4 jel, hogy tehetséges a gyereked

Mi lesz, ha nagy lesz?

Egy éves sincs, de porontyod már beszél, és mozgása is gyorsan fejlődik? Tudd meg, mire utal mindez!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A gyermek születésétől kezdve megindul a verseny, és a legtöbb szülő, miután utódját a startvonalhoz állította, csalódott lesz, ha a belépő nem jól sikerül. Bár nem feltétlenül az a gyerkőc lesz a végén is győztes, aki első az ifjúkori képességek elsajátításában, bizonyos jelek már egy éves kora előtt utalhatnak arra, hogy különleges képességek rejtőznek benne. Tudd meg, csemetéd vajon mennyire tehetséges!

Figyelj a jelekre!

Ha babád gyorsabb ütemben fejlődik a többieknél, és már egészen pici korában felfedezed rajta a tehetség jeleit, az még nem feltétlenül garantálja, hogy különleges és sikeres felnőtt lesz.

Ahhoz, hogy érzékeit kibontakoztathassa, rád is szüksége van. Sok gyakorlással, biztatással és megerősítéssel segítheted abban, hogy különböző veleszületett képességei összeadódjanak, és létrehozzák azt a felnőttet, aki tehetséges festő, ügyes műszerész, hatékony pénzügyi szakember, hozzáértő bróker vagy épp érzékeny pedagógus lesz.

Korai mosolyok

Az, hogy mennyire könnyen tanul meg a baba mosolyogni, gügyögni, emberi arcra és hangra reagálni, elárul valamennyit a szociális beállítottságáról. Bár egyes apróságok természetüktől fogva sokkal komolyabbak, mint mások, a jelentős késedelem a mosolyok terén látási vagy hallási problémákat jelezhet, esetleg lelki vagy intellektuális fejlődési problémára utalhat.

Ha tehát csemetéd szája különösen hamar görbül mosolyra, nyugodt lehetsz afelől, hogy minden rendben zajlik, sőt, elképzelhető, hogy nyitottsága révén könnyebben tanul majd, mint kortársai, de akár sikeres előadóművész is válhat belőle.

15 tündéri, kézzel készült gyerekjáték

Nézegess képeket!

Elolvasom

Szószátyár poronty

Az az apróság, akinek már igen korán nagy a szókincse, aki másoknál korábban használ választékos kifejezéseket és mondatokat, valószínűleg a szavak mestere lesz. Elképzelhető azonban, hogy nem verbálisan, de később majd inkább az írás területén lesz kiemelkedő: hagyd, hogy ő maga válassza ki, melyik az inspirálóbb számára!

Izgő-mozgó baba

Egyes kisbabák már az anyaméhbeli első rúgásoktól kezdve fizikailag igen aktívnak tűnnek, születés után pedig korán felemelik a fejüket, hamar felülnek, felállnak és járnak. Kiderülhet róluk, hogy atletikusabbak másoknál, ha pedig jól kamatoztatod ezt az érzékét, tehetséges sportoló válhat csemetédből. Ha szemed fénye korán kezdi tudatosan összehangolni tekintetét a mozdulataival, és a szükséges életkor előtt már a tárgyak után nyúl, megragadja őket, valószínűleg jó kézügyességű gyerkőc lesz belőle, ha tehát hagyod kibontakozni képességeit, idővel akár még tehetséges művész is lehet.

Elmélkedő csemete

Az intellektus legfőbb jellemzői - a kreativitás, a humorérzék és a problémamegoldó képesség - legkorábban általában csak az első év vége felé nyilvánulnak meg, amikor a gyerkőc már komolyabb dolgokat is képes megérteni. Az a gyerek tehát, aki mindent átlát, de keveset beszél, valószínűleg nincs lemaradva a kortársaktól: lehet, hogy éppen azért szűkszavú, mert a világ minél alaposabb megértése fontosabb számára. Ha már korán fogékony a komolyabb összefüggésekre, reál területeken lesz tehetséges.

Milyen az ideális fejlődés?

A tanulás üteme az egyes szakaszokban nem egyenletes. Az egyik gyerek mosolyog párhetes korában, de nem nyúl a játékért hat hónapos koráig, míg a másik nyolc hónaposan jár, de nem beszél másfél évesen. Ha egy gyerek véletlenül egyenletesen fejlődik minden területen, világosabban láthatod a jövőben rejlő lehetőségeket.

Az a gyerek, aki például mindent korábban végre tud hajtani, valószínűleg eszesebb lesz az átlagnál, annál a csemeténél pedig, aki minden területen különösen lassú, súlyos fejlődési vagy egészségügyi problémák állhatnak fenn, ami szakértő segítséget és beavatkozást is igényelhet.

Akármilyen is a pici fejlődési üteme, amit az első évben elsajátít, az figyelemreméltó. Soha többé nem fog ennyi mindent ilyen gyorsan megtanulni.

Élvezd ezt az időszakot, és éreztesd örömödet csemetéddel is. Ha megérted a gyerek saját fejlődési ütemét, azzal azt jelzed, hogy elfogadod őt olyannak, amilyen: ne hasonlítsd össze a gyerekedet más babákkal.

Cikkünk Heidi Murkoff, Arlene Eisenberg és Sandee Hathaway Az első 12 hónap - Újdonsült szülőknek a terhesség utáni időszakról című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük