Az ország, ahol nem néznek a babák szemébe az anyák, hiába szeretik őket
Számunkra ez elképzelhetetlen lenne.
Elég egy csepp nyitottság, és máris időről időre rácsodálkozhat az ember, milyen fantasztikus a világ sokszínűsége. Országról országra, kontinensről kontinensre más-más emberek, más kultúra, más sajátosságok honosak, melyek bár idegennek hathatnak, sokkal inkább csodálattal érdemes rájuk tekinteni, mint furcsállva.
Európai szülőként számodra különösek lehetnek a következő, az itteniektől nagyban eltérő gyermeknevelési szokások, ám az egyes országokban mi sem természetesebb az anyák számára, mint ezen elveket követni.
Az ország, ahol nem néznek a babák szemébe
A szem a lélek tükre - nem hiába mondják, hiszen az érzelmek és a szavakkal kifejezhetetlen, mégis közölni kívánt gondolatok közvetítője is. Számunkra is, ahogyan a világ országainak túlnyomó többségében, a szemkontaktus fontos és nélkülözhetetlen dolog, így nehezen belátható, milyen érv szólhat az ellen, hogy egy gyerek szemébe nézzünk, különösen szülőként.
Pedig a Kenyában élő kiisi népcsoport számára ez alapvető nevelési elv: amint a baba eléri az egy-két hónapos kort, és élesebben kezdi látni a világot, nem néznek többé a szemébe. Nem holmi ridegség húzódik meg ugyanakkor a háttérben, mindennek komoly oka van. Kicsi koruktól arra tanítják ugyanis a gyerekeket, hogy ne szokjanak meg és várjanak el sok figyelmet. Különös: míg a kenyai anyák ily módon egyfajta szerénységet nevelnek gyermekeikbe, nálunk a szemkontaktus részben a figyelem jele is, melyet mi maximálisan éreztetni szeretnénk gyermekeinkkel.
Gyereknevelés a világ körül
Ugyancsak Afrikánál maradva, a mauritániai wolof anyák rendszeresen arcon köpik kisbabáikat, és fülükbe is beleköpnek, hogy ezután szétkenve a nyálukat áldást adjanak rájuk. Nem csak ezen a kontinensen vannak ugyanakkor érdekes szokások.
Távolodva Afrikától, Vietnamban is találni számunkra idegen nevelési elvet, ahol is a szülők megtanítják a gyerekeket parancsra pisilni. A jelzés, hogy ideje pisilni, egy speciális fütyülés, melyet alkalmazva a gyerekekben már akár kilenc hónapos korukra rögzül a reflex, ezáltal pedig igen hamar szobatiszták lesznek, és előbb tanulnak önállóságot.
Nemcsak a szülőnek, de a pedagógusoknak is komoly hatásuk van a gyerekekre. Egy jó tanár példája akár egy életen át is elkísérhet. Nézd meg a képeket!
Mindenhová ilyen tanárok kellenének: ha megnézed a fotókat, te is egyetértesz majd
Nézegess képeket!
ElolvasomA maja nők babáikat jeges vízbe mártják lefektetés előtt, hogy megóvják az egészségüket, a norvég szülők pedig mínuszokban is szívesen altatják kint a szabad levegőn gyermeküket - természetesen megfelelő öltözékben. Végül egy örmény sajátosság: az örmény szülők, amikor gyermekük első foga növekedni kezd, különböző foglalkozásokat képviselő tárgyakat pakolnak a baba elé, és megfigyelik, mihez nyúl először. A tárgy, ami felé nyúl, szerintük már ekkor megmutatja érdeklődését, így a későbbiekben a felé a szakma felé terelgetik őt, amíg felcseperedik.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A különös nevelési elvek és szokások sorát szinte a végtelenségig lehetne folytatni, egyvalami azonban mindenhol ugyanaz marad: az anyai szeretet, amelyre minden nevelési elvtől függetlenül minden gyereknek a leginkább szüksége van.