Fakanállal és szíjjal verte agyon kisfiát az apa
Várhatók intézkedések?
Havonta egy gyermek, hetente egy nő hal bele családon belül elkövetett bántalmazásba. Az egyik legnagyobb port kavart eset két éve történt, de az ítélethozatalra csak idén került sor. A dunaharaszti férfi rendszeresen verte a fiát, az utolsó alkalommal olyan brutális erőszakot alkalmazott, fakanállal és szíjjal, hogy a 11 éves kisfiú életét vesztette. A férfi öt év börtönbüntetést kapott.
Ez és az ehhez hasonló esetek, melyek közül nem mindegyik kap nyilvánosságot, sürgetik a döntést a családon belüli erőszak szigorúbb szabályozásáról. De vajon mit tervez a kormány az embertelen állapotok ellen?
Figyelemfelkeltés
- Összefogásra van szükség a gyermekbántalmazások súlyosságára való figyelemfelkeltésben, mert ez komoly társadalompolitikai kérdés - mondta Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter.
Az Egyéves a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium - KIM - gyermekbarát igazságszolgáltatás programsorozata című rendezvény alkalmából tartott családi nap sajtótájékoztatóján a kormányfő helyettese kiemelte: a KIM kampányt indított, amelynek keretében kabalafigurájuk, KIMI és az egyszervolt.hu honlap segítségével játékos formában teszi közérthetővé az igazságszolgáltatást a gyerekeknek, a televízióban és plakátokkal is figyelmeztetnek a bántalmazások súlyosságára - tette hozzá.
Gyermekbarát ország?
Rámutatott, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériumával - Emmi - együttműködve azon dolgoznak, hogy a pedagógusképzésben is szerepet kapjon a gyermekbarát igazságszolgáltatás kultúrájának megismertetése, és a médiahatóság segítségével is szeretnék minél közismertebbé tenni ezt a kezdeményezést. Megjegyezte, hogy gyermekbarát jogi munkacsoportot alakítottak civil szervezetek részvételével, amely feltérképezi az akadályait annak, hogy valóban gyermekbaráttá váljon az ország. Megemlítette, hogy ennek érdekében változtattak a jogszabályi környezeten és a hatósági eljárásokon, ezt a törvény elfogadása során párthovatartozás nélkül támogatták a képviselők.
Média, gyermekbarát helyiségek
Böröcz István, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap - MTVA - vezérigazgatója elmondta: rádiós és televíziós felületeiken a KIM által kezdeményezett kampánynak felületet biztosítottak, műsoraikkal a kampány médiatámogatóivá váltak.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Szólt arról is, hogy az M1 Kékfény című műsorában többször is beszámoltak a gyermekbarát helyiségek megnyitásáról és működéséről. Annak a meggyőződésének adott hangot, hogy az ilyen és ehhez hasonló tartalmak a megelőzésben nagyon sok segítséget nyújthatnak. Kiemelte, hogy az M2-n gyermek- és ifjúsági csatornát indítanak, amely a 3-12 év közöttieknek sugároz műsorokat napközben, este pedig a fiatal felnőttek lesznek a célközönsége. Ez a csatorna is lehetőséget ad a KIM kampányában való részvételére - hangsúlyozta.
Mit tehetsz?
Az ember bántalmazottként és tanúként is gyakran tehetetlenül áll az erőszakkal szemben. De mégis, mit lehet tenni?
Hatala József országos rendőrfőkapitány arról beszélt, hogy az 1990-es évek elején már volt a rendőrségnek egy kezdeti próbálkozása a gyermekbarát helyiségek megnyitása terén. Céljuk, hogy e szolgáltatás tárgyi feltételeit év végéig biztosítsák minden megyében legalább egy helyen, 2014 végéig pedig minden kapitányságon. Beszámolt arról, hogy nem egy esetben a rendőrök a saját gyermekeik játékait vitték be a helységek kialakításához.
Ide fordulhatsz
A legfontosabb telefonszámok, melyeken segítséget kaphatsz, ha bántalmazást tapasztalsz.
- A rendőrség központi telefonszámai: 107, 112.
- Országos Mentőszolgálat: 104.
- Igazságügyi Hivatal: 06 80 225 225.
- NANE Egyesület: 06 80 505 101 - szerda kivételével naponta 18-22 óráig.
- OKIT: 06 80 20 55 20 - Országos Kríziskezelő es Információs Telefonszolgálat - 24 órában, hét napon.
- Stop-férfierőszak információs vonal: 06 1 344 3802 - csütörtökönként 18-22 óra között.
- Patent Egyesület jogsegélyszolgálat: 06 70 252 5254 - szerdánként 16-18, csütörtökönként 10-12 óra között.
Itt találsz bővebb információkat:
- NANE: www.nane.hu
- Patent Egyesület: www.patent.org.hu
- Stop-férfierőszak projekt: www.stop-ferfieroszak.hu
- OKIT: www.bantalmazas.hu
Az erőszakkal teli kapcsolatok gyakran öröklődnek és továbbgyűrűznek. Vannak, akik évekig kénytelen elviselni családjukban az elnyomó hatalmat. A hasonló helyzetek dinamikájáról, pszichológiai hátteréről szól a Bántalmazó házasság című könyve.
A szép és intelligens, ám a szíve mélyén súlyos önbizalom-hiánnyal küszködő Kárpáti Anna ügyetlenül csetlik-botlik a partnerkapcsolatok világában. Már-már feladja a társkeresést, amikor találkozik Ferkóval. Eleinte minden szép és jó, de egy napon robban a bomba. Ferkóról kiderül, hogy korántsem az a kedves, szeretetteljes férfi, akinek addig mutatta magát, hanem rideg, goromba, erőszakos ember. Szinte nap mint nap szóval és tettel, lelkileg és fizikailag bántalmazza Annát. Ő mégsem tud hátat fordítani neki, ellenkezőleg: egyre mélyebbre merül a kapcsolatba, remélve, hogy a férfi megváltozik a kedvéért.
Van-e kiút ebből az ördögi körből? Mi minden történik Annával, amíg ráébred: saját testi és lelki épsége érdekében ki kell lépnie az életét megkeserítő, egészségtelen viszonyból? Vajon sikerül-e neki?
Kiadja a Jaffa Kiadó.
Ára 2940 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.
OLVASD EL EZT IS!
- kisgyerek
- anya
4 helyzet, amikor jobb, ha a gyerek apa nélkül nő fel
- kisgyerek
- bántalmazás
Egy pofon nem árt a kicsinek? Korábban öregednek a bántalmazott gyerekek
- nemi erőszak
- gyereknevelés