Kéziratot rajzolt össze egy középkori kisgyerek: nagyon cuki
Ahogy ma is, úgy régen is előszeretettel rajzoltak pont oda a gyerekek, ahová nem lenne szabad.
Gyerekszokás, hogy ha írószerszám kerül a kézbe, egykettőre firkák és rajzok kerülnek könyvekbe, újságokba, sőt, néha még a falra is. Így van ez most, és így volt réges-régen is, amikor a 14. századi leletet egy apró kéz megalkotta.
A régészetben az első ismert gyermekrajzot, amit kódexben találtak, egy nápolyi kolostorban lelt kézirat lapjainak szélén fedezték fel kutatók.
Tehén, ember és ördög
A rajzokon egy tehenet vezető emberalak, illetve egy vasvillát tartó ördög látható. Akadnak, akik az állatban inkább lovat látnak.
A korai gyermekrajzot a kéziratot vizsgáló Deborah Thorpe, a Yorki Egyetem munkatársa fedezte fel véletlenül, és bár hasonló, de felnőttektől származó rajzokra már más esetekben is bukkantak kutatók korábban, meg volt róla győződve, hogy ezúttal gyerekrajzokra lelt.
Meglátását megerősítette egy, a rajzocskákat megvizsgáló gyermekpszichológus, aki szerint a figurák négy-hat éves gyerektől származnak. Erre utaló jelek az alakok hangsúlyos feje és a hosszú végtagjaik is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- Ha megnézzük egy mai négy-hat éves gyerek rajzát, ugyanezekre a jellegzetességekre figyelhetünk fel - mondta el a rajzok kapcsán megkérdezett pszichológus.
Természetesen ebben az esetben is, mint mindig, fennáll a tévedés lehetősége, de ha mégis igaz, hogy a középkori kézirat margóján egy kisgyerek rajzaira leltek, akkor valóban ez a lelet a legkorábbi ismert, kódexekben talált, gyermeki kéztől származó alkotás.
OLVASD EL EZT IS!