3 szülői magatartás, ami megnehezíti az ovis beszoktatást - Sokan nem gondolnak rá
Fontos, hogy a szülő lélekben is elengedje a gyereket óvodába.
Az óvodai beszoktatás különösen azoknak a gyerekeknek jelent új helyzetet, akik korábban még nem jártak közösségbe. Akik bölcsődések voltak, azoknak várhatóan könnyebben megy majd, de még így is lehetnek meglepetések.
Hogy a beszoktatás mennyire halad gördülékenyen, az nem csupán a gyereken és az óvó nénin, de a szülőn is múlik. Érdemes olyan körülményeket teremteni, melyek megkönnyítik az szülőtől való elválást és az óvodai életbe való beilleszkedést.
Reggeli kapkodás
A felnőttnek is rosszul indul a napja, ha rohanni kell a munkába. Ez a gyerekek esetében hatványozottan igaz. Próbáld meg kivédeni a reggeli kapkodást, induljon kényelmesen a nap. Ehhez elengedhetetlen, hogy legalább fél órával a gyerek ébredése előtt kelj. Így lesz időd nyugodtan felkészülni a napra, felöltözni, előkészíteni a reggelit. Ha pedig minden készen áll, ébresztheted a gyereket, és már csak azzal kell foglalkozni, hogy neki segíts felöltözni, összeszedni magát. A közösen, kényelmesen elfogyasztott reggeli egy jó és nyugodt napindító rituálé, ami ideális esetben minden reggelbe belefér.
Ha csak egy pohár joghurtra vagy müzlire van idő, az is több a semminél - és az óvodában úgyis reggelizik még a többiekkel. Amennyiben a kapkodást sikerül elkerülni a reggel további részében is, úgy nyugodt lelkiállapotban könnyebben megy majd a beszoktatás és az elköszönés az óvodában.
Elhúzódó búcsúzkodás
A beszoktatás első egy-két napjában általában még jelen van a szülő, ám a következő két hétben egyre rövidül anya vagy apa csoportban töltött ideje, miközben a gyerek egyre több időt tölt az oviban. Először csak egy pár percre, majd fél-egy órára marad a gyerek a szülő nélkül, míg már az egész délelőttöt bent tölti az oviban. A szülőtől való elszakadás egyik neuralgikus pontja az elköszönés.
Fontos, hogy anya vagy apa ilyenkor elmondja, hogy mikor jön vissza - például: „Kimegyek a mosdóba és már jövök is.” „Most kimentek az udvarra játszani az óvó nénivel és a többi gyerekkel, és utána jövök érted.” Ezután puszi, ölelés. Mind a beszoktatás heteiben, mind a későbbiek során fontos, hogy ne húzódjon el nagyon a búcsúzkodás. Nem szerencsés még egy (és még egy) puszira visszaszaladni. Sem a szülőnek, sem a gyereknek nem jó, mivel a gyerek ilyenkor benne ragad egy átmeneti állapotban, egy légüres térben az otthon és az óvoda között, ami frusztrálóan hat rá.
Nézeteltérés az óvónő és a szülő között
Előfordulhat, hogy a szülő és az óvodapedagógus nem ért mindenben egyet, a beszoktatást illetően nézetkülönbségek is kialakulhatnak. Ez teljesen természetes, hiszen emberek vagyunk, ám fontos, hogyan kezeljük a helyzetet. Kulturáltan, tiszteletteljes hangnemben, semmiképp sem személyeskedve vagy bántó módon, a másikat partnerként kezelve érdemes megbeszélni a dolgot.
Ez elsősorban a gyerek érdekében lányeges, hiszen még ha nem is érti háromévesen, hogy pontosan miről van szó, a kialakult feszültséget tapasztalja. Ha pedig azt érzi, hogy anya vagy apa esetleg haragszik arra az emberre, akivel neki a napját itt kellene töltenie az óvodában, az nem fogja megkönnyíteni számára a beszoktatást.
Kvíz az ovis dalokból - Töltsd ki!
Az óvodában tanult dalok, mondókák sokszor akkor kúsznak vissza a tudatunkba, amikor a saját gyerekünk kezdi dúdolni az ismert sorokat. Lássuk, hány ovis dalt tudsz folytatni!
(Képek: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- óvoda
- felvilágosítás