5 tünet, amire nagyon figyelj oda nőként: erre a gyakori betegségre utalnak
Dr. Oláh Orsolya nőgyógyászt kérdeztük meg.
Bár a betegségnek kellemetlen tünetei vannak, sokan siklanak át felettük, vagy próbálnak együtt élni velük, és nem fordulnak orvoshoz, vagy csak megkésve, pedig sajnos akár meddőséghez is vezethet. Dr. Oláh Orsolyá szülész-nőgyógyászt kérdeztük az endometriózisról.
Mi az endometriózis, hogy alakul ki, és mit okozhat a későbbiekben, erről beszélgettünk a szakemberrel.
Endometriózis
- Az endometriózis alapja a méhnyálkahártya - latinul endometrium - szerkezetű szövet jelenléte méh üregén kívül. A hasüregen belül vannak jellegzetes helyek, ahol gyakrabban fordulnak elő ezek a "méhnyálkahártya-szigetek". Ilyen a hüvely és a végbél közötti tér, a méh tartószalagjai, a petefészek, a húgyhólyag és a hashártya.
Három fő megjelenési formája van. A hashártyát érintő endometriózisban apró kis felrakódások láthatóak a hashártyán. A petefészek endometriotikus cisztái - más néven endometriómák vagy csokoládéciszták - általában több centiméteres, barna, sűrű folyadékkal teli ciszták.
A mélyen infiltráló endometriózis esetében általában a végbél és a hüvely közé ágyazódik be az endometriális szövet, és klasszikus esetben, ha a végbél fala teljes vastagságában érintett, véres és fájdalmas székletürítést okozhat, főleg menstruáció alatt - ismertette az endometriózist dr. Oláh Orsolya elöljáróban.
Az endometriózis öt fő tünete
A betegség tünetei a mindennapok során észrevehetőek, csupán arra kell figyelni, hogy az egyes jelek közt összefüggést találjon és orvoshoz forduljon az érintett egy hozzáértő diagnózisért.
- Milyen tünetek utalnak endometriózisra?
- A menstruációs ciklussal összefüggő fájdalom, a véres széklet és vizelet már gyanúra adhat okot. Bár az eseteknek akár a fele is tünetmentes lehet, a két legjellemzőbb tünet a meddőség és a hasi fájdalom.
A fájdalom lehet ciklikus vagy állandó, fájdalmas menstruációval, fájdalmas vizelet- vagy székletürítéssel járhat, és fájhat a szexuális együttlét is. A betegség felismerése a nem igazán specifikus tünetek miatt elhúzódhat, akár évekbe is telhet, így nagyon fontos a körültekintő kivizsgálás.
- Gyanú esetén hogyan történik a nőgyógyászati vizsgálat?
- A nőgyógyászati tapintási vizsgálat, a hüvely feltárása és megtekintése, a hüvelyi kismedencei ultrahangvizsgálat mind előreviszi a kivizsgálást, de a biztos diagnózis a laparoszkóppal - hastükrözéssel - végzett műtéttől és a gyanús elváltozás szövettani vizsgálatától várható.
Az endometriózis kialakulása és gyakorisága
Még a legegészségtudatosabb ember esetében is kialakulhat az endometriózis, de bárki is a beteg, joggal merül fel benne a kérdés, hogyan és miért vált érintetté.
- Miért alakul ki az endometriózis?
- Az endometriózis kialakulásának oka nem egyértelmű, de több teória ismert.
A legismertebb az úgynevezett retrográd menstruáció, miszerint a menstruációs vér visszafolyik a hasüregbe a petevezetékeken keresztül, és a vérben lévő nyálkahártyasejtek megtapadnak a hasüreg különböző pontjain.
- Kiket érint elsősorban?
- Mivel ösztrogénfüggő állapot, leginkább a reproduktív életkorban lévő nőket érinti. Amikor ez az endometriális szövet a méh izomzatán belül fordul elő, a kórképet adenomyosisnak nevezzük.
- Létezik a betegség gyakoriságára vonatkozó statisztika?
- Az általános női populációban a becsült gyakoriság 10-12%, a meddőségi kivizsgálások során 20-50%-ban derül fény endometriózisra. Hasonlóan gyakran diagnosztizálható krónikus kismedencei fájdalom, illetve fájdalmas menstruáció - dysmenorrhea - hátterében.
Az endometriózis kezelése
Az endometriózis kezelhető betegség, de mint más betegségeknél, ennél sem érdemes halogatni az orvosi vizsgálatot.
- Hogyan kezelhető az endometriózisos beteg?
- Az endometriózis kezelése lehet gyógyszeres vagy sebészi.
A jelenleg érvényben lévő irányelvek nagy része szerint elfogadható, hogy endometriózis alapos gyanúja esetén laparoszkópos diagnózis nélkül is megkezdhető legyen a gyógyszeres terápia. Ez azok számára jó hír, akik például nagyon tartanak a műtéttől, és a kivizsgálás alapján műtét nélkül is javulás várható az állapotukban. Fontos tisztázni, hogy a gyógyszeres kezelés megszakítását követően egy-két éven belül a panaszok az eseteknek akár az 50%-ában kiújulhatnak.
A kezelést persze meghatározza az is, hogy van-e gyermekvállalási szándék, illetve mennyire tolerálja a páciens a gyógyszert mellékhatások szempontjából.
Az elsőként választandó gyógyszeres terápia a kombinált hormonális fogamzásgátló tabletta, ez kiegészíthető nem szteroid gyulladásgátlókkal.
Ezen kívül adhatóak csak sárgatesthormon-származékok, illetve egyéb, a köztudatban kevésbé ismert hatóanyagok.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- Sebészeti úton miként kezelik az endometriózist?
- A sebészi kezelés javasolt módja a laparoszkópia - hastükrözés -, lehetőleg nagy tapasztalattal rendelkező centrumban. Az endometriális elváltozások sebészi eltávolítása a fájdalom csökkentésén kívül javíthat a teherbeesési esélyeken, főleg enyhébb esetekben. Azonban érdemes tudni, hogy főként közepesen súlyos vagy súlyos esetekben a meddőségi centrum a legjobb választás, ha a pár babát szeretne.
Az évek óta tartó állapot következtében a hasüregen belül a műtétet nehezítő körülmények állhatnak fenn, például bélösszenövések, így érdemes már a diagnosztikus műtétet is olyan szakemberrel és intézményben elvégeztetni, ahol a kellő tapasztalat a rendelkezésre áll, és akár végleges terápiás beavatkozásra is van lehetőség.