Nincs benne szégyellnivaló: minden, amit tudnod kell a fejtetvességről
A bőrgyógyászt kérdeztük
Bárkit utolérhet a dolog.
- Így okosítsd fel az irodát! (x)
- Jótékonysági főzés Dobó Ágival (x)
- Idén visszatér az egyik legnépszerűbb hazai gyereknapi program (x)
- A természet ihletet ad (x)
- „Szeretek vezető lenni, de még jobban szeretem, hogy nőként lehetek az” (x)
- Huawei szupereszköz: az iroda parancsnoki hídja (x)
- 5 tipp, hogy a megfelelő laptopot válaszd az utazáshoz (x)

- Mi Portugália fővárosa? 10 kvízkérdés Európa országairól, amit illik tudni
- 10 kérdéses villámkvíz a magyar gasztronómiáról: milyen töltelék van a Gundel-palacsintában?
- Melyik oldalon található a máj? 8 kérdéses kvíz az emberi szervezet felépítéséről
- Az erős szexuális vonzalom 7 legfőbb jele - Már az ismerkedés során észreveheted őket
- Nem ébredés után mutatja a valós testsúlyt a mérleg - Mikor kell méredzkedni a tudomány szerint?
Amint a gyerek közösségbe kerül, számos veszélynek ki van téve. Nagyobb eséllyel kap el betegségeket más kicsiktől, és bizony az is előfordulhat, hogy egy nap egy apró, nemkívánatos lakóval a fején tér haza.
A tetvességtől mindenki nagyon fél, a legtöbb ember úgy tartja, valami szégyellnivaló dologról van szó - holott a dolog a legtisztább körülmények közt, a legigényesebb családban is megtörténhet.
Ezt - noha kellemetlenebb - ugyanúgy kell nézni, mint egy szimpla megfázást: egy orvosolandó problémaként, amire van gyógymód, és ami miatt senkinek nincs oka megbélyegezve érezni magát.
Dr. Svajda Bernadett gyermekbőrgyógyászt kérdeztük meg a témában.
Kik a veszélyeztetettek?
Életkor szerint a tetű nem válogat - akárkinek, legyen bár idős vagy fiatal, gyerek vagy felnőtt, lehet a hajában tetű. A tetvesség bármely életkorban előfordulhat, a hajjal, szőrrel borított testfelszínen gyakori a fertőzés - magyarázza a bőrgyógyász.
Legveszélyeztetettebbek azok, akik zsúfolt közösségben, gyakori szoros kontaktusban élnek, így például gyermekközösségekben. A kezelést, fertőzés megfékezését nehezítik a szegényes higiénés körülmények. Napjainkban is gyakori a jelenség akár járványos előfordulása is - folytatja.
A tetű terjedése
Kivédeni nagyon nehéz lenne, és talán nem is lehet, hogy tetű telepedjen meg a hajban, ugyanis gyakorta állnak elő olyan alkalmak, amikor sor kerül veszélyt magában hordozó szituációkra. A tetű a doktornő elmondása szerint testi érintkezéssel átadható ugyanis, így aztán gyerekről gyerekre terjedhet a dolog játék közben, de akár tömegközlekedéskor, egy tömött buszon is kerülhet tetű egy fejről egy közeli másikra.
Hogy ismerheted fel?
Ha a gyerek vakargatja a fejét, az vészjósló lehet, ugyanis a tetű vért szív a bőrből, és nyálát a bőrbe fecskendezi, emiatt viszketést idéz elő. Ez gyanút kelthet, a hajat megvizsgálva fehér, apró, egy milliméteres tojásszerű úgynevezett serkék láthatók, illetve ritkábban kifejlett egyedeket is találni a hajban - írja le a tüneteket a bőrgyógyász.
A kezelés
Kezelésére speciális oldatok állnak rendelkezésre, melyek emberre nem károsak, de az atka légzését gátolják.
Mivel a peték 12-15 nap alatt fejlődnek felnőtt tetűvé, ezért a kezelést érdemes 10-15 nap elteltével megismételni, a tetű életciklusához igazodva. Ezután várható a gyógyulás - mondja dr. Svajda Bernadett.
A fokozott higiénés intézkedések betartásával megelőzhető a terjedés. Érdemes a tetűvel fertőződött illetőt amennyire lehet, elkülöníteni. Ha a gyerek az, akkor vigyázni rá, hogy ne érintkezzen például testvéreivel, nehogy az ő hajukba is kerüljön tetű. Kapjon külön fésűt, és naponta érdemes ágyneműjét váltani - tanácsolja a bőrgyógyász.
OLVASD EL EZT IS!

- influenza
- nátha
7 életmentő dolog, amit tudnod kell, ha beteg a gyerek

- étel
- szalmonella