Sokan nem veszik komolyan az elhúzódó köhögést: nemcsak megfázás okozhatja
Nem egyszerű nátháról van szó, ha a gyerek hetek óta köhög.
Ősszel, különösen az igazán hűvös, nyirkos, esős idő elérkeztével nagyon könnyű megfázni, főleg szertelen, a higiéniára még kisebb figyelmet fordító, óvatlan, sálat-sapkát el-elhagyva futkározó gyerekként. Szülőként azonban fontos figyelni, hogy az esetleges megfázás során jelentkező tünetek elmúlnak-e nyomtalanul, és mikor.
A napok egymásutánjában sokan nem is kezdik számolgatni, mióta köhög a gyerek, pedig sokszor nem egyszerű, megfázást vagy influenzát követő, köpettel járó köhögésről van szó. Három további lehetséges kiváltó okot is érdemes észben tartani, és ha a köhögés egy hét alatt sem enyhül, vagy épp megfázásos tünetek nélkül jelentkezik, érdemes el-, illetve visszamenni az orvoshoz kivizsgáltatni a kellemetlenséget.
Reflux
A gyomorból a nyelőcsőbe visszaáramló, gyomorsavas nedv és gyomortartalom okozta reflux is lehet kiváltó oka a köhögésnek. Az ilyen eredetű köhögés főleg reggel és éjjel okoz panaszt, illetve a gége irritációjával gyakori torokgyulladással, nyálkahártya-gyulladással is járhat.
A refluxra a gyomorégés és a szegycsont mögötti fájdalom is felhívhatja a figyelmet, így, ha a köhögő gyerek ilyesmire is panaszkodik, még valószínűbb, hogy ez lehet a háttérben. Az a gyerek, aki hajlamos görnyedve ülni, vagy sokat játszik előredőlve, akkor is produkálhat refluxos tüneteket, ha egyébként nem alakult volna ki nála a tápcsatorna felső szakaszának betegsége.
Váladék csorgása a hátsó garatfalon
Orrmelléküreg-gyulladás vagy légúti fertőzés esetén előfordul, hogy az orrváladék nem kifelé, hanem hátul, a garatfalon lefelé csorog, mely köhögési ingert válthat ki, így okozója lehet az elhúzódó, múlni nem akaró köhögésnek is.
Náthát, torokgyulladást gyakorta kísér orrmelléküreg-gyulladás. Az orrmelléküregek levegővel telt csontüregek az arccsontokban, melyek felé kis nyílások vezetnek az orrüregekből. Orrmelléküreg az arcüreg és a homloküreg is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Egészséges embereknél az orrmelléküreg termelte nyákot az apró csillók elvezetik, de nátha vagy felső légúti megbetegedés esetén a melléküregek nyálkahártyája megduzzad, a kis nyílások eltömődnek, és felgyülemlik a nyák, ami a baktériumok elszaporodásához és gyulladáshoz vezet. Az orrmelléküreg-gyulladás másik tünete az arc, illetve a homlok feszülése, ami ugyancsak felhívhatja a figyelmet a bajra.
Stressz
A gyerekeknek könnyű, nekik nincs még gondjuk, amin stresszelniük kellene - gondolják sokan, csakhogy a stressz az ő életükben is jelen van, és a tartós köhögés kiváltója lehet. Minden életkornak megvannak a maga problémái. Talán felnőttként kisebbnek tűnhet, ami egy gyereket nyomaszt, de nem szabad feledni, hogy számára az adott dolog fontos. Nagyon sok gyerek stresszel, szorong például iskolai teljesítés miatt. A stressz úgy idézi elő a köhögést, hogy hatására kiszárad a száj, illetve a torok, mely egyúttal kaparni is kezd.
A gyerek lelki problémáit a szülőnek kezdettől fogva figyelemmel kell kísérnie, és rendszeres beszélgetéssel igyekeznie kell a gyerekben azokat feloldani. Szükség esetén tanárok bevonása, esetleg pszichológus segítsége is indokolt lehet.
OLVASD EL EZT IS!
- betegség
- torokfájás