Rövid láz után piros kiütések? Terjed az óvodákban a kéz-láb-szájfertőzés

Apró piros kiütések a száj körül vagy a tenyéren? Erre az ovis betegségre utalhat.

Kéz-láb-szájbetegség
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kéz-láb-szájfertőzés nem új betegség, semmi köze sem a Covidhoz, sem a száj- és körömfájáshoz. Általában kora ősszel terjed, de idén az óvodákban, bölcsődékben még nem csengett le a vírus.

Jellemzően a hat év alatti korosztályt érinti, és nem ritkán felnőttek is elkapják a fertőzést. A kissé rejtélyesnek tűnő betegség szerencsére általában nem súlyos.

Kéz-láb-szájfertőzés

A kéz-láb-szájbetegséget vagy -fertőzést leggyakrabban a Coxsackie A16 nevű vírus okozza, de kutatások szerint további 15 enterovírus is összefüggésbe hozható a kialakulásával. A betegség cseppfertőzéssel terjed, de a székletben lévő vírusok is felelhetnek érte, illetve a hólyagos bőrfelületekkel való érintkezés útján is továbbadható.

Jellemző tünetei

  • 1-2 napi tartó, 38°C körüli láz
  • Piros kiütések a száj körül, szájnyálkahártyán
  • Vörös kiütések tenyéren, talpon - esetleg a fenéken

A kéz-láb-szájbetegség lefolyása 

A betegség első tüneteként általában nem túl magas láz jelentkezik, ami egy-két nap múltán megszűnik, majd megjelennek a kiütések. Ezek - a betegség nevének megfelelően - leggyakrabban a száj körül vagy szájban, tenyéren, talpon jelentkeznek. Jellemzően nem viszketnek, de a kiütésekből apró hólyagok alakulnak ki, melyek kifakadnak - fertőzhetnek -, majd 3-5 nap alatt elmúlnak. Nem törvényszerű, hogy minden említett testrészen megjelenjenek a kiütések. A legkritikusabbak a szájban lévő apró sebek lehetnek, melyek étvágytalanságot, nyelési nehézséget okozhatnak.

A kéz-láb-szájfertőzés esetében fontos a folyadékpótlás: előfordulhat, hogy a kicsit hűvösebb hőmérsékletű - de nem jeges! - italok ilyenkor jobban esnek. Az ételek tekintetében pedig ajánlott előnyben részesíteni a puhább konzisztenciájú falatokat: ilyen lehet a szilvás gombóc, vajas-mézes kalács. Bizonyos savasabb ételek - például paradicsom, narancs, kivi - csíphetik a sérült szájnyálkahártyát, ezek fogyasztása kerülendő a betegség idején.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A kéz-láb-száj fertőzés különösebb kezelést nem igényel, de ha szükséges, fájdalomcsillapító adható. Szájvíz használata nem javasolt, a gyerekorvos által ajánlott szájfertőtlenítők, ecsetelők, spray-k - például Tantum Verde - javíthatnak a helyzeten.

Általában a tünetek megjelenésének első hetén fertőz a betegség, majd szövődmények nélkül gyógyul. A tenyér és a talp területén előfordulhat, hogy hámlás jelentkezik a betegség lezajlását követően. Mivel a kéz-láb-szájfertőzést többféle vírustörzs is okozhatja, így sajnos egyszeri fertőzés nem jelent védettséget az újbóli megbetegedéssel szemben. A nagyobb gyerekek és felnőttek immunitása azonban már többnyire elég erős ahhoz, hogy ne kapják el a betegséget.

Óvodás dalok kvíze

 Az óvodai emlékek visszacsalogathatóak, ha dallam is társul hozzájuk. Te hányat tudsz folytatni a következő dalok közül?

„Erdő, erdő, erdő…” Hogy folytatódik az ismert óvodás dal? - Kvíz

Kvíz!

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük