7 biztos módszer az émelygés legyűrésére
A terhességi hányinger többnyire azt jelzi, hogy a babával minden rendben. A mamának azonban túl kell élnie ezt az időszakot.
Mindenki úgy tervezi, hogy terhessége alatt a sugárzóan boldog Madonnákhoz hasonlít majd, és a hónapok előrehaladtával egyre csak szépül.
A kínzó terhességi émelygés és hányinger valahogy nem illik bele ebbe a képbe. Tipikus esetben a probléma a terhesség hatodik hetében kezdődik, amikor a méhlepény elkezdi nagy mennyiségben termelni a humán choro-gonadotrop hormont, azaz a HCG-t, ami egy jellegzetes terhességi hormon.
A tünetek általában a nyolcadik vagy a kilencedik héten a legsúlyosabbak, és a 13. hét után elmúlnak. Addig azonban a nap bármelyik szakaszában rád törhetnek, illetve bizonyos szagok is kiválthatják azokat.
A jó hír, hogy a reggeli hányinger többnyire arra utal, hogy a terhesség minden részletében teljesen egészséges. Egy tanulmány szerint, melyet 9098 terhes nő bevonásával végeztek, azok körében, akik az első három hónap során hánytak, kisebb volt a vetélések és a koraszülések száma. Csak éppen túl kell élni ezt a nem éppen kellemes időszakot.
Keresd meg az ideális stratégiát!
Ami bevált a nővérednél, a barátnődnél vagy a szomszédasszonynál, nem biztos, hogy neked is használ. Valószínűleg több stratégiát is ki kell próbálnod, mire rátalálsz a megfelelőre.
Egyél úgy, ahogy a baba!
A magzat napi 24 órán keresztül vonja el véredből a glükózt. Ha nem gondoskodsz ennek pótlásáról, hirtelen lezuhanhat a vércukorszinted - ami pedig köztudottan fokozza a hányingert.
Számos szakember szerint a legjobb taktika az, ha áttérsz a baba étkezési módjára, vagyis a gyakran keveset elvét követed. Gyorsan és könnyen juttathatsz glükózt a szervezetedbe, ha gyümölcscukrot fogyasztasz, ami elsősorban a zöldség- és főzelékfélékben, valamint a gyümölcsökben lelhető fel. Különösen ajánlott a szőlő és a narancs.
Kerüld a zsíros ételeket!
A sajtos hamburger hagymakarikákkal nem a legjobb választás. A zsíros-olajos ételek gyakran okoznak hányingert, mivel lassabban emésztődnek, így tovább maradnak a gyomorban. Arról nem is beszélve, hogy a lehető legrosszabb menü a benned fejlődő életnek.
Mindig legyen kéznél rágcsálnivaló!
A tapasztalatok szerint a hányingerrel küszködő terhes nő csak nehezíti a helyzetét, ha üres gyomorral vág neki a napnak. Akár reggel, felkelés előtt, akár éjszaka is bekaphatsz egy kis rágcsálnivalót. A nap folyamán is gondoskodj arról, hogy mindig legyen valami a gyomrodban. Ily módon nemcsak a vércukorszintedet tarthatod normális szinten, hanem a terhesség idején fokozottan termelődő gyomorsavat is megkötheted.
Tartalmaz némi zsiradékot és fehérjét, és nagy mennyiségben lelhetők fel benne a B-vitaminok különböző fajtái - egyebek között a B6-vitamin is, melynek hányinger- és hányáscsillapító hatása közismert.
Igyál sok szénsavmentes folyadékot!
Enyhíti a tüneteket, ha gyakran kis mennyiségű buborékmentes folyadékot iszol - például ásványvizet, gyümölcsleveket, de a sima csapvíz is tökéletes.
Egyes gyógyteák, például a málnalevél vagy a kamilla, tovább csökkentik az émelygést, a hányingert, főleg, ha nem külön-külön, hanem keverékként fogyasztod őket. A biztonság kedvéért azonban kérd ki az orvos véleményét is.
A gyömbérsör - nevét meghazudtolva - alkoholmentes ital, és remekül csökkenti az émelygést, hányingert.
Hozzávalók:
- 1,5 dkg szárított sörélesztő
- 5 dl meleg víz
- 2+1 kávéskanál őrölt gyömbér
- 75 dkg + 1 kávéskanálnyi cukor
- 3 l hideg + 1,2 liter meleg víz
- 2 citrom leve
Tegyél egy kancsóba 1,5 dkg szárított sörélesztőt, 4,5 dl meleg vizet, 2 kávéskanál őrölt gyömbért, 2 kávéskanál cukrot. Keverd össze, és lefedve tedd meleg helyre. Hagyd állni egy napon át. Ezt követően 6 napon át mindennap tegyél bele 1 kávéskanálnyi őrölt gyömbért és 1 kávéskanálnyi cukrot. A hetedik nap után szűrd le. Egy nagy tálban 1,2 liter meleg vízben oldj fel 75 dkg cukrot, és add hozzá 2 citrom levét. Az elkészített gyömbéres folyadékot keverd össze 3 l hideg vízzel, töltsd üvegekbe, zárd le, és legalább 2 napig hagyd érni. Hideg helyen egy hétig eláll.
Magzatvédő vitaminok - csak az orvos tudtával
Egyeseknél ezek a készítmények gyomorrontásszerű tüneteket válthatnak ki. Csak az orvos engedélyével szedj ilyen jellegű termékeket.
Bízz szervezeted bölcsességében!
Edd azt, ami megkívánsz, kivéve persze a zsíros-olajos és a gyorséttermi ételeket. Kerüld a kávét, a mesterséges édesítőszereket és mindenféle gyógyszert, amit nem az orvos rendelt. Ha viszont milánói makarónira vágysz, engedj a csábításnak. A szervezet tudja, mire van szüksége. Ha súlyod folyamatosan gyarapszik, és a hányás ellenére sem észlelsz kiszáradásra utaló tüneteket, akkor nagy baj nem lehet. Szervezetednek valószínűleg nincs is különösebb szüksége arra, ami kikívánkozik belőled. A hányingerrel-hányással küszködő nők túlnyomó többségénél a magzat tökéletesen fejlődik.
Gyorssegély - egy kis akupresszúra
Feküdj a jobb oldaladra. Egy másik személy - mondjuk a párod - üljön le mögéd úgy, hogy hátadat megtámassza a saját bal lábával. Bal karját csúsztassa alád, és markolja meg erősen a válladat.
Jobb kézzel masszírozza meg a nyakadat háromszor egymás után, majd tenyerét a tarkódnak feszítve húzza a fejedet felfelé. Ezután hüvelykujjával nyomogassa a bal lapocka és a gerincoszlop közötti bemélyedést, illetve a lapockát körös-körül. Végül csúsztassa be a hüvelykujját a lapocka alá olyan mélyen, ahogy az neked jólesik.
A nyomásnak egy-egy ponton 5-7 másodpercig kell tartania, az érzékenyebb területekre azonban több időt is fordíthattok.
A mozdulatok kezdetben legyenek gyengédek, a későbbiek során pedig - ha számodra ez nem kellemetlen - mind intenzívebbek. Fontos, hogy a masszírozó ne csak a karjával, hanem egész testével fejtsen ki erőt, ugyanis a a kétféle nyomás teljesen különböző érzetet kelt.
Mikor fordulj orvoshoz?
A súlyosbodó tünetek úgynevezett terhességi vészes hányásra utalhatnak. Mindenképpen fordulj orvoshoz az alábbi esetekben.
- Ha egy kilónál többet fogysz. Normális körülmények között a terhesség idején a súlygyarapodás még akkor is folytatódik, ha esetenként kijön belőled az étel.
- Ha a kiszáradás jeleit tapasztalod, úgymint közepes vagy erős szomjúságérzet, kimerültség, fejfájás, ajakszárazság, kevés vagy semmi vizelet, izomgyengeség, szédülékenység, feledékenység.
- Ha semmi sem marad meg a gyomrodban négy-hat órán keresztül, még a víz vagy a gyümölcslé sem.
Ne halogasd a segítségkérést, mert felborulhat a szervezet elektrolit-egyensúlya, romolhat a vérkeringés, károsodhat a máj és a vese.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Nem beszélve arról, hogy ilyenkor fokozódik a zsírbontás, ezért többszörösére nő a vérben a keton nevű vegyület szintje - ami károsíthatja a magzatot. A terhességi vészes hányást általában kórházban, glükózt, vizet és vitaminokat tartalmazó infúziókkal kezelik.
Cikkünk a Szakorvosi tanácsadó - Házi gyógymódok című könyv alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- terhesség
- vetélés
Vetélés és vérszegénység
- terhesség
- nyár
Szexi nyári maxiruhák körképe
- mell
- terhesség