3 jó szándékú szülői mondat, ami rombolja a gyerek személyiségét - Ezt mondd helyette!
Néha egy ártatlan mondatnak is nagy súlya van.
Nagyon könnyen kicsúszik olyan dolog az ember száján, ami utána óhatatlanul is a levegőben lebeg, és a gyerkőc nem tud vele mit kezdeni, mert bántónak gondolja.
Ha szeretnéd, hogy a személyisége a felelőtlenül kiejtett szavak miatt ne csorbuljon, akkor kétszer gondold át, mit mondasz ki hangosan.
Fegyelmezd magadat is!
Ha folyton csak szidod a gyerkőcöt, nem várhatod el, hogy javuljon az együttműködési készsége. Önmagadat viszont megpróbálhatod leállítani. Ahelyett, hogy megszidnád a hibáiért, megpróbálhatod rávezetni a helyes megoldásra. Ha nem tudsz semmi biztatót, azaz pozitívat mondani, akkor inkább hallgass, ne szólj semmit.
Természetesen nem hagyhatod említés nélkül a gyerek hibáit, azt azonban megteheted, hogy azokra nem negatív módon reagálsz, hanem lehetőséget adsz neki a viselkedése megjavítására. Még a pozitív módon adott kritikát is a pozitív viselkedésért adott háromszor annyi dicsérettel kell ellensúlyozni. Egy dicséret önmagában még nem képes ellensúlyozni egy kritikát. A gyermekek gyakran csupán azért nem hallgatnak eléggé a szüleikre, mert jó cselekedeteikért nem kapnak elég dicséretet.
- Ne légy ostoba!
Ez a kifejezés nem minden esetben sugall rossz szándékot, mégis bántó teherként nehezedhet a kicsi vállára. Gyerekként biztosan neked is voltak olyan számításaid, melyek teljesen lehetetlen ostobaságnak tűntek, gondolj ezekre, és ne illesd a gyerkőcöt ilyen bántó jelzővel, még akkor se, ha rosszul dönt. Mondd neki inkább ezt: - Kérlek, beszéljük meg még egyszer a dolgot! Ez a kérés sokkal inkább kedvére lesz majd, ráadásul, ha így adod tudtára, hogy téged is érdekel a döntése, és szeretnél neki segíteni, akkor a jövőben is szívesebben fordul majd hozzád.
Ártó cselekedetek
Nemcsak a mondataidat, hanem cselekedeteidet is válogasd meg, ha a gyerek neveléséről van szó.
- Ezt semmi esetre sem teheted meg!
Ebből a mondatból szinte árad a negatív felhang, amit a gyerek is rögvest észrevesz, és kapásból elutasít téged, valamint a segítségedet. Ha a lurkó valami olyasmit próbál tenni, ami neked nem tetszik, vagy amitől félted, akkor azt inkább ilyen formában próbáld a tudtára adni: - Gondolkozz el rajta, miként tehetnéd ezt meg másképpen!
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ezzel lehetőségeket nyitsz meg előtte, hogy ő is átlássa, mit hogyan kellene tennie, mi lenne a legjobb megoldás a problémára. Sőt, azt is elérheted, hogy a te véleményedet is kikérje a cselekedeteiről.
- Úgy viselkedsz, mint egy kisbaba!
A kicsik szeretnek azzal kérkedni, hogy már ennyi vagy annyi idősek, és ehhez képest már mi mindenre képesek, azonban mégiscsak gyerekek, akik nem mindig viselkednek koruknak megfelelően. Ez azonban nem jelenti azt, hogy leminősítve kisbabához kellene őket hasonlítani, ugyanis ettől a dac és a makacsság sokkal jobban kiütközik, és még inkább azonosul majd a szereppel.
Tehát olyannal kell az akaratosságot letörni, ami pozitív megerősítést ad a gyereknek, és ami által maga is belátja, a viselkedése nem illik hozzá, például: - Te már okos és ügyes nagyfiú, nagylány vagy, kérlek szépen viselkedj is úgy!
Egyre többet hallani kiskorúak erőszakos cselekedeteiről, figyelemhiányáról, kábítószerezésükről és öngyilkosságukról. A szakintézetek, iskolák, nevelők bizonyos fokig segítenek ezek megoldásában, de a problémák gyökere legtöbbször a családon belül keresendő.
A szakember-szerző által kínált lehetőség abban rejlik, hogy a pozitív gyermeknevelés módszerével lehetőséget biztosítunk a gyermekeknek, hogy felfedezzék, és kifejezésre juttassák valódi énjüket.
Kiadja a Trivium Kiadó.
Ára 2632 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.
OLVASD EL EZT IS!
- kisgyerek
- étkezés
5 furcsa lelki ok a háttérben, ha a gyerek válogatós
- büntetés
- kisgyerek