcsolódási lehetőség vár minket, ha a nyári forróságban a tóhoz látogatunk, pár bontakozó talentumnak azonban valóban különleges élményben lesz része az idei Kékszalagon.

Július 6-án rajtolnak a vitorláshajók Füredről

A balatoni vitorlázás nagy napja idén július 6-ára esik, ekkor fog rajtolni immár 55. alkalommal a tókerülő verseny, a Kékszalag. Európa leghosszabb és legrégebbi ilyen jellegű viadala immár egyhetes fesztivállá nőtte ki magát, ahova szeretettel várnak mindenkit. A versenyzőknek negyvennyolc óra áll a rendelkezésükre megtenni a légvonalban 155 kilométeres távot Balatonfüred, Kenese, Siófok, Keszthely és újra Balatonfüred érintésével. A programok részét képezi a legifjabb versenyzők számára szervezett Kékpántlika, az érdeklődők pedig vitorlástörténeti fotókiállítást tekinthetnek meg. Sokan csak nézelődni mennek ki a versenyre, és teljes mértékben igazuk van: a hullámokat szelő temérdek vitorlás látványra is csodálatos, a küzdelem izgalma pedig még a parton állva is átérezhető.

Támogatott tartalom.

A több száz induló között van a Cofidis Sailing Team is, mely idén immár harmadszorra vesz részt a megmérettetésen. A hitelintézet támogatásával induló csapat vezetője Szénási Zsolt, aki azt szeretné elérni, hogy minél több tehetséges fiatal kapjon lehetőséget a szupergyors Extreme 40 katamaránon való versenyzésre. A kormányhoz Litkei Csaba áll majd. 

A Balaton majdnem 600 négyzetkilométer nagyságú felülete jelenti hazánk talán legnagyobb vízkészletét. Ez, és általában a Föld természetes vízkincse nem olyan adottság, ami mindig a rendelkezésünkre fog állni, akármilyen felelőtlenül is bánunk vele. Hazai vizeinkre, így a Balatonra is vigyázni kell megfelelő vízgazdálkodással, természetvédelmi intézkedésekkel. Mi, hétköznapi emberek is sokat tehetünk természetes vizeink tisztaságáért, akár apróságokkal is. Ne dobjunk semmiféle szemetet a vízbe, és ne menjünk be a hullámok közé, miután naptejet vagy izomlazító krémet kentünk magunkra, utóbbiakból ugyanis rengeteg káros anyag kerül a vízbe.

A Cofidis Sailing Team katamaránja különleges jármű, eddig 12 készült belőle, ezekből három került a Balatonra az elmúlt években. Az Extreme 40 adottságai alapján kitűnő pályaversenyekre, akár a szél sebességének kétszeresével is képes haladni. A hajót olyan nagy nevek kormányozták, mint a Vadnai- és a Gyapjas-testvérek, legnevesebb utasa Berecz Zsombor olimpiai ezüstérmes, világ- és Európabajnok volt.

Rengeteget ad a vitorlázás élménye, amelyből sokat is tanulhatunk

A Balatont az év bármelyik napján érdemes meglátogatni, a legtöbb program azonban nyáron van, ilyenkor – kis túlzással – az egész ország megindul valamelyik tóparti település felé. Többek között a strandok miatt, ezekből több különleges is található a Balaton partján. A csopaki strandon vízi élménypark vár ránk, mászófalon, csúszdákon és katapult elemeken próbálhatják ki magukat a gyerekek. A balatonboglári Platán strand szintén a kicsik paradicsoma, medencékkel és hullámcsúszdákkal teszi még vidámabbá a nyaralást.  Fonyódón pedig kifejezetten a kutyások igényeit szem előtt tartva működik egy fürdőző hely.

Az aktivitási lehetőségek egy jelentős része a vízhez kötődik, nagyon sokan szeretnek úszni, de a többi vízisport szintén rengeteg örömöt és önfeledt szórakozást ígér. A Balatonon kajakozni, kenut hajtani vagy szörfözni olyan aktív kikapcsolódás, ami a testet átmozgatja, a lelket pedig feltölti. A vízi sportok királynője mindenképpen a vitorlázás, ennek a sportnak az alapjait érdemes megtanulni akár már gyerekkortól is, hiszen vízparti üdülések alkalmával bárhol tudunk egy kisebb hajót bérelni. Aki pedig egyszer is kipróbálta, hogy milyen érzés a szél hajtotta hajón sirályok kíséretében a hullámokat szelni, az biztos keresni fogja a lehetőséget, hogy még többször átélje. A Balatonon vitorlázni megunhatatlan élmény: a tűző napsütés vagy a sejtelmes holdfény világítja be a tó vízét, arany- vagy ezüsthídon hajózhatunk, közben a szél simogatja az arcunkat. Utunk során a víz felől tekinthetjük meg a magyar tenger ezer arcát, de azt is megtehetjük, hogy horgonyt vetünk valahol, és csak élvezzük a hullámok ringatását.

Ráadásul a vitorlázás olyan képességeket erősít, fejleszt, amiket a hétköznapok, akár a munka során is kitűnően tudunk kamatoztatni.

Az időjárásnak kitett hajón előfordulhat, hogy olyan helyzetbe kerülünk, amikor gyorsan kell jól átgondolt döntéseket meghozni. A hajó legénységének összehangolt munkáján múlik az út sikere, igazi csapatmunka valósul meg. Ezek a tapasztalatok így a munka világában is sokat segíthetnek.

A Balaton nemcsak hazánk, de Kelet-Európa legnagyobb tava, pedig nem is óriási kiterjedésű vízfelület, hetven kilométer hosszan jelenti a határt Veszprém és Somogy között, és alig tíz kilométer széles. Mégis ezerarcú táj, a tavat az almádi vöröskő, a kenesei löszfal, a Badacsony bazaltorgonái és a madárvilágnak búvóhelyet jelentő mocsaras nádasok veszik körbe. De a Balaton vidékét nemcsak a természet erői, hanem az ember is alakította. A tanúhegyek oldalait szőlőültetvények borítják, a Káli-medence parasztházai és a balácai római villa szervesen hozzátartozik a balatoni tájhoz. A parton pedig szecessziós villák váltják egymást a mára már javarészt szállodaként üzemelő retro vállalati üdülőkkel.

(Képek forrása: Cofidis)

Ezt is szeretjük