„Azt mondta, hogy nem a barátom…” - Így reagálj szülőként jól az ovis összezördülésekre
Először vegyél egy mély levegőt, ne impulzív módon reagálj az ovis nézeteltérésre.
Szülőként természetes, hogy arra vágyunk, hogy gyerekünk vidám, boldog és kiegyensúlyozott legyen. A társas kapcsolatokban érje sok öröm, a környezete szeresse, elfogadja őt. Épp ezen vágyak miatt nehéz, amikor azt látjuk, a gyerek nehezen illeszkedik be az óvodai csoportba, vagy este, lefekvéskor elmeséli, hogy „Tomi azt mondta, nem vagy a barátom”. Ilyenkor - különösen első gyerek esetén - a szülő általában azt érzi, hogy meg kell oldania ezt a problémát, meg kell mentenie a gyerekét, de legalábbis beszélnie kell az óvó nénivel vagy a másik gyerek anyukájával.
Így reagálj szülőként jól az ovis összezördülésekre
Az ilyesfajta ovis összezördülések esetén azonban sokkal hasznosabb, ha a gyerek maga képes megküzdeni a problémával. A te feladatod tehát szülőként nem az, hogy rendezd helyette a szituációt, sokkal inkább az, hogy a helyes megoldás megtalálásában segítsd őt. Sem túlgondolni, sem elbagatellizálni nem szerencsés tehát a helyzetet. Először is fontos, hogy vegyél egy mély levegőt, próbáld kicsit objektíven látni a helyzetet, és ne hagyd, hogy az érzelmek elárasszák a gondolataidat.
Az ilyesfajta óvodás „szakítások” általában nem tartanak sokáig - még akkor sem, ha a te gyereked láthatóan komolyan vette a dolgot. A háttérben gyakran húzódnak meg apróbb-nagyobb félreértések. Az óvodáskorú gyerekek még nem tudják beleképzelni magukat egy másik ember helyzetébe, csak a saját nézőpontjukból képesek ránézni egy adott szituációra. Évekre van szükség, hogy a szubjektív perspektívákon túl is lássanak, és a szociális képességeket megfelelő módon sajátítsák el.
Elsőként erősítsd meg a gyereked abban, hogy ez a nehéz érzés, ami most a lelkét nyomja, teljesen normális: „Rossz lehetett ezt hallani Tomitól. Megértem, hogy szomorú lettél.” Ezután pedig úgy segíthetsz neki, ha kérdezel a történtektől: „Vajon miért mondhatta ezt neked? Másnak is mondta ezt Tomi? Mesélj kicsit arról, hogyan történt!” A kérdéseidre adott válaszaiból valószínűleg ki fog rajzolódni, hogy mi is játszódott le valójában közöttük. Ha mégsem világos teljesen, még mindig lesz alkalmad kérdezni az óvó nénitől, esetleg a másik gyerek anyukájától. Ezt követően pedig átbeszélhetitek, hogy Tomi azért mondta ezt, mert az adott helyzetben megharagudott valamiért rá, de ez nem jelenti, hogy mostantól kezdve nem játszanak majd együtt, nem lesznek többé barátok.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A legfontosabb, hogy ne az érzelmeid által, impulzív módon reagálj, hanem idő és energia befektetésével igyekezz megérteni a pontos szituációt. Ha pedig már világos, mi történt, a gyerekednek is jobban tudsz segíteni abban, hogy átlássa, feldolgozza, és megoldást találjatok a történtekre. Ily módon nem te oldod meg a konfliktust, hanem segítesz neki abban, hogy fejlődjön a problémamegoldó képessége, jobb megküzdési stratégiát fejleszthet ki.
„Úristen, hol a baba?! Ja, éppen szoptatom…” 7 sztori a kisbabás lét legsötétebb hónapjaiból
Ovi után sír, netán felpörög a gyerek?
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)