Így lesz szeretetre méltó felnőtt a gyerekből

A szociális készségek nem alakulnak ki pusztán maguktól, szülőként is fejlesztened kell őket. Cikkünkből megtudhatod, hogyan.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szociális készségek és a viselkedés nagyon fontos ahhoz, hogy a gyermek végül önálló, társas lényként bontakozzon ki. Idetartozik, hogy tudjon ismerkedni, kommunikálni és beilleszkedni egy közösségbe. Meg kell tanulnia megosztozni valakivel, elfogadni bizonyos szabályokat, eleget tenni bizonyos higiéniás elvárásoknak és elfogadható módon enni.

Amint elsajátítja ezeket a viselkedési szabályokat, túl azon, hogy nő az önállósága, képes lesz értékelni mind önmagát, mind pedig másokat - ami pedig alapfeltétele a későbbi boldogulásának. A szociális készségek azonban nem alakulnak ki pusztán maguktól, szülőként neked is fejlesztened kell őket. Cikkünkből megtudhatod, hogyan.

Empátia és személyiség

A gyerek egyes személyiségvonásai már születéskor is nyilvánvalóak lehetnek - például, hogy sokat sírt-e, vagy inkább békés volt -, az egyénisége azonban két- és hároméves kora között mutatkozik meg igazán. Ekkor már világosan látod, hogy alkalmazkodóbb vagy erősebb akaratú, netán kissé öntörvényű csemetével áldott-e meg a sors - ám bárhogy is legyen, kisebb-nagyobb mértékben hozzá kell járulnod szociális készségeinek kialakulásához.

Miközben a kicsi elsajátítja a mozgáskoordinációs és manuális készségeket, tapasztalni fogja az elszántság érzését, és ráébred arra a képességére, hogy a saját tevékenységén kívül másokét is tudja befolyásolni.

Ha pedig kísérletei nem járnak sikerrel, eltölti a kudarc érzése. Mind a siker, mind a kudarc érzését meg kell tanulnia elfogadható módon kezelni ahhoz, hogy kiegyensúlyozott egyéniséggé fejlődjön.

A személyiség különféle vonásainak - aktivitás, szociális készségek, érzelmek - jobb integrációját úgy segítheted elő gyermekedben, ha megmutatod neki, hogyan kell sikeresen megoldani a problémákat: például elterelni a figyelmét, ha frusztrált valami miatt, és dicsérettel, félelmeinek tiszteletével lehetővé tenni számára, hogy pozitív énképet alakítson ki.

7 játszótér Budapesten, ahol lefáraszthatod a gyereket

Nézegess képeket!

Elolvasom

A szociális készségek elősegítése

Amennyire csak lehet, legyen csemetéd más, hasonló korú gyerekek társaságában. Hívd meg magatokhoz a kis haverjait, vagy csatlakozzatok egy olyan közösséghez, ahová kisgyerekes anyukák járnak, persze a lurkóikkal együtt. Ösztönözd arra a kicsit, hogy legyen barátságos - ne csak a nagyokhoz vagy a hasonló korúakhoz, hanem a nála kisebbekhez, sőt, az állatokhoz is. Mielőbb tanítsd meg a kérem és a köszönöm szavak használatára.

Ha lehet, autó helyett válasszatok tömegközlekedési eszközöket, járjatok nyilvános helyekre, bevásárlóközpontba, cukrászdába, ahol megtanulhat a kicsi sorban állni, kivárni, amíg ő következik - egyáltalán, másokra tekintettel lenni.

Ha vita támad egy játék miatt, igyekezz eleinte visszafogni magad, és nem beavatkozni, de azért maradj a közelben, hogy ne fajuljon verekedéssé a dolog. Vesd fel azt az ötletet is, miszerint meg lehet osztozni a konfliktust kiváltó tárgyon, illetve lehet vele felváltva játszani.

Ha már elég nagy a gyerek, hogy megértse, dicsérd meg minden olyan alkalommal, amikor megosztozik valakivel valamin. Lehet, hogy eleinte csak a te kedvedért teszi majd ezt meg, és nem a sportszerűség okán - idővel azonban egyre inkább természetessé válik. Próbálj ki különféle, a szociális készséget fejlesztő technikákat, például azt, hogy egy kedves játékot egymás után kap meg több gyerek - csemetéd és testvérei vagy társai - egy időre, mondjuk öt percre, amit egy ébresztőóra jelez.

A helyes és a helytelen

Hároméves korára a gyereknek a fentiek elsajátításán túl meg kell tudnia különböztetni a jót és a rosszat. Próbáld egyszerű szavakkal elmagyarázni a kicsinek, miért szeretnéd, hogy ezt vagy azt megtegyen, másvalamit pedig miért nem. A legtöbb lurkó örül, ha olyasmit tesz, ami jó, de ez persze nem akadályozza meg abban, hogy esetenként rosszalkodjon egy sort, hiszen ily módon biztos lehet abban, hogy felkelti édesanyja vagy édesapja figyelmét.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ahelyett, hogy a személyiség negatív vonásaira koncentrálnál, a lehető legjobban erősítsd meg a pozitív oldalt. Dicsért meg mindig a gyereket, ha bizonyos szituációkban helyesen viselkedik, vagy más érzéseivel kapcsolatban pozitívan nyilvánul meg. Ezáltal ugyancsak elősegíted a szocializációját, aminek a gyümölcsét leginkább felnőttkorában arathatja le.

Cikkünk June Thompson A kisgyermek gondozása című könyvének segítségével készült.

A kisgyermekek gondozása kezdőknek szóló kézikönyv végigkalauzolja a szülőket, hogy hogyan alakítsák ki az egészséges táplálkozás, öltözködés, éjszakai és délutáni alvás mindennapos menetét, és miként birkózzanak meg a fegyelmezés gondjaival. Bemutatja a könyv, hogy hogyan intézzük a bilizést, hogyan tegyünk eleget a gyermek érzelmi igényeinek, miként alakítsuk ki a bizalom légkörét, és hogyan csökkentsük a kicsi félelmeit. Beszél a könyv a játék fontosságáról, sok ötletet ad arra, hogy a játék hogyan tehető minél inkább szórakoztatóvá.

Kiadja a Hajja & Fiai Könyvkiadó.
A könyv ára 1600 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.
Ezt is szeretjük