Miért tartják jobbnak a finn iskolarendszert a magyarhoz képest?

Ahogy sok mindenben, ebben is egy északi országot vehetnénk példaképül.

Miért jobb a finn iskolarendszer
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha magasabb életszínvonalról, emberbarátabb politikáról és foglalkoztatásról, környezettudatosabb életről van szó, valahogy mindig az északi országok sorakoznak az élvonalban. Valószínűleg senki sem lepődik meg, ha a sort az oktatási rendszerrel is kiegészítjük.

Az északi országok közül ugyanis Finnországról világszerte úgy tartják, kiváló az oktatási rendszere. Bár távoli és régi rokonaink, nálunk sok mindenben más a bevett szokás: miben tanulhatnánk tőlük?

Miért jobb az oktatási rendszer Finnországban?

10 pontba foglalunk néhány nagyon pozitív, a miénktől eltérő vonást.

1. A tanárok elve, hogy az oktatás a társadalmi egyenlőtlenségek kiegyenlítésére szolgál.

2. Finnországban nem szólnak bele a tanárok munkájába, hiszen tudván, milyen magasan van a léc a tanárképzésben, logikus, hogy erre semmi szükség.

3. Finnországban emberbarátak az iskolák. Olyan helyek, ahol nem a tudomány van fókuszban, hanem az ember, aki egyenlő másokkal, és jól érzi magát a környezetében. Az iskola 9 és 9:45 közt kezdődik mindennap, így elkerülhető a reggeli rohanás és stressz. Hosszabbak, 15-20 percesek a szünetek és az ebédszünetek is. Iskolaidőben végezhetők különféle rekreációs tevékenységek, hogy feltöltődjenek a diákok két óra közt.

4. Finnországban nincsenek sztenderd iskolai tesztek. Nincs karikázós, kitöltögetős feladatlap, sem hagyományos értelemben vett érdemjegyek a papírok alján. Minden tanár maga értékel a maga elvei és meglátása szerint. Ott mindössze beiratkozási vizsga létezik, amikor egyik szintű iskolából a másikba lépnek a diákok. Ezek a vizsgák meghatározzák, ki milyen iskolába kerül a későbbiekben.

5. Finnországban a különböző iskolák közt nincs versengés. Arra nevelik a diákokat, hogy együtt tudjanak egymással működni.

6. Finnországban nincsenek sokan egy osztályban, és nem tanítja sok tanár a gyerekeket. Akár hat éven át is ugyanaz a tanár viheti a diákokat. Így a tanár-diák viszony jóval kötetlenebb, a tanárok szinte családtaggá válnak.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

7. Finnországban később, hétévesen kezdik az iskolát a gyerekek.

8. Nem terhelik sok házi feladattal a diákokat, így iskola után nincsenek az íróasztal mellé kényszerítve a gyerekek. Ez iskolaidőben is igaz, ugyanis akkor sem szorítják be a négy fal közé a diákokat: sok a kültéri munka a diákok mindennapjaiban.

9.  Minden diák ingyen étkezik az iskolában, és könnyen juthat pszichológiai, illetve orvosi ellátáshoz.

10. Finnországban arra törekszenek, hogy a gyerekek minél stresszmentesebb környezetben tanulhassanak. Nem teszik feszültté a diákokat felesleges noszogatással, fenyegetőzéssel vagy rossz jegyekkel. Így - aggodalmaktól mentesen - a finn gyerekek egészségesebben és boldogabban gyarapodhatnak, és cseperedhetnek fel az iskolai környezetben.

Veszélyes utakon az iskolába

Sajnos vannak országok, ahol nem veszélytelen tanulni: ezek a diákok nap mint nap az életüket kockáztatják iskolába menet.

Nap mint nap az életüket kockáztatják, hogy eljussanak az iskolába: van, akinek nem jut felhőtlen gyerekkor

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük