Szülőket vesznek célba a netes csalók itthon - 3 jel, amire figyelj, ha gyerekholmit hirdetsz

Neten hirdetsz használt gyerekcuccot? Légy éber, ha gyanús üzenetet kapsz!

Internetes csalás gyerekholmik
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A koronavírus ideje alatt a netes vásárlások száma igencsak megugrott. Sokan megkedveltük ezt a fajta kényelmes, gyors és egyszerű vásárlást. Nem csupán ismert, nagyobb webáruházakból vásárolunk, anyukák például előszeretettel vesznek és árulnak kinőtt gyerekruhákat, gyerekeknek szánt termékeket az interneten. Egy-egy babakocsi, kiscipő vagy testvérfellépő meghirdetése után pedig előfordul, hogy gyanús üzeneteket kapnak. A szabályozás és a technika sajnos jelenleg még nem, egyelőre csak a józan ész és az éberségünk véd meg az ilyen szituációktól.

Egy használt babakocsi, hat csaló

Meghirdettem egy használt babakocsit a Marketplace-en és a Jófogáson. Körülbelül nyolcan jelentkeztek, ebből hat csaló volt. A kedvencem egy Mariam nevű jelentkező volt, aki Google fordító segítségével küldött magyar nyelvű üzenetet. Azt mondta, átküld egy linket, ahol megadom a szükséges adatokat, ő elutalja a pénzt, majd intézi a futárcéget, gondoskodik a babakocsi elszállításáról. Kérdésemre, hogy nem szeretné-e megnézni a babakocsit, azt felelte, hogy sajnos a munkája jellege miatt nincs rá lehetősége. Finnországban dolgozik egy tengerjáró hajón.

Az arra vonatkozó kérdésemet, miszerint Finnországban nem talált-e megfelelő babakocsit, kikerülte, és elmondta, hogy a babakocsit a fedélzeten használnák. Végül a negyedik kérdésem magasságában hogy, hogy nem, elakadt a beszélgetésünk.

3 gyanús jel, hogy adathalásszal van dolgod

A fenti példát alapul véve összeszedtünk néhány olyan gyanús jelet, melyre érdemes figyelni, ha az interneten általad hirdetett gyerekholmira jelentkezik valaki, kétes linket küld.

Gyanús megfogalmazás

Külföldi vásárló egy legfeljebb 100 ezer forintos, nem különösebben ritka gyerekholmi esetén már alapvetően gyanús. Ha tehát angolul vagy fordítóprogram segítségével ír, külföldi címre kellene küldeni az árult babakocsit, testvérfellépőt, elemes hintát, esetleg olyan kifejezést használ egy gyerekcipőre, hogy „termék”, azt a beszélgetést jobb rövidre zárni. Szinte biztos, hogy nem egy másik anyuka vagy egy potenciális vevő indította.

Túl szép, hogy igaz legyen? 

Azért hirdetünk a neten, mert egyszerűen szeretnénk széles vásárlóközönséget elérni és gyorsan eladni azt, amire már nincs szükségünk. Ám ha a történet túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, akkor valószínűleg úgy is van. Ha a vásárló azt állítja, hogy rögtön megkapod a pénzt, és ő intézi a futárt is, akkor jobb, ha nem veszed komolyan.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Friss profil?

Gyanú esetén érdemes lecsekkolni a vásárló profilját. Amennyiben elég friss, egy éven belül hozta létre, az komoly okot adhat a gyanakvásra: valószínűleg kamuprofil, mely internetes csalás céljára készült.

Így kerüld el a bajt!

Ha józan ésszel végiggondolod, világos, hogy van olyan gyerekholmi, amit az ember nem vesz meg használtan látatlanban. Két sínadrágot és egy pulóvert persze megkockáztatsz fotó alapján, de egy babakocsit vagy egy elemes babahintát biztosan te is meg akarnál nézni, mielőtt kifizetsz érte több tízezer forintot. Ha tehát ilyesmivel találkozol, legyen gyanús, és ne kockáztass!

Hirdess helyi szülői oldalakon! Szinte minden településnek van már saját adok-veszek Facebook-csoportja. Bár ezek segítségével kisebb vásárlóközönséget tudsz elérni, mint egy országos, használt termékeket árusító oldalon, de nagyobb biztonságban tudod magad, hiszen az árucsere személyes átvétellel történik. Ennek segítségével ráadásul megismerhetsz más anyukákat, akikkel a későbbiekben akár további gyerekholmikat cserélhettek.

Ha a személyes átvétel nem lehetséges, mondd, hogy utánvéttel küldöd. Így nem kell megadnod neki az adataidat. Ha a „vevő” olyan linket küld, ahol a bankkártyaadatok (tehát nem csak a számlaszám) megadására van szükség, az adathalász-próbálkozás. Adathalászat, csalás gyanúja esetén pedig a bank és a rendőrség mellett érdemes bejelentést tenned a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság (NMHH) által üzemeltetett hotline felületen is.

Összegyűjtöttük a leggyakoribb csaló SMS-eket és e-maileket - Nehogy rámenj, ha ilyet kapsz!

Ne dőlj be ezeknek az üzeneteknek!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük