Csak a gyerekek 10%-a jut iskolatejhez

Nem hiszed el, min múlik

Rugalmasabb szabályozással több gyerek juthatna hozzá a nélkülözhetetlen táplálékhoz.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Magyarországi Szülők Országos Egyesülete - MSZOE - szerint a rugalmasabb szabályozás érdemben javíthatna a helyzeten, így a jelenlegi 10%-nál több gyerek juthatna hozzá a fejlődéséhez szükséges táplálékhoz - amit otthon úgymond gazdasági okokból nem feltétlenül kap meg.

A fenntartó igényelheti a támogatást

Az MSZOE szerint a 2013-as költségvetés elfogadása előtt újra kellene gondolni az európai iskolatejprogrammal kapcsolatos minisztériumi szabályozást annak érdekében, hogy minden magyar gyermek hozzájuthasson az unió által támogatott napi két és fél deci tejhez.

A szervezet állásfoglalásában többek között kifogásolja, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium rendelete szerint a fenntartó igényelheti a támogatást.

Az egyesület azt javasolja, a nevelési és az oktatási intézmények közvetlenül is igényelhessék az iskolatejet, hiszen az ellátást naponta el kell könyvelni és az elszámolás bármilyen időközökben megkövetelhető és ellenőrizhető.

Az sem mindegy, hol él a gyerek

A szülői szervezet azzal sem ért egyet, hogy székhelyük szerint három csoportba sorolják az általános iskolák fenntartóit, amelyek ez alapján 100, 50, illetve 20%-os kiegészítő támogatás kaphatnak a költségvetésből. A székhely szerinti besorolását meg kell szüntetni - írták honlapjukon, kiemelve: nem lehet, hogy az egyik településen élő gyermekek jobb minőségű tejterméket kapjanak, mint a másikon.

Vitamindús ételek gyerekeknek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Kitértek arra is, hogy a települési önkormányzatoktól, illetve a fenntartótól megkövetelt előfinanszírozást el kell törölni, annak a központi költségvetésben kell szerepelnie. Közölték: az uniós támogatás - fenntartótól és iskolatípustól függetlenül - minden óvodába és iskolába járó, mintegy 1,6 millió kisgyermek és tanuló után igényelhető, de jelenleg a magyar gyermekeknek csak 10%-a jut hozzá a tejhez.  Azt írták, elvárható lenne, hogy legalább az önkormányzati fenntartású óvodákban és az állami fenntartású iskolákban minden gyermek, illetve tanuló hozzájuthasson a tejhez.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Nemcsak a testi, a szellemi fejlődést is segíti

Nem csupán fehérje- és kalciumtartalma miatt lenne fontos beiktatni a gyermekek étrendjébe a tejet és a tejtermékeket, azok ugyanis az értelmi fejlődésben is meghatározó szerepet játszanak. Minél gyakrabban fogyasztja valaki a fenti élelmiszereket, annál jobban működik az agya - derül ki az amerikai Maine Egyetem felméréséből.

Étrendbeli hibák gyerekeknél

A szülő nyilván a legjobbat akarja csemetéjének, ám még ma is számos tévhit él bizonyos táplálékokkal kapcsolatban. Videónkból megtudhatod, melyek ezek.

A 2012 januárjában publikált tanulmány szerint azoknál, akik naponta legalább egyszer fogyasztanak tejet vagy tejterméket, fejlettebb az általános, vizuális-térbeli és verbális memória, mint a tejet ritkábban vagy egyáltalán nem fogyasztóknál.

Emellett a tejivók általános szellemi képességeiket tekintve is lekörözték a kutatásban részt vevő partnereiket. A napi tejfogyasztók átlagosan négyszer jobban teljesítettek a memóriateszteken, pontosabban emlékeztek képi és térbeli elemekre, továbbá ötször jobb eredményt értek el a gondolkodás és memória összesített vizsgálata során, mint azok, akik ritkábban vagy egyáltalán nem isznak tejet. A témáról bővebben korábbi cikkünkben olvashatsz.

Ezt is szeretjük