Kiskutyát karácsonyra? Ezt fontoljátok meg, ha kedvencet szeretne a gyerek
Egy háziállat vállalásakor számtalan dolgot kell mérlegelni.
A gyerek már megírta vagy megrajzolta a levelet Jézuskának, nem kér semmi mást, csak egy kiskutyát. Esetleg egy kiscicát. Egy házi kedvenc bevállalását viszont komoly döntéshozatali folyamat előzi meg. Lássuk, milyen szakaszai vannak!
A kezdeti szakaszban ellenkezel, nem is akarsz beszélni róla. A második szakaszban kezd megtetszeni az ötlet, hogy egy kis szőrös élőlény rohangáljon a házban. A végső szakaszban pedig kezdetét veszi a mérlegelés és a listaírás.
Ezeket kell mérlegelned
Egy gyerek, akármennyire is határozottan állítja, hogy képes gondoskodni egy kisállatról, nem tudja száz százalékban kivenni a részét a nevelésből, etetésből vagy sétáltatásból.
Egy kölyökkutya még az újdonság erejével hat rá, de amint hozzászokik, és a kutyus is elkezd növekedni, könnyen előfordulhat, hogy megunja, és a továbbiakban rád maradnak a feladatok. Az a legegyszerűbb, ha olyan állatot választotok, ami neked is és neki is tetszik, így egyszerűbb lesz osztozni a teendőkön is.
Mérlegelni kell az állat tartási körülményeit is - lesz elég helye, van kertetek, bemehet a házba? Ha nincs elég szabad hely és kert, akkor rendszeresen kell sétáltatni. A kint-bent tartózkodás kérdését pedig már az elején tisztázni kell, ugyanis egy allergia esetén nem szerencsés egy fedél alatt élni egy szőrös élőlénnyel.
Ha nincsenek a lakásból vagy az egészségből adódó kizáró okok, figyelembe kell venni az anyagiakat is, érdemes előre kiszámolni, hogy mennyibe kerül egy hónapra az élelem, milyen felszerelésre van szükség, és nem szabad elfeledkezni a különböző védőoltásokról, kezelésekről sem.
Egy kutya esetében meg kell állapodni a nevelés kérdéséről is, ahogyan az is egy fontos tényező, hogy nagytestű vagy kistestű állatot választotok-e, ugyanis egy nagytestű kutyának nagyobb a helyigénye - viszont minden kutya igényli a napi legalább háromórás sétáltatást, játékot, foglalkozást. Praktikus, hogyha a családon belül mindenki kap valamilyen feladatot a háziállattal kapcsolatban, ami leegyszerűsíti a gondozást.
Ha nem jelentette ki előre a gyerkőc, hogy milyen kedvencet szeretne, érdemes várni, amíg megtalálja azt, ami valóban közel áll a szívéhez, hiszen ez egy komoly döntés, és így nagyobb az esélye annak, hogy gondját viseli, és jobban is fog kötődni hozzá. Várj, amíg magától áll elő az ötlettel, hogy ő most egy kiskutyát vagy tengerimalacot szeretne!
Hogyan mondj nemet?
Elutasítani egy gyerek kívánságát, főleg a karácsonyit, egyáltalán nem egyszerű feladat. Ha azonban a fenti kérdéseket mérlegelve arra a következtetésre jutottál, hogy nem való háziállat az otthonotokba, akkor sem kell elkeseredned, próbálj őszintén elbeszélgetni vele. Mondd el neki az érveidet, és intézd úgy a mondandódat, hogy ő is belássa, nem lenne jó dolga az állatnak nálatok. A gyerekek nagyon együttérzőek, így ha tudatosul benne, hogy a kiskutya sem érezné jól magát a háznál, könnyebben lemond róla.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- baba
- kisgyerek