Jót fog aludni a gyerek, és kikerülöd vele a képernyőzést: a szüleinknek még ez volt a normális
Egyszerű ötletekkel és a régi idők játékaival is kiválthatod a modern technológiát.
A huszonegyedik században minden szülőnek óriási kihívást jelent, hogy a rengeteg kütyü körülveszi az érzékeny és mindenre fogékony gyerekeket. Nem olyan könnyű kikerülni a túl sok képernyőidőt, pedig nincs jó hatással a kicsikre sem.
A rengeteg és túl korán kezdődő okostelefon-használat a túl sok információval és ingerrel komoly problémákat okozhat a fejlődő korban lévő gyermekeknél is. Károsíthatja kognitív, nyelvi és szociális-érzelmi fejlődésüket. De ki lehet kerülni ezt a problémát.
A túl sok képernyőzés helyett
A képernyőzésnek számos kognitív következménye lehet, ezt egyre több kutatás elemzi. A jótékony és a káros hatásokat egyaránt megfigyelték. Az okoseszközök bizonyos mértékben javíthatják a tanulás minőségét, ha jól vonjuk be a folyamatba. Ugyanakkor a képernyő előtt töltött túl sok idő és az egyszerre több csatornáról érkező információfeldolgozás összefüggésbe hozható a rosszabb végrehajtó funkciókkal és a visszaeső tanulmányi teljesítménnyel.
Mivel a képernyő előtt töltött idő csökkenti a gyermekek és a szülők vagy gondviselők közötti interakciók mennyiségét és minőségét, így ez a nyelvi fejlődésre is hatással lehet. A túlzott képernyőhasználat káros hatással van a szociális és érzelmi fejlődésre. Többek között növeli az elhízás és az alvászavar kialakulásának kockázatát, illetve a mentális betegségek, köztük a depresszió és a szorongás előfordulásának arányát.
Ki lehet kerülni, és lehet csökkenteni a képernyőidőt néhány egyszerű trükkel és tudatos változtatással. A túl sok képernyőzést az egész családban kezelni kell, ha fennáll a probléma a szülőknél vagy idősebb testvéreknél is, akkor egy átfogó megoldást igényel a helyzet. Érdemes átgondolni, hogy mi lehet az oka ennek a függőségnek, megkeresni a probléma gyökerét. A képernyőidő korlátozása abban is segíthet persze, hogy a szülők jobban szemmel tartsák, mit tapasztalnak és látnak gyermekeik a közösségi médiában és az interneten. A gyerekbiztos kereső és tartalomszűrő gyakorlatilag elengedhetetlen manapság.
A gyerekek többsége egész nap iskolában ül és tanul, több órát tölt fizikailag passzívan, miközben szellemileg jelen kell lennie. Ezt a terhelést nem tudja kimozogni egy tízperces szünetben és a testnevelésóra sem lesz elég rá. A szabadban töltött idő megnyugtatja a gyerekeket, szabadon mozoghatnak, és jó levegőn tölthetik az időt. Nem feltétlenül kell sportra gondolni, lehet aktív kikapcsolódás egy iskola utáni közös séta is a közeli parkban.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kisebbeknek még hatalmas igényük van a közös történetmesélésre, ami a nagyobbaknál már a társas kommunikációban él tovább. Az esti mese mára közel sem annyira hétköznapi, mint volt néhány évtizeddel ezelőtt. Az érzelmekkel a történeteken keresztül ismerkedhetnek, fejleszti a kreativitásukat és a szociális képességeiket. A képernyőn keresztüli esti mese helyett, ha van rá idő és energia, inkább olvassatok mesét a gyereknek. A diavetítő is előkerülhet, ha eddig a padláson porosodott, így a vizuális inger ugyanúgy megjelenik, de nem olyan erőteljesen. A japán meseszínház is szuperül alkalmas arra, hogy a mesélésbe még egy extra csavart vigyetek.
A családi társasjátékozás is kiválthatja a közös filmnézést vagy az egyéni kütyünyomkodást. Számtalan olyan társas létezik, amik kifejezetten családoknak készültek, legyen szó akár a beszélgetést beindító vagy a csapatjátékot építő darabokról.
Nehéz kikerülni a képernyőzést, felnőttként is nagy kihívás, hogy ne forduljon függőségbe a folyamatos ingerhajhászás. Sajnos ez egy azonnali dopaminforrás, amelyre könnyű rákapni, ezért fontos tudatosan korlátozni a közösségi médiákból ömlő tartalmakat. Ki lehet alakítani a házban offline zónákat, ahol senki nem telefonozik, így könnyebb kapcsolódni és szokást teremteni a képernyő nélkül töltött időre. Hasonlóan jó trükk, hogyha a telefonokat egy helyen teszitek le, mondjuk, egy kosárba vagy dobozba, ahol nincsenek látható helyen, így könnyebb megszabadulni a kísértéstől, hogy rákukkantsatok. Ha az egész család részt vesz a digitális detoxban, akkor az mindenkinek könnyebbé teszi a folyamatot, és jó példát mutat a gyerekeknek is, hogy igenis lehet jól érezni magunkat a valóságos élettérben.
De vajon hogyan tudják a mai világban a szülők kordában tartani a gyerekek okoseszköz-használatát és képernyőidejét? A Dilemma podcast adásában erre kerestük a választ.
A túl kevés képernyőzésnek is lehetnek hátrányai? Mészégető Marcsival, a Hello Szülő főszerkesztőjével beszélgettünk
A Dilemma podcast legfrissebb adásában arról volt szó, hogyan tudják a mai világban a szülők kordában tartani a gyerekek okoseszköz-használatát és képernyőidejét.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)