Láthatatlan anyák: miért csak az apja érdekli a gyereket?

Egyéves kor felett sok gyereknél akad olyan korszak, amikor apa mellett anya labdába sem rúg.

apa-kisfiu
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Vannak édesanyák, akik örülnek, ha a gyerekkel való 0-24 órás együttlétet kicsit megszakítja a munkából hazaérkező édesapáknak kijáró kitüntetett figyelem.

Másokat azonban aggaszt a kicsi velük szemben tanúsított elutasító viselkedése. A jó hír, hogy a jelenség teljesen normális.

Amikor csak apa érdekli

Totyogóknál: szociális fejlődés

Egyéves kor után mindkét nem esetében előfordul olyan időszak, amikor komoly figyelmet szentelnek édesapjuknak. Míg babaként minden gyerek erősen kötődik az édesanyjához, ahogy kisgyermekké cseperednek, lassan kinyílik számukra a világ. A szociális fejlődés és a kezdődő önállóság egyik szembeötlő jelének tekinthető, amikor bizonyos dolgokat - esetleg mindent - csak apával hajlandóak csinálni. Apa fürdet, apa mesél, apával megyünk a játszótérre, mindeközben anya személye erősen háttérbe kerül, olykor kifejezetten elutasító is lehet vele a totyogó - ha apa is jelen van.

A jelenség oka, hogy a kicsik sokszor vagylagosan gondolkoznak: vagy apával van, vagy anyával. És mivel a járás megkezdődésének köszönhetően egyre önállóbb, korából adódóan egyre kíváncsibb a külvilág dolgai, más személyek iránt, apa ideiglenesen érdekesebb lehet számára, mint anya - aki mindig vele van. Mindez nem jelenti, hogy anyát kevésbé szeretné, sokkal inkább a normális pszicho-szociális fejlődést mutatja. A későbbiekben pedig még tovább tágul majd a számára izgalmas személyek köre: bekerülnek nagyszülők, nagynénik, testvérek, kis barátok.

Lányoknál: Elektra-konfliktus

Óvodás korban eltérő intenzitással, de minden kisgyereknél jelentkezik az úgynevezett ödipális konfliktus, amikor a gyerek átmenetileg elutasítja az azonos nemű szülőt, és az ellentétes nemű szülőhöz ragaszkodik erősebben. A 3-6 éves életkorban a gyerekek egyre jobban figyelnek a nemek közötti különbségekre, ekkortájt fordulhat elő, hogy a kislány feleségül szeretne menni az apukájához, szerelemhez hasonló érzést táplál iránta. Ilyenkor igyekszik felkelteni apja érdeklődését, és lényegében versenyre kel anyával apáért. Fontos, hogy anyaként ezeket a szituációkat ne vedd magadra, maradj higgadt, ismerd el a gyerekben kialakuló érzéseket, és ne kritizáld a megnyilvánulásai miatt. Ennek a pszichológiában ödipális, illetve lányok esetében Elektra-konfliktusnak nevezett jelenségnek a megoldása a pszichoszexuális fejlődés következő lépcsőfoka lesz: a kislány elkezd azonosulni anyával.

A cikk az ajánló után folytatódik

Fiúknál: nemi identitás keresése

Óvodás korú kisfiúknál is előfordul, hogy bizonyos dolgokat csak apával hajlandóak csinálni. Ez lehet kertészkedés, barkácsolás, meseolvasás vagy akár az esti fürdés. Ha úgy érzed, hogy ezekből a tevékenységekből kirekesztenek, érdemes a dolgok mélyére ásni. A legtöbb esetben egyszerűen arról van szó, hogy a kisfiú nemi identitását keresve igyekszik az életet - némileg leegyszerűsítve - fiús és lányos dolgokra osztani. Meghatározza, mi a fiús program, fiús játék, milyenek a fiúk, milyenek a lányok. A későbbiekben természetesen ezek a nemek közti szigorú határok lazulni fognak, de a nemi identitás tanulási fázisában még szüksége van az ilyen jellegű kapaszkodókra.

Az élet háromgyerekes apaként

Pascal Campion illusztrációival arra akar rámutatni, hogy az élet szépsége nem valami elérhetetlen dolog, sokkal inkább - még a nehézségek ellenére is - a mindennapi élet kis csodáiból áll össze.

Milyen az élet három gyerekkel és egy feleséggel? Az apa őszinte képei tarolnak az Instagramon

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük