6 tipp, hogy gyorsabban teherbe ess - Ezekre figyeljetek, a babát szeretnétek
Teherbe esni nem is olyan könnyű. Íme, pár praktika!
Babát szeretnél, de nem sikerül teherbe esned? Nem kell kétségbeesned, hiszen, ha még nem próbálkoztok egy éve eredménytelenül, korántsem biztos, hogy terméketlen vagy.
A baba nem fogan meg olyan egyszerűen, hiszen bioritmusodnak, életmódodnak és mindkettőtök szervezetének a lehető legjobb állapotban kell lennie ahhoz, hogy sikerrel járjatok.
Mindez azonban nem igényel görcsös, mindennapos odafigyelést: néhány egyszerű és természetes praktikával gondoskodhatsz róla, hogy tested és lelked is felkészüljön a gyerekvállalásra, és rövid időn belül sikerrel járjatok!
Időzíts!
A peteérés előtt és után öt nappal vagy a legtermékenyebb. Ebben az időszakban időnként töröld le a hüvelyi területet egy papírzsebkendővel, és ellenőrizd a méhnyaknyák állagát: amennyiben a váladék nyúlós, és tojásfehérjéhez hasonló, magas az esély a teherbeesésre.
A nyák ugyanis megkönnyíti a spermium számára a petesejthez jutást.
A gyógyszertárban kapható ovulációs tesztek is segítenek megállapítani, hogy mikor következik be a peteérés.
A teszt elvégzéséhez vizeletmintára, illetve a nyálból vagy a hüvelyváladékból vett kenetre lehet szükség. Amennyiben három hónap alatt nem jelez ovulációt, fordulj orvoshoz.
A terméketlenség hátterében legtöbbször az áll, hogy nincs ovuláció, elzáródtak vagy sérültek a petevezetékek, de okozhatja még a méh nyálkahártyájának rendellenessége vagy a méh valamilyen betegsége. Bár ezek olykor kizárhatják a természetes teherbeesés lehetőségét, a mesterséges megtermékenyítés ilyenkor is segíthet. Ha érdekel, milyen lehetőségeid vannak meddőség esetén, olvasd el cikkünket!
Testsúly
Ha súlyfelesleged van, és teherbe szeretnél esni, meríts erőt a fogyókúrához céljaidból! A zsír ösztrogént termel, a magas ösztrogénszint pedig csökkenti a fogamzóképességet, így a kóros súlytöbblet gátolhatja a teherbeesést.
Ám nem csak a súlytöbblet, a túlzottan alacsony testsúly is okozhat terméketlenséget. Elegendő mennyiségű zsír hiányában a peteérés rendellenes lehet, vagy a méh képtelen befogadni a megtermékenyített petesejtet. Adj több egészséges kalóriát az étrendedhez: sovány fehérjét, teljes kiőrlésű gabonaféléket, valamint olyan jótékony zsírokat, mint az olívaolaj. Ügyelj arra is, hogy kellő mennyiségű vitamint és ásványi anyagot fogyassz, ugyanis a vitaminhiányos állapot sem segíti a fogamzást. Pár hónappal a teherbeesés tervezett időpontja előtt kezdj el terhességi vitamint szedni, hogy, ha megfogan a baba, egészségesen fejlődhessen pocakodban!
Lazábban!
Komoly fizikai megerőltetés mellett szervezeted nagy valószínűséggel képtelen felkészülni a terhességre. Már az is jelentősen befolyásolhatja bioritmusodat, ha naponta egy óránál hosszabb testedzést végzel, ez ugyanis gátolhatja a peteérést. Ha gyermeket szeretnél, lassíts egy kicsit a tempón.
A felmérések szerint a váltakozó ritmusú, stresszes munkát végző nők is nehezebben kerülnek áldott állapotba, éppen ezért döntened kell, hogy karriert vagy családot szeretnél. Tűzz ki elérhető szakmai célokat, és próbáld magad mögött hagyni a munkahelyi feszültséget, amikor hazaérsz. A stressz csökkentése érdekében meditációs vagy jógagyakorlatokat is végezhetsz, ez ugyanis segíthet a váltásban is, hogy az irodai problémák otthon már ne terheljenek.
Rejtett összefüggések
Próbáld mellőzni az antihisztaminokat és az orrdugulás elleni szereket. Ezeket a gyógyszereket ugyanis az orrüregben felgyülemlő váladék mennyiségének csökkentésére fejlesztették ki, de a méhnyaknyákra is hatást gyakorolnak. Ez utóbbi pedig fontos szerepet játszik abban, hogy a spermiumok eljussanak a méhen át a petevezetékbe, ahol a megtermékenyítés megtörténhet.
Az olyan gyulladáscsökkentő szerek, mint az ibuprofen és az aszpirin, szintén gátolhatják a peteérést, illetve a megtermékenyült petesejt megtapadását a méhfalon. Használj inkább paracetamol-tartalmú készítményt a fájdalom csillapítására, de mivel ez nagy mennyiségben májkárosító hatású lehet, a legjobb, ha természetes szereket alkalmazol. Küzdj a fájdalom ellen meleg vizes palackkal, megfázás és influenza ellen pedig hatásos lehet a hagymatea.
Koffein és nikotin
A dohányzás mindkét nem esetében csökkenti a termékenységet, a fogamzás után pedig a nőknél egyértelműen növeli a vetélés kockázatát.
A nikotint fogyasztó nők petefészkében bizonyítottan gyorsabban csökken az egészséges petesejtek száma, mint a nemdohányzókéban. A férfiaknál összességében kevesebb spermium termelődik, ráadásul ezek közül több lesz a sérült.
Kerüld a koffeintartalmú italokat is, mert fogyasztásuk gátolja a nemi szervek egészséges működését. Ne csak a kávét és az energiaitalokat száműzd: nézz körül a gyógyszeres szekrényben is, mert bizonyos orvosságok, például a fejfájás-csillapítók koffein felhasználásával készülnek.
Megfelelő időzítés
Peteéréskor három napon át naponta legalább egyszer bújj ágyba partnereddel. Ha nem szeretnétek a peteérés figyelésével bajlódni, a legutóbbi menstruáció első napjától számított nyolcadik naptól minden második nap szeretkezzetek, egészen a huszadik napig.
Vesd be bátran ezeket a hasznos praktikákat a teherbeesés érdekében, azonban kerüld azt a hibát, hogy életed és mindennapjaid kizárólag a babatervezésről szólnak! Ne hanyagold el párkapcsolatodat sem, hiszen, ha állandóan célzottan tervezed az együttléteket, az nemi vágyatokra is rossz hatással lehet.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Próbálj egy kis spontaneitást csempészni az estékbe, és meglátod, pont akkor fogsz teherbe esni, amikor egy pillanatra csak magatokra gondolsz, nem pedig a babára.
Cikkünk a Reader's Digest kiadó gondozásában megjelent 1001 otthoni gyógyír című könyv segítségével készült.
OLVASD EL EZT IS!
- meddőség
- lelki háttér
3 lelki ok a meddőség hátterében
- meddőség
- termékenység
Mikor vagy a legtermékenyebb?
- meddőség
- nemi betegség